Údolí Peklo mezi Českou Lípou a Zahrádkami je známé především díky bledulím, které tu rostou v obrovském množství a kvetou na přelomu března a dubna. Líbit se tu ale bude i jindy během roku a to hlavně milovníkům chodníčků, kterých tu bylo vybudováno více než 1 kilometr. Projít je třeba i nějaký ten skalní tunel, v létě to v údolí příjemně chladí. Na mapě najdete trasu jako NS NPP Peklo.

logo

Parkování

Zkušenost mám zatím jen s parkováním u zámku Zahrádky, kde se lze nechat stát auto zdarma. Poblíž je obchod a hospoda.

Parkovat se dá i na druhé straně naučné stezky v České Lípě, ale já kvůli hřišti, hravé stezce a ovečkám doporučuji zámek Zahrádky.

logo

Pěšky či s kočárkem

Pěšky

Celá naučná od zámku do České Lípy je dlouhá 6,5 kilometru, tam a zpět tedy cca 13 kilometrů. Délku si můžete zvolit podle zdatnosti dětí. S těmi nejmenšími se po pár kilometrech prostě obraťte.

Další možností je dojít až do Lípy na nádraží a svézt se zpět do Zahrádek vlakem, v takovém případě je potřeba ujít asi 8 kilometrů.

S kočárkem

Trasu jsem zprvu nehodnotila jako vhodnou pro kočárek, přesto jsme jich pár potkali. Je tu mnoho chodníčků, na kterých se jede dobře, ale jsou tu i trošku těžší úseky, kde se musí kočár kousek přenést.

Na kole

Kola sem mají vjezd zakázán.

logo

Co na cestě potkáte

U zámku po pár metrech narazíte na dětské hřiště a hravou naučnou stezku. Když půjdete ještě kousek, potkáte ohradu s ovečkami.

Dál pak v údolí už to jsou cesty, chodníky, tunely a mosty. Celá cesta vede podél vody. Žije tu mnoho kachen, lze vidět třeba i ledňáčka.

Pokud dojdete až na konec, můžete vylézt i na vyhlídku. Zpět se jde stejnou cestou, dá se jít částečně i jinudy, ale žádný pěkný okruh tu vymyslet nejde.

logo

Fotogalerie

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.