PRALES KBELY je středisko ekologického vzdělávání, ale i místo komunitního setkávání a park plný herních a naučných prvků nejen pro děti. Vznikl místo původního zahradnictví a lesní školky.

Výlet začíná na autobusové zastávce Kbely, kam několikrát za hodinu jezdí linky od stanic metra Palmovka, Černý Most, Letňany a z dalších míst. Dá se sem dojet i vlakem (Praha-Kbely) nebo autem. Trasa se hodí pro kočárky i malé či velké jezdce na kole, je dlouhá asi 3 kilometry.

logo

Centrální park

Kousek pěšky od zastávky je Centrální park, kde teče Vinořský potok, v jehož meandrech žijí kachny a nebo také nutrie. Tento velký hlodavec s nápadnými oranžovými hlodáky patří mezi invazivní druhy, který se z domovské Jižní Ameriky rychle rozšiřuje po celém světě. Osobně doporučuji zvířata nekrmit. Pro děti je to zajímavá atrakce. Děti zabaví také tři dětská hřiště. Pokud máte děti z podobného těsta jako já, budou je bavit mostky přes potok a nebo taky zajímavě vymalovaný tunel, kterým se projde do lesoparku.

logo

Restaurace

Občerstvení nabízí restaurace Zastávka u srubu, která má uvnitř i dětský koutek. Tu jsme ale nenavštívili, měli jsme jídlo s sebou. Slyšeli jsme na ni ale chválu.

logo

Lesopark

V lesoparku jsou pro děti připraveny naučné a zábavné panely a malé hřiště. Potkat lze i veverky nebo mnoho druhů ptáků. Podél vody se dojde až do Ekocentra Prales.

logo

EKOCENTRUM KBELY

Areál se skládá ze dvou částí:

  • spodní neboli jižní, kde jsou připraveny různé naučné hry pro děti, hřiště, ohrada s ovcemi a nutriemi a také bosá stezka. U této části dejte pozor na otevírací dobu. Po celý rok je tato část otevřena všechny všední dny, v sobotu od dubna do října, v neděli je po celý rok zavřeno.
  • horní neboli severní část, kde je možnost posedět a opéct donesené buřty nebo se proběhnout bludištěm ve tvaru listu. Tato část je volně přístupná po celý rok. Na jaře 2019 byl v této části otevřen taky Dřevák, který slouží jako zázemí pro různé ekovýchovné akce.
I v Pralese najdete vyhlídku 😀

Pak se projde lesoparkem a tunelem zpátky do Centrálním parku.

Účastníci zájezdu

Místo jsme navštívili s ročními dětmi v šátku a nosítku a čtyřletými dětmi na kolech, vše se dá ale pohodlně projít i s kočárkem. Naši kluci jsou dopravními nadšenci, proto ocenili nejen cestu MHD, ale i vlaky, které je možno vidět z parku i lesoparku a také mnoho letadel. Letecký provoz je tu silný, protože místo je blízko dvou pražských letišť. S dětmi jsme tu strávili 3-4 hodin, výlet se dá projít ale i za 2 hodiny.

Děkuji Janče a jejím dětem za příjemnou společnost, bylo to skvělý!

logo
logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.