Nastala doba roušková a bylo doporučeno chodit jen na menší zdravotní procházky. Inu, vydali jsme se kousek od domova tam, kam se chci dlouho podívat, Pitkovická stráň mě láká už leta, konečně je tu příležitost! 🙂 V dubnu na ní kvetou nádherné koniklece, v létě zase chrpy.

Doprava

Doporučuji začít na zastávce K Pitkovičkám, kam jezdí z Prahy autobus. Ještě stále jsme na území Prahy, takže autobus má nejnižší taxu a může se do něj nastupovat všemi dveřmi.

Blbě se tady parkuje nebo spíš se tu parkovat nedá. Ale skvěle poslouží právě autobus! Pokud bydlíte daleko a chcete se sem autem přiblížit, doporučuji zaparkovat tam, kam myslíte, že máte šanci dojít a K Pitkovičkám dojeďte autobusem. K parkování se hodí třeba zastávky Sídliště Petrovice (3,5 km) nebo Newtonova (4 km), z nich se K Pitkovičkám dostanete asi za 20 minut dvěma autobusy s jedním přestupem.

Zajímavě se jeví varianta pro ty, kdo se chtějí dopravovat vlakem. Z nádraží Uhříněves je to k nádraží Hostivař asi 10 kilometrů pěšky, pro kolo je to vlastně ideální délka, to by mohlo ujet i pětileté dítě, u nás to teda tak platí.

Občerstvení

O ničem po cestě nevím, takže doporučuji vzít jídlo s sebou. Občas může mít otevřeno občerstvení na statku v Dobré Vodě, ale nespoléhala bych na to.

A co kočárky a kola

Nejlepší je vydat se sem s dítětem, které trasu ujde pěšky a nebo které se nechá nést v šátku nebo nosítku.

S kočárkem je obtížné stráň navštívit, je tu kamenitá a úzká cesta. Pitkovická stráň se dá objet podél vody (třeba že by se šla na stráň podívat jen část návštěvníků nebo se můžou u kočárku prostřídat u naučného panelu č.10). Celá trasa podél vody je pak s kočárkem sjízdná dobře, místy se zvýšenou opatrností.

Stejné to je i na kole s vozíkem.

Kolo, dospělácké i dětské, se na stráni musí vést, podél vody je to ale v pohodě.

Kudy kam

Nejprve se jde po zelené. Paráda obzvlášť pro děti přichází po pár minutách chůze, jde se totiž okolo ohrad s kozami, ovcemi a koněm. Pozor na elektrický ohradník, dává rány. Majitelé prosí zvířata nekrmit a nebo se nejprve na krmení domluvit.

Pak tu máme nejnebezpečnější úsek výletu, krátce se jde podél hodně frekventované silnice. Kéž by tu časem vznikl nějaký přechod nebo chodník…

Ale pak už se návštěvníci napojí na Naučnou stezku Povodním Botiče a je od aut pokoj. Navíc si můžete na naučných panelech přečíst něco o zdejší přírodě.

Na kopci nad Pitkovičkami je Pitkovická stráň, kde kvetou na jaře chlupaté koniklece a v létě chrpa. Louka je chráněna dřevěným zábradlím, za které se nesmí. Některé koniklece rostou blízko ohrady, takže se nechají i vyfotit.

Fotky konikleců najdete na konci článku.

Pak se sejde dolů k Pitkovickému potoku a čekají vás meandry a meandry. Naše děti potůčky hrozně baví, hlavně posílání větviček a soutěž o největší žbluňk. Kdybychom je odtud neotrhli, šloucháme se tam doteď.

Mapa se vám po kliknutí otevře v nové záložce…

Doporučená krátká zacházka

Pokud můžete, udělejte z Dobré vody malou zacházku do Křeslic na Křeslickou vyhlídku, což je moc pěkná skála. Je odtud výhled na jižní část Prahy.

Zacházka je dlouhá tam i zpět 1 kilometr. Jít se sem dá i se sportovním kočárkem. Na kole to zvládnou zdatnější a opatrnější děti, jede se trochu do kopce a pod cestou je trochu sráz.

Co mám v plánu

Chtěla bych jít někdy na skálu po turistické značce a zpátky údolím podél vody, vypadá to ze shora moc pěkně a je tam i cesta.

Tipy na dětská hřiště v okolí

V Pitkovicích vypadá skvěle prostor okolo dvou rybníků, je tu oplocené krásné hřiště a možnost krátké procházky. Je to jen jednu zastávku od začátku trasy – zastávka Nové Pitkovice.

Nechat děti pohrát na hřišti se dá i v Křeslicích u Botiče, je to kousek od mnou doporučené Křeslické vyhlídky.

Různá dětská hřiště nabízí i Petrovice s tím, že jsou tu i vodní prvky, voda se pouští v teplých měsících.

Výlety v okolí

Tady jsou možnosti, jak výlet prodloužit:

11 výletů v okolí říčky Botič

Galerie

Koniklece na Pitkovické stráni

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.

Napsat komentář