Nastala doba roušková a bylo doporučeno chodit jen na menší zdravotní procházky. Vydali jsme se kousek od domova tam, kam se chci dlouho podívat, Pitkovická stráň mě láká už leta, konečně je tu příležitost! 🙂 V dubnu na ní kvetou nádherné koniklece, v létě zase chrpy.

Doprava

Doporučuji začít na zastávce K Pitkovičkám, kam jezdí z Prahy autobus. Ještě stále jsme na území Prahy, takže autobus má nejnižší taxu a může se do něj nastupovat všemi dveřmi.

Blbě se tady parkuje nebo spíš se tu parkovat nedá. Ale skvěle poslouží právě autobus! Pokud bydlíte daleko a chcete se sem autem přiblížit, doporučuji zaparkovat tam, kam myslíte, že máte šanci dojít a K Pitkovičkám dojeďte autobusem. K parkování se hodí třeba zastávky Sídliště Petrovice (3,5 km) nebo Newtonova (4 km), z nich se K Pitkovičkám dostanete asi za 20 minut dvěma autobusy s jedním přestupem.

Zajímavě se jeví varianta pro ty, kdo se chtějí dopravovat vlakem. Z nádraží Uhříněves je to k nádraží Hostivař asi 10 kilometrů pěšky, pro kolo je to vlastně ideální délka, to by mohlo ujet i pětileté dítě, u nás to teda tak platí.

logo

Občerstvení

O ničem po cestě nevím, takže doporučuji vzít jídlo s sebou. Otevřeno může mít Mlýn na Dobré Vodě.

A co kočárky a kola

Nejlepší je vydat se sem s dítětem, které trasu ujde pěšky a nebo které se nechá nést v šátku nebo nosítku.

S kočárkem je obtížné stráň navštívit, je tu kamenitá a úzká cesta. Pitkovická stráň se dá objet podél vody (třeba že by se šla na stráň podívat jen část návštěvníků nebo se můžou u kočárku prostřídat u naučného panelu č.10). Celá trasa podél vody je pak s kočárkem sjízdná dobře, místy se zvýšenou opatrností. Stejné to je i na kole s vozíkem.

Kolo, dospělácké i dětské, se na stráni musí vést, podél vody je to ale v pohodě.

logo

Kudy kam

Nejprve se jde po zelené. Paráda obzvlášť pro děti přichází po pár minutách chůze, jde se totiž okolo ohrad s kozami, ovcemi a koněm. Pozor na elektrický ohradník, dává rány. Majitelé prosí zvířata nekrmit a nebo se nejprve na krmení domluvit.

Pak tu máme nejnebezpečnější úsek výletu, krátce se jde podél hodně frekventované silnice v Pitkovicích. Kéž by tu časem vznikl nějaký přechod nebo chodník…

Ale pak už se návštěvníci napojí na Naučnou stezku Povodním Botiče a je od aut pokoj. Navíc si můžete na naučných panelech přečíst něco o zdejší přírodě.

Na kopci nad Pitkovičkami je Pitkovická stráň, kde kvetou na jaře chlupaté koniklece a v létě chrpa. Louka je chráněna dřevěným zábradlím, za které se nesmí. Některé koniklece rostou blízko ohrady, takže se nechají i vyfotit.

Fotky konikleců najdete na konci článku.

Pak se sejde dolů k Pitkovickému potoku a čekají vás meandry a meandry. Naše děti potůčky hrozně baví, hlavně posílání větviček a soutěž o největší žbluňk. Kdybychom je odtud neotrhli, šloucháme se tam doteď.

Mapa se vám po kliknutí otevře v nové záložce…

Doporučená krátká zacházka

Pokud můžete, udělejte z Dobré vody malou zacházku do Křeslic na Křeslickou vyhlídku, což je pěkná skála. Je odtud výhled na jižní část Prahy.

Zacházka je dlouhá tam i zpět 1 kilometr. Jít se sem dá i se sportovním kočárkem. Na kole to zvládnou zdatnější a opatrnější děti, jede se trochu do kopce a pod cestou je trochu sráz.

Tipy na dětská hřiště v okolí

V Pitkovicích vypadá skvěle prostor okolo dvou rybníků, je tu oplocené krásné hřiště a možnost krátké procházky. Je to jen jednu zastávku od začátku trasy – zastávka Nové Pitkovice.

Nechat děti pohrát na malém hřišti se dá i v Křeslicích u Botiče, je to kousek od mnou doporučené Křeslické vyhlídky.

Různá dětská hřiště nabízí i Petrovice s tím, že jsou tu i vodní prvky, voda se pouští v teplých měsících.

logo

Výlety v okolí

Tady jsou možnosti, jak výlet prodloužit:

12 výletů v okolí říčky Botič

Galerie

Koniklece na Pitkovické stráni

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.