V Národní přírodní rezervaci Čtvrtě, která leží u Mcel, na jaře vykvétají stovky či možná tisíce jarních květin. V půlce března převažují bledule jarní a jaterníky podléška. Pak v dubnu tu prý kvetou i dymnivky a sasanky.

V rezervaci je povinné držet se na cestách a zrovna bledule u cesty moc nerostou, nejbližší byly asi 2 metry od cesty. Prohlédnout si je můžete dobře, ale na focení už je to těžké – nesejít z cesty… Větší koberec bledule leží za menším rybníkem, cesta vede po levé straně.

Naopak podléšky se toho nebojí, rostou klidně i na cestách, tak pozor pod nohy. Ve všech NPR se chovejme, jako bychom tu nebyli.

Doprava

V obci Mcely se dá v pohodě parkovat. Jezdí sem i autobus z Nymburka a Mladé Boleslavi.

logo

Procházka

Orientačními body pro náš malý výlety byly rybníky Zadník a Dýmáček v rezervaci Čtvrtě. U prvního z nich mají z obou stran domácí zvířata – koně, kozy a ovce.

Co se nám tu líbilo

V lese se děti bavily focením kytiček. Pak mají rády i vodu, našli tu třeba trubku, kterou protéká potůček a pouštěly jí klacíky. Klidně by tak strávily hodinu. Taky zkoumaly mrtvou rybu a rojení ploštic ruměnic. :))

Nám dospělým se kromě kytek líbil klid lesa, který rušilo jen ťukání strakapoudů.

Kolik jsme ušli

Zpátky jsme šli stejnou cestou. Ušli jsme asi 1,5 km za 1 hodinu, obě děti (2 a 5 let) to zvládly po svých.

Ale cest je v lese mnohem víc, takže se tu dá naplánovat větší procházka.

Kočárky a kola

Kočárky i kola by tu projely, ale vzhledem k tomu, že je potřeba se v NPR chovat opatrně, doporučuju sem vyrazit spíš pěšky a menší dítě vzít do šátku nebo do nosítka.

Květinová galerie

Něco jsem fotila já, něco syn.

Kde jsem se o výletě do NPR Čtvrtě dozvěděla

Doporučení jsem dostala od Olči, která má pěkně zmapovaný tenhle kousek ČR. Děkuju! 🙂 Mrkněte na její Instagram:

Článek z novin:

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/clanek/prave-rozkvetly-rokle-nedaleko-mcel-40183673

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.