Vzhledem k zvyšující se oblíbenosti tohoto krásného místa, kdy se člověk mačká na každém kroku s osobami, které se nebojí kvůli této zajímavosti přejet půl zeměkoule, vřele doporučujeme návštěvu mimo sezónu, třeba i v zimě, pokud ovšem není ledovka.

Když si davy odmyslíte nebo máte štěstí, že tu nejsou, je to tu báječné.

Doprava

K parkování doporučujeme velké parkoviště na levém břehu Labe, které je placené. Je hned u úžasného vláčkového světa, který baví děti i dospělé, kde se hodí výlet zakončit (otevřeno má od dubna do října). U parkoviště je i dětské hřiště. Pozor, dá se sem i dojet vlakem a to dokonce i z Prahy (zastávka Kurort Rathen), přestupuje se jednou v Bad Schandau a cesta trvá celkem asi 2,5 hodiny. Pro porovnání – autem trvá cesta přibližně 2 hodiny.

Dále je potřeba dostat se přívozem na druhý břeh Labe. Na přívozu vždy zahlásím „rückende“ a dostanu rovnou výhodnější zpáteční jízdenku. Nejen děti přívoz velmi baví. 🙂

logo

Nyní jsou tu čtyři možnosti:

1. Pokud s sebou máte dítě, které toho ujde opravdu málo a ani se nechce nosit v nosítku nebo šátku a chcete vzít s sebou kočárek, můžete využít mikrobus, který vás odtud dopraví nahoru na Bastei a procházet se můžete až nahoře. Schodů nahoře není moc, dá se to s kočárkem zvládnout.

2. Pokud s sebou máte děti, které už něco zvládnou a baví je třeba i schody, jako to je u nás, můžete jít nahoru nejkratší možnou cestou a trvat vám to bude přibližně hodinu.

3. Pokud s sebou máte dítě v šátku, které bude spinkat a můžete si dovolit trošku delší trasu… Nebo máte s sebou už trochu starší, v chůzi zdatné dítě, doporučujeme jít podél potoka Grünbach a okolo sádek a rybníčků, až ke křižovatce „Amselgrund“ a vystoupat nahoru po kamenných i kovových schodech přímo mezi skalami. Cesta nahoru trvá přibližně dvě hodiny normální chůzí. Je to má oblíbená varianta, kterou jsem vyzkoušela ve všech ročních obdobích.

4. Autem lze dojet až nahoru na Bastei, je tu velké parkoviště. Dojedete sem z Pirny nebo Bad Schandau. To je také ideální pro děti v kočárku.

logo

Nahoře si můžete užívat výhledy na skály i na kaňon Labe. Dá se tu občerstvit v několika restauracích nebo bufetech. Dokonce se tu dá i ubytovat v hotelu. Doporučuji určitě nevynechat skalní město Neurathen, na které určitě narazíte a do kterého se platí extra vstupné. S dětmi i bez nich se ale návštěva Neurathenu vyplatí, všechny nejspíš budou bavit mostky, vyhlídky a další prolézačky bývalé minipevnosti. Nejznámější most (viz foto na začátku) je dlouhý 76 metrů a je samozřejmě z pískovce. Tento most spojuje Bastei s Neurathenem.

Dolů doporučuji nejkratší cestu (pro nekočárkové). Po cestě narazíte ještě na jednu krásnou vyhlídku zpoza skály. Ty výhledy do údolí řeky a na Labské pískovce jsou prostě úchvatné.

V městečkách na obou březích Labe se dá také občerstvit. Není problém najít i toalety, které jsou dobře situované pěkně „na ráně“ a to u obou nástupišť přívozu.

logo

Užitečné odkazy:

Svět vláčků, který najdete hned u parkoviště a přívozu, otevřeno od dubna do října: https://www.eisenbahnwelten-rathen.de/

Jízdní řád a cenu přívozu najdete zde na pravé straně: https://www.kurort-rathen.de/cz/331.html

Jízdní řád minibusu, kerý pendluje mezi přívozem a pevností: http://www.ovps.de/verkehrsmittel/bus/bastei-linie/4206/

Neurathen je otevřen celoročně, děti platí euro a dospělí dvě. https://www.region-ceskesvycarsko.cz/skalni-hrady/neurathen/

Za fotky děkuji i dědovi.

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.