Že budu své děti nosit, to jsem si neplánovala předem. Pak se mi narodilo to první a nebylo v kočárku právě šťastné. S druhým dítětem to bylo o tři roky později v bledě modrém. To byl řev… V kočáře začaly být obě aspoň trochu spokojené až někdy po prvních narozeninách. Byla jsem proto vděčná, že něco jako nošení dětí existuje!
Nošení jsem si velmi oblíbila. A moje děti to milují! S dítětem v náručí a přitom s volnýma rukama se dá dělat všechno možné, vařit, poklízet, klidně i tančit nebo cvičit. I usnout se mi s dítětem v šátku povedlo – v sedě na gauči. Několikrát a neplánovaně. Ale hlavně se dá chodit i na místa, kam se s kočárkem vydat nelze, třeba do skalních měst nebo podobně členitého terénu. Častokrát volím nosítko, i když je trasa vhodná i pro kočárek.
Nošení dětí v chladném počasí
Jsou další situace, kdy mnohem radši sáhnu po nosítku a nosící bundě než po kočárku, to když je na podzim a na jaře venku bahno a v zimě závěje.
Co se týká vybavení na zimní nošení dětí, tak je pravda, že není levné. Ale:
- Je poměrně jednoduché tohle vybavení po skončení nosícího období prodat, je po něm totiž velká poptávka. Vyplatí se proto vybírat to kvalitní.
- Dá se docela dobře sehnat to z druhé ruky, častokrát i za pěknou cenu.
- Místo speciálního nosícího oblečení se dá použít manželova bunda nebo těhotenská mikina.
- Kdo je manuálně šikovný, může si pomocníka na nošení dětí ušít nebo uplést, třeba vsadku, nosící kapsu nebo nosící pončo.
Hodně taky záleží na tom, jak je člověk zimomřivý a kde bydlí. My jsme z Prahy a na výletech v jejím okolí se nepotřebuji oblékat jak na lov lachtanů. Na konec článku ale přidávám i pár zkušeností od Ivči, která žije na horách a o opravdickém zimním nošení dětí by mohla vyprávět.
VYBAVENÍ
Obsah
- Nosítko a šátek
- Oblečení pro mámy
- Co na nohy pro dítě
- Co na hlavu pro dítě
- Co na krk pro oba
Něco navíc: nesmeky, merino a batohy
1. Nosítko a šátek
Děti lze samozřejmě nosit celoročně ve stejných šátcích a nosítkách. Na trhu jsou ale i šátky a nosítka, která jsou vyrobená z materiálů, které více hřejí, například s příměsí vlny, s těmi ale nemám osobní zkušenost, já patřím k té první skupině lidí.
2. Svršky pro mámy
Nejvíc jsem si oblíbila tu variantu, kdy dítě obléknu jen o trochu víc než dovnitř a přes sebe a dítě si natáhnu svršek, který je určený pro nošení dětí. Zmíním tu kousky, které mám ve skříni a moc ráda je na nošení používám a nebo jsem je používala v minulosti.
- tenký zavinovací svetr
- teplá fleece mikina
- podzimní/jarní bunda
- podzimní/jarní kabát
Zavinovací elastický tenký svetr
Ač vypadá, že je určený jen pro nošení vpředu, dá se použít i na zadní náklad. Hodí se pro nošení okolo 17-20 stupňů, třeba když se v létě večer ochladí a nebo když je jarní či podzimní teplejší den. Myslím si, že tenhle kousek je vhodný i do města.
Jedná se o značku Angel Wings, svetr má příměs bambusu. Je velmi kvalitní. Co ten už zažil výletů a vůbec to na něm není poznat. Drží barvu i tvar. Dal by se použít i bez dítěte a bude vypadat taky fajn. A protože je tenký, výborně se hodí i jako vrstva mezi dítě v nosítku a nosící bundu, to když je chladněji.
Fleece mikina
Tohle je také produkt české firmy Angel Wings, ale už ho nemají v nabídce. Stejně mikinu ale doporučím, protože se může stát, že narazíte na bazarovou.
Mikina (ta moje původní) je hřejivá a je propracovaná do detailů. Vsadka se dá umístit dopředu i dozadu, je tedy vhodná pro oba druhy nošení. Mikina se dá použít i na normální nošení (mám na mysli bez dítěte), když vsadku necháte doma.
Do města bych si ji asi nevzala, nepřipadám jsem si v ní zrovna sexy. 😀 Ale na výlety je dokonalá. Mám ráda věci, které končí pod zadkem a které hřejí i dětské nožičky a to tenhle kousek splňuje. Sice mikina nemá kapucu, ale nikdy mi to nevadilo. Nosím v ní na jaře a na podzim, případně když je v zimě tepleji.
Musím zmínit skvělý servis Angel Wings. Po záruce se na mikině porouchaly zipy. Firma je bleskově vyměnila za pár kaček, i když mikinu v té době už neměla v repertoáru, svršku se dostalo nových zipů, které by měly být kvalitnější a zatím opravdu perfektně drží.
