Pražský výlet z Řeporyjí do Hlubočep vede podél vody – Dalejského potoka a železniční tratě a po cestě jsou skály, dětská hřiště a nějaké to občerstvení. Děti potěší třeba i koutek s kozami a ovcemi a tunel.

Prochází se Dalejským a Prokopským údolím. Naučná stezka má 17 zastavení, na informačních cedulích se dozvíte zajímavosti zejména o zdejší přírodě, ale i o historii. Je dobře značená, jde se po zelené značce.

Lokalita je významná z paleontologického hlediska

Pěšky, s kočárkem, v nosítku nebo na kole

Pěšky

Stezka by měla mít 6,5 km, my jsme však naměřili jako už tradičně víc a to 8,5 km, což ujdou děti školního věku.

S pětiletým jsme to ušli za 3:45, ale měl toho plné kecky, on by v pohodě zvládl těch 6,5 km. Tip na zkrácení píšu o kousek níž v části o dopravě.

S kočárkem

Trasa se ujít dá, ale první dvě třetiny jedině se sportovním kočárkem. Místy je cesta trochu užší a nebo vede po nerovném terénu.

V nosítku nebo šátku

To je úplně v pohodě. Dá se použít asi i krosna, ale pozor na větve, které jsou nízko nad hlavami. Pokud vás „nezdržuje“ pěšky jdoucí předškolák, ujde se to max. za 3 hodiny, což je mnou doporučená maximální doba pro nošení v nosítku nebo šátku. Je tu ale spousta míst, kde si nošenec může na trávě protáhnout nohy nebo pokud chodí, proběhnout se.

Na dětském kole nebo odrážedle

V první polovině jsou místa, kde budete muset kolo poponést. Na celé trase jezdí cyklisté, nejrušnější je ale poslední třetina. Na konci jezdí po silnici i auta, tak tam to je s dětmi na kole asi nejtěžší.

logo

Doprava

Do Řeporyjí se dostanete vlakem ze Smíchovského nádraží nebo autobusem, které sem jezdí od stanic metra B v okolí Stodůlek.

Uprostřed celé trasy je zastávka Praha – Holyně, takže pokud je na vaše děti trasa moc dlouhá, doporučuji jít jen úsek Holyně – Hlubočepy a to proto, že v této části je pro děti nejvíc zajímavostí.

Na konci trasy v Hlubočepích jezdí bus, vlak (na Smíchovské nádraží) nebo tramvaj (na jaře 2020 je v rekonstrukci, ale jezdí tu náhradní autobusová doprava).

My jezdíváme do Řeporyjí vlakem ze Smícháče a na konci výletu v Hlubočepích nasedneme na autobus a ten nás zaveze zpět na Smíchov.

logo

Dalejské a Prokopské údolí

Co na trase potkáte?

Řeporyje až Holyně

 • spoustu různých druhů motýlů (v teplém období)
 • za Řeporyjemi mají na druhém břehu koně, občas prochází i po stezce
 • lomy, užší stezky lesem, ale i širší cesty
 • pár vyhlídek, ke kterým vede pěšinka

Holyně až Hlubočepy

 • lávky a mostky
 • lomy, posezení u kamenů
 • i tady jsou různé vyhlídky, ke kterým vedou pěšinky ve svahu
 • u viaduktu u Klukovic je veliké dětské hřiště s možností opékání na několika ohništích
 • průchozí tunel a za ním další dětské hřiště
 • malý, volně přístupný koutek s kozami a ovcemi
 • jezírko

Občerstvení

V Řeporyjích je hned na začátku naučné stezky kavárna a cukrárna.

Pak je možnost občerstvení až v Klukovicích (Černý kohout), což je od stezky zacházka asi 300 metrů.

Pak jsou další možnosti v Hlubočepích.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.