20. listopadu 2019 byla rozhledna Doubravka poškozena požárem. Přesně o měsíc později byla rozhledna po opravě znovu zpřístupněna.

Rozhledna Doubravka byla otevřena v červnu roku 2018 a vydali jsme se na ni poprvé už pár dní po jejím otevření. Výlet na ni je dlouhý cca 3 kilometry, trvá s malými dětmi přibližně 2 hodiny a ujdou ho děti asi od 3 let. K rozhledně vedou tři základní trasy:

 • 1. Nejhezčí cesta
 • 2. Nejjednodušší cesta (čili ideální pro kočárek)
 • 3. Nejkratší cesta
doubravka
Rozhledna Doubravka týden po jejím otevření

1. Nejhezčí cesta – z Hostavic po lávkách

Proč je cesta nejhezčí

Jde přírodou podél Rokytky po pěšině a místy i přes krásné lávky. Cestou je možno potkat pasoucí se krávy a naučný panel se zvuky ptáků (je potřeba mít v mobilu QR čtečku). Děti baví i říčka. Procházku je možno naplánovat i jako okruh.

Běla šplhá na vrchol

Doprava do Hostavic

Jezdí sem autobusy MHD, zastávka se jmenuje Hostavice.

Dá se sem i dojet autem a pohodlně zaparkovat v ulici Froncova nebo Farská či v parku Pilská, kde je i dětské hřiště. Bývala tu taky skvělá kavárna Kafe na dřevo (uzavřena v září 2019) a my doufáme v její znovuotevření.

My parkujeme rádi v ulici Vidlák poblíž zmíněné autobusové zastávky, odkud je to na rozhlednu asi o 500 metrů dál, ale v této ulici je prima dětské hřiště pro menší děti.

Dětské hřiště v ulici Vidlák poblíž zastávky Hostavice

První návštěva rozhledny Doubravka

Spolu s kamarádkami a jejich dětmi jsme měly sraz v Hostavicích, kam jezdí pražská MHD.

Na výlet jsem se vydala se čtyřměsíčním miminkem v šátku a tříletý syn šel celou cestu po svých a zvládl to pěkně. Trasa je sjízdná i s kočárkem až na jeden velmi strmý úsek, kvůli kterému z Hostavic s kočárkem nedoporučuji jít, jsou ale i jiné, sjízdnější trasy.

Zimní návštěva Doubravky po opravě poškození požárem

20. listopadu 2019 na Doubravce hořela bouda, která byla umístěna v jedné ze tří nohou rozhledny. Noha při ní byla poškozena, ale už za měsíc byla rozhledna po bleskové opravě znovu zpřístupněna.

Byli jsme se na opravenou Doubravku podívat v lednu 2020 a rovnou jsme našli novou trasu výletu (mapa zde), která je ideální pro malé chodce. Cesta nám trvala opět 2 hodiny, ušli jsme celkem 3,5 km.

logo

2. Nejjednodušší cesta (pro kočárek a kolo) z parku U Čeňku

Na Doubravku je možno se vydat i z parku U Čeňku, kde je pěkné hřiště, o kterém si můžete přečíst tady, trasa je jen do mírného kopce a je vhodná pro kočárek.

3. Nejkratší cesta z Kyjí

Nejkratší cesta je ta z Hostavic z ulice Farská, ale když budete hledat, která autobusová zastávka je nejblíž, jsou to Kyje nebo Vajgarská. V Kyjích je i železniční stanice.

logo

Něco o rozhledně

Doubravka & fakta

 • otevřena 15. 6. 2018
 • vysoká 20 metrů
 • 98 schodů
 • výhled: Petřín, Cukrák, Mandava, Černý Most
 • autor: Huť architektury
 • zajímavost: jde prý o první veřejně otevřenou rozhlednu v Praze od dokončení Žižkovského vysílače
 • Rozhledna je celoročně volně přístupná.
 • Občerstvení tu nehledejte, vezměte si ho s sebou.
 • Tahle originální rozhledna by prý měla vydržet 15 let.
 • Přesnější název je Doubravka XIV. (podle čísla pražské čtvrti, kde stojí).
 • U rozhledny je několik kmenů stromů vhodných k lezení, stojan na kola, několik posezení a WC.
 • Schodiště je k rozhledně ukotvené zvrchu a docela se hýbe.
logo

Naučná stezka Zastavení s malou vílou Mimi

Tahle naučná stezka vhodná pro děti začíná v Kyjích, kam se dostanete busem, vlakem i autem, a provází návštěvníky lokalitou Čihadla. Poslední naučný panel najdete i u rozhledny Doubravky. Povídání se týká hlavně chování k přírodě a je napsané formou blízkou dětem. Informace a mapku naučné stezky najdete tady.

My jsme přímo po naučné stezce ještě nešli, potkali jsme jen několik jejích zastavení, ale máme ji v plánu někdy celou projít.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.