Nosící bunda
Ani tento kousek od české firmy Adelay už není v nabídce, prohlédnout si ho ale můžete tady. Lze na něj ale taky narazit, když budete hledat oblečení z druhé ruky. Ani já už tuto bundu nemám, ale byl to kousek vysoce kvalitní, který jsem prodávala i po častém nošení ve stejném stavu, v jakém jsem ho zakoupila. Skvělá byla výrazně zelená barva, kapuce, krytí krku i zakončení rukávu, kterým vítr neprofoukne a sníh nepropadne dovnitř.
Bundu jsem poslala dál proto, že mám ráda, když svršky končí pod zadkem a tahle bunda má spodní okraj v půli zadku a synovi začaly po druhých narozeninách z bundy čouhat nohy, což vlastně nevadí, protože dítě má v tomhle věku už boty a pořádné kalhoty.
Bunda je použitelná i bez vsadky, například když nepotřebujete nést a jdete ven zrovna s kočárem a nebo máte opušťák od dětí. 🙂
Nosící kabát
V mírné zimě nebo v dešti používám tento nádherný kabát od Loktushe, který je k dostání ve více barevných kombinacích, aktuálně (podzim 2019) v nádherné malinové. Délka mi perfektně vyhovuje, dá se nosit s předním i zadním nákladem a má skvěle propracované detaily. I materiál (zateplený softshell) mi připadá výjimečně odolný, tak ťuk ťuk, ať ho hned příště neodřu, že jo. Designově je vhodný i do města. A dá se nosit i bez vsadky, pokud zrovna nikoho nenesete.
Další možnosti zimního nošení
Nosící kapsy
Někdo má raději nosící kapsy, ty si člověk navlékne přes dítě v nosítku nebo šátku a přes sebe a navázané dítě si oblékne ještě svou bundu, kterou nechá rozeplou.
Vsadka do vlastní bundy
Některé firmy vyrábí vsadky, které svými zipy pasují do některých určitých bund. Dají se například sehnat vsadky do bund oblíbené české značky AtomRat. To mi přijde úplně skvělé, hlavně po designové stránce, ale na druhou stranu se to hodí jen na nošení vepředu. Leda by byl někdo ochotný svou oblíbenou bundu vzadu kuchnout vejpůl…
Navázání nosítka a šátku přes svou bundu
Když mám už nošence většího, který se rád proběhne, klidně se oblíknu jako bych šla ven bez dítěte a uvážu si nosítko přes své oblečení. Třeba přes teplou mikinu. Dítě se pak lépe vyndavá a nandavá.
Místo speciálního oblečení obyčejná větší nebo těhotenská bunda
Někdo vsadky a nosící oblečení neřeší vůbec a používá manželovu nebo těhotenskou bundu, které jdou zapnout až nahoru, proč ne?!
V čem nosí kamarádka Ivča z hor?
Iva bydlí na horách. Když my se v Praze v květnu opalujeme a sklízíme jahody, ona jde ráno odhrabat závěje, aby vůbec došla ke schránce. S nošením v chladném počasí má velmi bohaté zkušenosti, protože se jí to týká po většinu roku. Ve skříni má celý nosící arzenál.
OBLEČENÍ PRO MÁMY
Nosila jsem novoše v zimě i toddler v zimě. Jednoznačně super na zimu je zimní nosící kabát nebo alespoň softshell bunda dlouhá pod zadek a pod to fleecová mikina. Mám vyzkoušeno, že na úplně mimi je lepší bunda bez průstřihu (Angel Wings) na hlavu.
Pro čumily (poznámka Kačaby: dítě, které chce koukat ven) – tj. 4 měsíce plus, už je lepší bunda s průstřihem na hlavu (La Tulia), na nohy do sněhu a ledu používám nesmeky.
–
JAK OBLÉKNOUT DÍTĚ
Mimino: fleecový overaly a fleece capáčky (Angel Wings).
Úplnému miminu je možné obléct jen kuklu a capky a pak nosící mikinu a na to bundu.
U většího už to nedoporučuji, většinou se venku vzbudí a potřebuješ aspoň kousek bundy rozepnout, nakojit atd., takže je už určitě lepší, aby mělo overal. Nedoporučuji Lindex overal – je na nošení moc tlustý a neforemný. Dobré má Lidl nebo H&M.
Pro děti, které často vystrkávají ruce ven, tj. cca od osmi měsíců, už je určitě lepší bunda bez průstřihu a dítěti na sebe dát nejlíp vlastní bundu.
3. Jak zahřát dětské nožky při nošení dětí
Návleky
Pro nošení dětí se nehodí oblékat dítěti overaly a dupačky s ťapkami, osobně nedávám ani punčochy. Tohle všechno může dítěti nožky nepříjemně tahat. Raději dávám tepláčky nebo legíny, ponožky nebo podkolenky, boty a přes to ještě návleky. Vyzkoušené mám tyhle praktické návleky od Angel Wings, mají je ve více barvách. Použít se dají i na ručičky a nosit je mohou i matky, jsou totiž elastiš.
