Vyrazili jsme na pražský výlet, který začíná u vozovny Kobylisy, vede přes Ďáblický háj, Okrouhlík, Prosecké skály do Podviní u metra Vysočanská.

Celá trasa je značena modrou turistickou značkou a je vhodná pro kočárek (schody se dají vždy někudy objet). Využije se i dětské kolo, jen pozor, cesta vede místy prudce z kopce, takže se využijí brzdy nebo se kolo chvíli ponese.

Výlet prochází mezi sídlišti velkoměsta, tak jsem moc zeleně nečekala. Asi proto mě ta spousta stromů a keřů velmi mile překvapila. 🙂

Doprava a parkování

Využili jsme MHD.

  • Start na zastávce Vozovna Kobylisy (3 zastávky autobusem od metra a tramvaje Kobylisy). Dá se tu i parkovat.
  • Konec na zastávce Vysočanská (tramvaje, autobusy, metro).

Tyto dvě stanice jsou propojené autobusem 183, který jede pouze čtvrt hodiny, převáží i kočárky a jezdí poměrně často. Takže pokud přijedete k vozovně vozem, můžete se z konce výletu k zpět k autu dopravit právě autobusem MHD.

Pokud chcete jít kratší variantu výletu (tip na zkrácení najdete o kousek níž), zpátky na start se dostanete obvykle s jedním přestupem.

logo

Trasa výletu

Délka trasy po modré od vozovny Kobylisy až na metro Vysočanská je 8 km, což je na leckteré školkové dítě dost, ale téměř celá trasa vede z kopce. Proto ani nedoporučuji jít trasu v opačném směru.

Pětiletého syna jsem nechala pohrát na všech hřištích, které jsme potkali a výlet nám pomalou chůzí trval 4 hodiny.

Tip na zkrácení

Pokud bych měla vybrat jeden kratší úsek, líbily se mi nejvíc Prosecké skály, začíná se na zastávce Bulovka (bus, tramvaj), nebo lépe na zastávce Čertův vršek (z Bulovky 1 zastávka autobusu). Pak je trasa dlouhá asi 3,5 km.

Vozovna Kobylisy a Ďáblický háj

Vozovna Kobylisy je zajímavá tím, že má venkovní myčku tramvají, na kterou je pěkně vidět skrz plot u Penny Marketu. My jsme štěstí na mytí neměli.

Za tip na myčku děkuji blogu Ze života Ďáblického háje, najdete tam i video myčky „v akci“.

myčka tramvají

Ďáblický háj je moc pěkný vzrostlý les, kde je stín. Potkat můžete i koně (aby ne – kobyla u Kobylis musí být. Ale pro správnost dodávám, že název Kobylisy souvisí s vinicemi a ne s koňmi).

U výlezu z lesa je větší dětské hřiště, které syn hodnotil velmi dobře. V létě tu jsou puštěné i vodní prvky.

Pak se projde parkem na sídlišti Ďáblice, okolo koupaliště Ládví a okolo budovy Ministerstva vnitra.

Přírodní památka Okrouhlík

Jde také o cestu obklopenou stromy. Po cestě natrefíte na hřiště s dřevěnými prvky. Tu a tam je výhled na Prahu.

Pak se podejde D8 a u Bulovky se vyběhne na kopec Čertův kopec a Prosek.

Přírodní památka Prosecké skály

Tahle část výletu se mi líbila určitě nejvíc. Jde se zelenými tunely podél skal. Pokud si uděláte krátkou zacházku a vyběhnete nad skály, můžete si užít výhled na Prahu ze dvou vyhlídek.

Zajímavost: Ve skalách jsou vybudované podzemní tunely, které údajně využil i Napoleon a které mají spletitou síť chodeb. Praha 9 v budoucnu plánuje jejich zpřístupnění.

U bobové dráhy potkáte další dětské hřiště. Pak se po schodech, které jdou s kočárkem obejít, seběhne do parku Podviní.

Více o bobové dráze s dětmi píšou Ověřeno rodiči tady.

Podviní, Podvinný mlýn

V parku Podviní, který je poměrně nově zrevitalizován v přírodě kolem říčky Rokytky, najdete dětská hřiště, keltský park (pozor na odpadky a pochybné existence, jinak je tohle moc pěkné místo), hřiště pro psy, spoustu posezení ve stínu starých stromů. My jsme nejvíc času strávili pozorováním kachňátek na Rokytce.

U Polikliniky Vysočany je další dětské hřiště a taky zastávky autobusu a tramvaje. Na metro Vysočanská už je to jen kousek (pěšky nebo jednu stanici tramvají).

logo

Občerstvení na trase

Nevyužili jsme žádnou restauraci, tak nemůžu sama nic doporučit, ale po cestě potkáte několik obchodů s potravinami, na Bulovce i hospodu se zahrádkou.

Lenka píše:

„Ve Vysocanech za nas doporucuji na obcerstveni cukrarnu Amarylis, u Sokolovske smer z parku k metru restauraci se zahradkou a venkovnim koutkem pro deti “Klid po praci” a za namestim OSN restauraci/pizzerii se zahradkou a venkovnim koutkem pro deti „U Hubatku“.“

logo

Další pražské výlety na pravém břehu Vltavy najdete v novém e-booku, který jsme sestavili spolu s Ověřeno rodiči a který zakoupíte na jejich e-shopu.