Tento region je protkaný stezkami a cyklostezkami, je plný pískovcových skal (např. Toulovcovy Maštale) a borových lesů, občerstvení tu nabízí několik restaurací, rozhlédnout se lze ze tří dřevěných rozhleden a k návštěvě vybízí i zámek Nové Hrady.

My jsme sem zavítali na prodloužený víkend s koly, vozíkem a čtyřměsíčním miminem. Užili jsme si dva cyklovýlety, dva pěší výlety a navštívili jsme všechny tři rozhledny. Podle mě je to perfektní lokalita pro dovolenou s dětmi. Webové stránky, kde najdete tipy na výlety v této oblasti, jsou tady.

Ubytování:

Ubytovali jsme se v Budislavi v nově postaveném rodinném pensionu U Melšu, kde má každý apartmán vlastní sociální zařízení a kuchyňský kout, v dispozici jsou i dětské postýlky. Venku je bazén a pískoviště a oblíbená klouzačko-prolézačko-houpačka. Nechybí grilovací kout. Ve společenské místnosti bylo i naražené pivo, je možno tu koupit i různé další nápoje a pochutiny k pivu.

Tato obec mi připadá jako naprosto ideální startovací místo, protože v obci je několik možností občerstvení, mají tu dětská hřiště a taky se tu dá zmáknout krátká a krásná, třeba večerní procházka podél místních skal. Využili jsme také místní infocentrum. Je tu prý také naučná stezka Kudy tudy, šel tu Yetti, která je dlouhá 4 km a má několik zastavení, tu jsme si ale neprošli.

logo

Výlet č. 1

Na kole z Budislavi na zámek Nové Hrady a před Proseč zpátky

Cyklostezky vedou po širších lesních nebo polních cestách a nebo po méně frekventovaných silnicích a jsou vhodné i pro vozík Chariot. Jeden kratší úsek nešlo s vozíkem jet, ale dalo se sesednout a kolo s vozíkem vést.

Zámek Nové Hrady ve Východních Čechách

Je to zámek rokokový, který mě zaujal hlavně zahradou, maštalemi s koňmi, kde se dá potkat i nejedna kočka, oborou s daňky a příjemnou restauraci s možností posezení venku. V zahradní části areálu se dá procházet klidně půl hodiny, je to tu bezbariérové, ač je zahrada v kopci.

Občerstvit je možno na více místech cesty, třeba i na náměstí v Proseči.

Výlet byl dlouhý téměř 20 km a trval nám pomalým tempem 7 hodin. Občas jsme v lese nebo na louce ve stínu stromu vytáhli deku a nechali mimino pohrát si. Trasu jsem vyznačila tady.

logo

Výlet č. 2

Toulovcovy a Městské Maštale pěšky s dítětem v nosítku

Proč se vlastně Toulovcovy Maštale jmenují tak, jak se jmenují? Název dostaly podle loupeživého rytíře Vavřince Toulovce, pro kterého byly místní skály útočištěm.

Zaparkovali jsme na parkovišti Vranice, okruh odtud na jedny a druhé maštale a zpět je dlouhý asi 5 kilometrů, takže ho i trochu zdatnější děti ujdou. Pro ty jsou skály, průchody a jeskyňky úplně skvělá prolézačka.

Mě osobně strašně baví, že skály je možné prolézat dole a dá se chodit i po nich. Není moc míst, kde se tohle dá zažít, napadá mě třeba Bludiště na Kokořínsku.

Výlet není vhodný pro kočárek. Trasu jsem vyznačila tady.

logo

Výlet č. 3

Na kole z Budislavi na Svatou Kateřinu a zpět

Trasa je dlouhá asi 15 kilometrů a vede po lesní asfaltce s mírným převýšením. Na její trase nejsou žádné zvláštní cíle, ale dalo by se 1 kilometr si zajet a dojet na rozhlednu Terezka, což je taky po cyklostezce.

Trasu najdete tady.

logo

Výlet č. 4

Pěšky s dítětem v nosítku na Kolumbovo vejce a Kazatelnu

Výlet jsme si naplánovali na pozdní odpoledne po cyklovýletu. Přejeli jsme do Boru u Skutče, kde je parkoviště, a prošli jsme ke skále zvané Kolumbovou vejce a pak ještě ke Kazatelně. Okruh byl dlouhý necelých 5 kilometrů, vyznačila jsem ho tady. Dětem by se mohlo líbit, že část cesty vede jemným bílým pískem, stoprocentně by si s ním chtěly pohrát.

Okruh se dá naplánovat i kratší, dlouhý asi 4 km.

logo

Výlet č. 5

Autovýlet po rozhlednách

Čtvrtý den jsme se na ubytování museli rozloučit, naložili jsme kola, vozík a věci do auta a cestou domů jsme navštívili všechny tři místní rozhledny.

Stavby jsou dřevěné s kovovými prvky a byly vystaveny v letech 2003 – 2005. Vždy je u nich parkoviště a mám pocit, že se vstup na ně neplatí, ruku do ohně za to ale nedám. Jsou otevřené během otevíracích hodin. Ze všech je pěkný výhled na místní přírodu.

Toulovcova rozhledna

  • stojí poblíž Jarošova
  • výhled z 12 metrů nad zemí
  • 60 schodů

Rozhledna Borůvka

  • stojí poblíž Hluboké na Chrudimsku
  • výhled ze 15 metrů nad zemí
  • 75 schodů

Rozhledna Terezka

  • stojí u Pasek u Proseče
  • výhled z 25 metrů nad zemí
  • 112 schodů
logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.