Mezi nádražím Zbraslav a Komořany je Naučná stezka Počítáme s vodou, kterou zleva lemuje Vltava a zprava oblíbená modřanská cyklostezka. Trasa je dlouhá 2,5 km a dá se projet s kočárkem i na dětském kole. Návštěvníky provází podél přírodní památky Komořanské a modřanské tůně, které původně fungovaly jako rezervoáry vody při povodních.

Pokud sem jdete bez kočárku a kolo jste ochotni i chvilku nést, můžete si trasu prodloužit podél vody až k zastávce Nádraží Modřany. Tahle část je nejdobrodružnější. Pak je výlet dlouhý 4,5 km.

Protože jde o přírodní památku, je potřeba se držet na cestách, netrhat rostliny a nenechávat tu odpadky.

Info od místních:

Na stezce bývá rušno, hlavně o víkendech a ve všední odpoledne. My jsme tu byli ve všední den hned po obědě a byl tu klid.

Doprava

začátek: nádraží Zbraslav (bus a vlak), možnost parkování

konec: nádraží Komořany (bus a vlak) nebo nádraží Modřany (bus, vlak, tramvaj, přívoz)

Pokud parkujete na Zbraslavi, vrátit se tedy můžete jedním autobusem nebo vlakem.

Naučná stezka Počítáme s vodou

Trasa stezky skrz Komořanské a modřanské tůně není značená, ale značená je modrá turistická trasa, která vede souběžně. Na trase jsou jen dva naučné panely, ale jsou velké a ten s písmeny a čísly děti velmi bavil, jde o poznávačku živočichů.

Po cestě můžete v tůních vidět lekníny a další vodní květiny, ale i vodní ptáky a žáby. Na to, že je hned vedle rušná cyklostezka, je tu překvapivě málo lidí, ale klid tu není, neustále slyšíte hluk ze Strakonické, která je na druhém břehu Vltavy.

Občerstvení

Na začátku potkáte U Posledního Kelta a Konec žízně. I na konci se můžete občerstvit, pokud přeplujete přívozem na druhý břeh, kde bývají za lepšího počasí další stánky s občerstvením. Přívoz jezdí asi 3 za hodinu a převáží i kola a kočárky. Samotná plavba přívozem bývá pro děti největším zážitkem výletu, tady ale trvá jen asi 20 vteřin. Na druhé straně se můžete i projít ke koním, případně v Lahovicích se dá taky nastoupit na autobusy, které jezdí na Smíchovské nádraží.

logo

Další pražské výlety na pravém břehu Vltavy najdete v novém e-booku, který jsme sestavili spolu s Ověřeno rodiči a který zakoupíte v jejich e-shopu.

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.