K rozhledně Velká Buková s trojúhelníkovým půdorysem se dá přijet autem. Na Křivoklátsku to je ale skoro hřích. My jsme rozhlednu navštívili na výletě Roztoky – Velká Buková – Křivoklát – Roztoky, který byl dlouhý asi 10 km. Výlet má dva docela krátké úseky, které se nedají zvládnout k kočárkem, ale myslím, že by se dala trasa jen lehce upravit. Šli jsme spolu s naším 2,5 letým dítětem, které šlo po svých a nebo se neslo v nosítku na zádech…

Auto jsme zaparkovali u mé oblíbené Hospody u Jezzu, kde jsme si rovnou dali oběd. Odtud se jde pěšinou podél břehu do Roztok, přejde se most, za mostem se jde doleva kousek po silnici po červené. V ohybu druhé serpentiny je třeba dát se do lesa po pěšině, která vede až do obce Velká Buková. U kapličky se v obci zahne doleva, pak se jde po asfaltce dál až k rozhledně.

Něco o rozhledně:

  • vstup je zpoplatněný (cca 20 Kč) a je třeba si předem zjistit otevírací dobu, v létě to je 9-19 h
  • vysoká 14 metrů
  • otevřena od září 2009
  • je tu WC a malé občerstvení
  • výhled na Křivoklátskou vrchovinu, údolí Berounky a Krušné Hory
  • autor: architekt Karel Zuska

Z rozhledny jsme se dali po červené značce směrem na Křivoklát. V obci Křivoklát vede cesta okolo Hospůdky Pohoda, kde jsme se příjemně občerstvili. Líbily se mi židličky a stolek přímo v Rakovnickém potoce, člověk si může parádně ochladit unavené nohy. U hradu jsme se pak napojili na žlutou naučnou stezku „Paraplíčko“, rozhlédli se z vyhlídky nad Berounkou a sešli zpět k autu. Hrad jsme tentokrát vynechali, je to tam aspoň na hodinu. Normální chůzí bez přestávek trvá trasa asi 3,5 hodiny, nám trvala 5 hodin.

Pár tipů

Doporučujeme…

  1. Do Roztok nebo Křivoklátu se dá dojet i vlakem z Prahy s přestupem v Berouně.
  2. U Hospůdky u Jezzu se dá vykoupat. Nebo aspoň vezměte dítěti věci na převlečení. To naše tam vlezlo bosky opatrně tak, aby si nenamočilo ani kraťasy a pak přišla neuváženě pochvala těsně předtím, než to samé dítě do hody vhodilo šutr, dle jeho slov „kamínek“, který ho nahodil tak, že další hodinu oblečení schlo. Ještě že byl teplý srpnový den 🙂
  3. Kousek od Křivoklátu je parádní lesní hřiště, o kterém si můžete přečíst v mém článku tady.
logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.