• Autor příspěvku
 • Poslední změna příspěvku:1. 1. 2024
 • Rubriky příspěvkuNápady & tipy

Úplně nejradši mám vydat se do přírody bez telefonu. V dnešní době bez něj člověk neodchází z domova, obzvlášť když jde na túru i s dětmi. Sepsala jsem aplikace, které mám v telefonu já, jsou zdarma nebo za levno a občas se mi hodí. A přidala jsem takové, které plánuji začít používat, až budou děti zdatnější v chůzi.

1. Záchranka

Kdybych měla vybrat jednu jedinou nej, byla by to Záchranka. Tahle nezbytná aplikace vás v případě nouze dokáže spojit se zdravotnickou či horskou službou, navíc vás umí lokalizovat a taky dispečer vidí, kolik energie zbývá vašemu mobilu. Záchranka toho umí víc, úplně parádní článek o této aplikaci sepsala Míša z MK Life, najdete v něm veškeré informace.

2. Mapy.cz

miluju české turistické značení a Mapy.cz s ním jdou ruku v ruce. Mají spoustu dalších funkcí, které ne každý zná. Třeba:

 • Pokud si Mapy stáhnete, fungují i offline, tedy bez připojení k internetu.
 • Hledat můžete nejen body, ale zobrazit i území.
 • Fungují i jako navigace a to jak pro pěší, tak i pro auta nebo kolo.
 • Jsou nekonečnou inspirací na zajímavé tipy na výlety. U spousty bodů se dozvíte i informace o místě a fotky.
 • Umí zaznamenávat trasu pomocí funkce Stopař.
 • Můžete si do ní ukládat své body.
 • Pomocí Mapy.cz si můžete zavolat pomoc.
 • Najdete tu i zastávky autobusů včetně spojů.
 • Velmi užitečné jsou informace o parkovacích zónách.
 • Při plánování výletu se hodí vidět i výškový profil trasy.
 • Lze sdílet místo nebo trasu.

3. Sports Tracker

Čísla mě baví a tuhle sportovní aplikaci používám nejen při sportech, ale zapínám ji i na výlety. Výhodou je, že toho aplikace umí docela dost na to, že je zdarma, nevyčerpává moc baterii mobilu, data se ukládají na internet, takže si trasu mohu prohlédnout i z počítače v pohodlí domova a taky aplikace ví, že jsem po trase fotila a nabídne mi, že vybrané fotky uloží k trase. U trasy vidím i mapku, zdolané kilometry, tempo, dobu, výškový profil.

4. Čtečka QR kódů

Spousta naučných stezek je vybavena těmito kódy, které když aplikací přečtete, můžete si poslechnout například různé zvuky zvířat nebo si přečíst zajímavé informace o daném místě.

Tuto desku najdete po cestě z Hostavic na pražskou rozhlednu Doubravku a po přečtení kódů čtečkou uslyšíte zvuky různých zdejších živočichů.
Jakpak kvákají žáby? To uslyšíte na naučné stezce přes sopky Babu a Dědka na Mladoboleslavsku.

5. Na ovoce

Není nad to se na výletě najíst tím, co nabízí příroda, samozřejmě z volně dostupných zdrojů. Aplikace ví, z kterého stromu si můžete nasbírat pár jablíček, aniž byste se báli, že na vás někdo vyběhne s flintou. Je škoda, kolik ovoce v přírodě shnije, tak proč úrodu nevyužít. V mapě jsou zanesené volně rostoucí stromy a keře, ze kterých je možno legálně sbírat plody a nebo se jejich majitelé chtějí o ovocné zdroje podělit.

6. PlantNet

PlantNet je aplikace na určování rostlin. S přibývajícím věkem mě zajímá víc a víc, jak se která kytka nebo keř jmenuje a občas mám potřebu obohacovat / otravovat s tím i své děti. Stačí otevřít aplikaci, vyfotit některou část rostliny a za chvilku člověk ví, s čím má tu čest.

7. Najdi kopec

Taky se vám stává, že vylezete na rozhlednu a přemýšlíte, co je to tam v dálce za zajímavý kopec? S tím pomůže tahle šikovná aplikace. Do krajiny se namíří fotoaparát telefonu a útvarům se přiřadí názvy a výška.

Místo šedé plochy se pochopitelně ukazuje to, co vidí fotoaparát mobilu. 😉 Až bude příležitost, vyfotím lepší příklad.

8. Aplikace na houby

Podle mě je to skvělá aplikace, pokud houby trochu znáte a chcete si být jistější nebo si nemůžete vzpomenout na jméno houby. Bod dávám i za vtipný název aplikace.

9. Horobraní

Tohle je celoroční dobrodružná hra. Výstupy na kopce a hory si zaznamenáváte do této aplikace a můžete i soutěžit s přáteli. Za každý kopec získáte tolik bodů, kolik je jeho nadmořská výška. Aplikace stojí 100 Kč na rok.

10. c:geo

Česká aplikace pro Geocaching. Jak z obyčejného výletu udělat dobrodružnou výpravu? Hledejte poklady! Výhoda Geocachingu je pro mě ta, že se člověk častokrát podívá na nádherná místa, kam by ho nenapadlo jít. Z předpokládaného výletu na hodinu je celodenní bojovka.

A jaké aplikace využíváte vy? Podělte se v komentářích.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.