Trasy leží na Semilsku přímo nad sebou. Zatímco Kamenického stezka (otevřena pro veřejnost v roce 1941) vede úbočím kopců a jsou z ní výhledy na lesy, Riegrova stezka (otevřena v roce 1909) je přímo nad Jizerou hluboko pod stezkou Kamenického.

Doprava

Parkoviště:

  • větší parkoviště Bítouchov
  • Na Spálově jsou taky místa, kde se dá parkovat, ale nejsem si jistá, jestli je to legální

Do Spálova jezdí vlak z Tanvaldu a Železného Brodu.

Nejbližší autobusové zastávky:

  • Semily, Spálov (přímo na Kamenického stezce)
  • Semily, Řeky (asi 600 metrů ke stezkám)

Směr chůze

Mám vyzkoušeny různé kombinace směrů chůze a parkování, nejradši mám jít nejprve Kamenického stezku, protože je trochu náročnější na převýšení a pak Riegrovu. Ale ono je vlastně celkem jedno, odkud vyrazíte a kterou stezkou nejdřív.

Jak dlouho se jde Riegrova a Kamenického stezka

Celý okruh měří 9 km a trvá 3 hodiny, s přestávkami celkem 4 hodiny. Pokud ji chcete jít s malým dítětem, je potřeba vzít šátek nebo nosítko. Trasa není vhodná pro kočárky. Jednou jsem to šla i s krosnou a není to nic moc, občas se člověk musí sehnout pod větvemi nebo chce vylézt na vyhlídku a s nosítkem je to lepší, navíc se dítěti lépe spí.

Stezky, obzvláště ta horní, jsou bohaté na vyhlídky. Pojmenované jsou po Janu Kamenickém, propagátoru turistiky a Františku Josefu Riegrovi, politikovi. Oba jsou rodáci z blízkých Semil.

Občerstvit je možno v obou krajních obcích. Na severu u elektrárny tady, na jihu v Bítouchově je kousek od parkoviště taky hospoda. Stezky mezi hospodami jsou ale poměrně dlouhé, tak doporučuji svačinu s sebou.

Trasa je nejhezčí asi v době žloutnutí listů, pěkná je ale i na jaře a v létě. Nebo spíš nádherná. Úžasná! Moje oblíbená. I v zimě to tu má jistě svou atmosféru, navíc budete osamělí.

Autem trvá cesta z Prahy do Spálova přibližně 1,5 hodiny.

Výlety v okolí

Mrkněte, zda se vám zpátky nehodí jet přes rozhlednu na skokanském můstku v Lomnici nad Popelkou.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.