Kdo je šikovný na pletení nebo háčkování, snadno si může nějaké vyrobit, klidně i ze zbytků přízí. Dovedu si představit, že výbornou službu udělají i děravé, ustřižené a zapošité dospělácké ponožky či podkolenky. Aneb ať žije upcycling!
Teplé capáčky pro nošení i první kroky
Pro mimina, která ještě nechodí, jsou úplně nejlepší tyhle teplé capáčky od Angel Wings, hodí se nejen na nošení, ale i do kočárku. Vřele je doporučuju.
A co první krůčky? Když bylo dceři 9 měsíců, začínala chodit a byla zrovna zima. Používala jsem pro ni zimní návleky na nohy Stonz, ve kterých může dítě běhat venku. No běhat… Týká se to spíš prvních krůčků, takže tam, pravda, o běh ještě nejde. Mají i vyjímatelnou zimní vložku, která se šikne, když je venku mínus, ty se ale prodávají zvlášť. I tyhle praktické capáčky a vnitřní vložky prodáte téměř na stejnou cenu, za kterou jste je koupili. Podobné zimní capáčky prodává více firem.
4. Co na hlavu pro nošence?
Části těla, které čouhají, je potřeba samozřejmě chránit před chladem. Při předním plnění nosítka nepoužívám pro dítě žádné zvláštní čepice, dávám prostě klasické. Ale pokud vím, že ponesu vzadu, volím spíš takové, které jsou na zavazování. Těch pokrývek hlavy, co už mi děti bez mého povšimnutí odhodily… Čert!
Vzpomínám si na jednu příhodu, která se nám stala u Weißsee v rakouských Alpách, kde jsme byli v létě 2016. Nesla jsem syna vzadu a muž i já jsme se spíš kochali výhledy, je to tam totiž dechberoucí. V jednu chvíli slyším dvě starší české dámy: „Koukej na to dítě, ti s nim ani nikdy nebyli na píchání uší, co?“ No samozřejmě, že čepice nikde! Syn provedl neznámo kdy předtím chvat Svůj širák odhazuji v dál a s grácií. Docela foukalo. Tak jsem malýmu omotala hlavu svým návlekem na krk a strávil s ním nakonec celý zbytek dovolené.
5. Omotávky na krk pro oba
Tady je taky celkem jedno, co si navlíknete. Ale mám osvědčený nákrčník z fleece se zapínáním vzadu na suchý zip, mají ho třeba tady u Adelay. Mezi mámou a dítětem se nemotá zbytečné množství látky. Nosím ho na hory, i když zrovna nikoho nenesu.
Moje kámoška Terina má v oblibě spolu-nákrčníky, které kryjí krk mámě a krk i hlavu dítěti, a doporučuje je. Vyzkoušené má tyhle od Lenny Lamb. V případě potřeby jdou od sebe oddělit a používat jen jeden.
Něco navíc:
Nesmeky pro mamky
S protiskluzovými návleky neboli nesmeky se nemusíte bát pádu na udusaném sněhu nebo při náledí. Mám s nimi skvělé a bohaté zkušenosti. Na trhu je velký výběr, stačí do vyhledávače zadat heslo nesmeky, stojí okolo 150 Kč.
Merino pro děti
Při nošení dětí je přirozené zvýšené pocení. Obzvlášť v zimě je prima, když oblečení odvádí pot od těla a člověk, i ten mrňavý, se cítí v suchu a nenastydne. Řev a nemoc nechceš. Dobré termoregulaci skvěle pomáhá oblečení z merina, vyzkoušenou mám českou firmu Crawler, odkud pár kousků máme.
Batoh na záda
Pokud jdu na výlet jen s dětmi, dávám si dítě na břicho a batoh s věcmi na záda. Mívám tam svačinu, náhradní oblečení a pleny. Ne každý batoh je příjemné nést současně s dítětem. Moje zkušenost je ta, že stejně jako každému vyhovuje jiné nosítko, tak batoh ve spojení s nosítkem je u každého jiný. Co sedí jednomu, nemusí být pohodlné druhému.
Já nosím do přírody batoh Deuter a do města batoh PinqPonq Blok, oba mi sedí výborně, mají i hrudní sponu, jsou vysoce funkční a kvalitní. Je zajímavé, že ten Deuter mi sedí až s dcerou. Když jsem ho používala se synem, na trasách delších než 2 hodiny mě bolívala záda.
Zmínila jsem tu konkrétní firmy a jejich výrobky na nošení dětí, které ráda používám já nebo mé kamarádky a můžeme je dle naší zkušenosti vřele doporučit. Oblečení jsme od nikoho nedostaly, koupily jsme si ho za své peníze.
V komentářích se s námi podělte o své zkušenostmi, myslím, že to čtenáři ocení.
Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.