V Lužických horách je ták krásně! Momentálně u mě tohle pohoří vede, jsou tu úžasné kopečky, rozkvetlé louky, spousta domácích zvířat a není to tu přeplněné turisty, i když se návštěvnost zvyšuje.

ZŘÍCENINA HRADU TOLŠTEJN

Tolštejn neboli Kavčí skála je prý nejzachovalejší zříceninou v Lužických horách. Auto můžete zaparkovat kousek pod ní, těsně před zákazem vjezdu. Kdybyste sem chtěli dojez vlakem, tak od stanice Jedlová je to asi 2,5 kilometru a cesta je dobře schůdná s kočárkem. S ním na Tolštejně dojdete až k hradní restauraci, na vyhlídky to chce spíš nosítko.

Zřícenina je volně přístupná, platí se vstupné na vyhlídky, které se platí v restauraci a stojí 20 Kč za dospělého. Výhled si můžete užít nejen z vyhlídek, ale i z terasy a dokonce i z okének restaurace. Uvnitř je také dětský koutek. Webovky najdete tady.

Kousek od parkoviště je i rybníček s lavičkou.

S ročním dítětem v nosítku a čtyřletým, které šlo po svých, jsme tu strávili asi půl hodiny.

logo

ADRENALIN PARK

Z Tolštejna se dá autem přejet k spodní stanici lanovky na Jedlovou. Je tu Adrenalin park, kde mají asi spoustu atrakcí. Nás, návštěvníky s malými dětmi, zajímaly atrakce pro menší děti a tím jsou lanový park, nafukovací skákací hrad (placený) a pískoviště a dále možnost občerstvení (bar). Nabízí tu i jídlo (řízek a smažák), ale to si nedávejte, to byl děs. Pro oběd si vyberte nějakou restauraci, třeba tu na Tolštejně.

My tohle místo příště klidně vynecháme, nějak nás to nevzalo za srdce.

logo

KŘÍŽOVÁ CESTA V JIŘETÍNĚ

Přiznám se, že křesťanské památky jdou trochu mimo mě, ale mají prostě zvláštní atmosféru. Třeba jako Křížová cesta u Jiřetína pod Jedlovou. Znám ji z fotek a chtěla jsem se sem podívat. Pro děti to není nic zajímavého, ale kupodivu docela i do kopce šlapaly, společnost nám dělalo i pár motýlů.

Co se líbilo mně i dětem, bylo náměstí v Jiřetíně, je pěkně opravené, člověk si může odpočinout ve stínu starých stromů u kostela, dá se tu i osvěžit vodou. Na náměstí je i infocentrum, WC a možnost parkování.

logo

NAUČNÁ STEZKA LOUPEŽNÍKA VILDY

Stezka provede návštěvníky těmi nejhezčími místními přírodními a historickými klenoty. Pro nás, rodiče malých dětí, je to ještě pasé, je totiž dlouhá 7 km a překonává velké převýšení. Zvládli bychom to leda s dětmi v nosítku. Ale vydáme se sem, až povyrostou. Mapy.cz ji nemají zanesenou do systému, ale jde se následovně: Začíná se na náměstí v infocentru, kde o ní dostanete informace, vyběhnete Křížovou cestu a pokračujete až na Jedlovou, odtud sejdete na Tolštejn, kde má loupežník Vilda základnu a dojdete zpátky na náměstí.

JEDLOVÁ

Z Tolštejna se dá vyběhnout na Jedlovou, což je 5 kilometrů dlouhý výlet (tam a zpět) a jde se po povrchu vhodném pro kočárek, jen je to občas pěkný, jak my doma říkáme, krpálek, Lukáš Krpálek. Na vršku je rozhledna a občerstvení. Výlet se dá začít ale i na nádraží Jedlová. Tuhle trasu máme s dětmi teprve v plánu.

Díky babče za doprovod a doufám, že si hezky zavzpomínala na letní tábor pod Bubnem, kam kdysi jezdívala.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.