HÁZMBURK

Házmburk je to taková zbloudilá sopka poblíž Českého středohoří. Hrad je otevřený od dubna do října, veškeré informace najdete na webových stránkách hradu.

Parkuje se na placeném parkovišti poblíž obce Klapý. Z Prahy je možno sem přijet i veřejnou dopravou – vlakem dojet do Lovosic a odtud dojet busem do obce Klapý. A výlet je možno naplánovat jako 4 kilometry dlouhý okruh, kdy využijete i polní cestu, která není turisticky značená a po které se dostanete na červenou.

Trasu je možno zvládnout i s nějakým sportovnějším typem kočárku (naše společná kamarádka Ivča vyzkoušela cestu s Xlander Xrun). Na hradě je terén nerovný, je tu spousta schodů a taky se dá vyběhnout na jednu z věží na ty nejhezčí výhledy. Nechybí tu občerstvení, suvenýry i WC. Výlet zabere asi 2 hodiny.

Tipy od Teriny:

Je to parádní výlet pro ty, co rádi chodí bosky jako já. Doporučuji sem zavítat hlavně když zrají třešně nebo později meruňky.

Házmburk zjara

Tipy od Kačaby:

Já mám hrozně ráda tu spoustu motýlů, které přitahují vyhřáté vrcholky vyhaslých sopek Českého středohoří a jeho okolí, proto sem nejraději jezdím v létě. Z „Háziče“ jsou úžasné výhledy právě na Středohoří, vyražte sem za dobré viditelnosti. Návštěvu Házmburku můžete spojit s výletem na některou z jiných blízkých zřícenin, vybrat si můžete tady.

Letní fotky od Teriny:

Jarní fotky od Kačaby:

LIBOCHOVICE

Pár info od Teriny: Najdete je kousek od Házmburku, takže se nabízí návštěvy obou v jeden den. Parkování na náměstí je zadarmo. Brána zámku je přímo u náměstíčka. Dá se jít zdarma dovnitř do atria. Myslím, že je možná i prohlídka, ale nebyly jsme. Pak je tam z boku zámečku krásná zahrada. Je to ideální místo na focení a běhají tam pávi (nej lákadlo pro děti). Ze zahrady se dá sejít až k řece. Naboso ideální. Možnost i relaxace na lavičkách. Naproti zámecké bráně přes silnici je okýnko s vynikající točenou zmrzlinou.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.