Jaké možnosti nabízí město Vídeň pro prodloužený víkend s dětmi? Protože nám vyšlo velmi teplé počasí, vybrali jsme k návštěvě zejména vodní hřiště, stín stromů třeba v zoo a dobře nám bylo i v Domě moří. V následujícím článku najdete 7 tipů na aktivity pro rodiny s dětmi ve Vídni.

logo

Doprava z Prahy do Vídně

Do Vídně lze cestovat autem, vlakem, autobusem i letadlem. My jsme měli v plánu jet vlakem, kterým to trvá 5 hodin, ale čekali jsme, až budou děti trošku větší, letos je jim 4 a 7 let. Předtím byly delší trasy trápením, ale letos to zvládly na jedničku.

Do Vídně jezdí z ČR několik dopravců. Vybrali jsme vlak RegioJet, který má i dětské kupé, ve kterém je možné shlédnout některé z mnoha dětských filmů nebo si pohrát s kostkami. Je možno zarezervovat tu až 6 míst.

logo

MHD ve Vídni

V infocentru na Hlavním nádraží ve Vídni jsme zakoupili dva lístky na 72 hodin, jeden z nich byla pro dospělého, druhý pro dospělého plus dítě. Děti do 6 let to mají zdarma. Dostali jsme i plánek metra, děti podle něj bavilo vymýšlet cestu a kontrolovat, zda jedeme dobře. My jsme zvolili nákup lístků v infocentru proto, že jsem na webových stránkách vídeňského MHD nebyla schopná najít variantu pro děti, ale třeba máte lepší zrak: Wiener Linien.

logo

Dětská hřiště, z toho čtyři s vodními prvky

Všechna následující hřiště jsou přístupná zdarma.

Wasserspielplatz na Dunajském ostrově

Hřiště se nachází asi 1 km na jihovýchod od stanice metra Donauinsel.

Co na tomto vodním hřišti najdete?

 • písek s pumpou a dřevěnými překážkami, tato část je samostatně oplocená a před sluncem ji chrání markýzy
 • skákací fontány
 • vodopád
 • kameny ve vodě pro překonání jezera
 • vodní vír / turbína na kliku
 • vor na vodě alias transbordér
 • mlýnky
 • provazový most

Sednout se dá do stínu i na slunce, na trávu i písek. Bábovičky a lopatky tu jsou erární. Najdete tu i venkovní sprchy, sprchy na nohy, toalety, záchranáře a okénko s rychlým občerstvením a kopečkovou i balenou zmrzlinou. Fungují tu také animátoři, se kterými si mohou děti třeba kreslit u stolků. Děti ve vodě všude stačí, není třeba, aby uměly plavat. Je tu otevřeno 24 hodin denně v teplých měsících (odhadem květen až září).

My jsme si toto hřiště naprosto zamilovali a jeli na něj během našeho pobytu rovnou 2x. Dá se tu strávit bez problémů několik hodin.

logo

Dětské hřiště na Dunajském ostrově

Najdete ho necelý 1 kilometr od předchozího hřiště, když půjdete ještě dál na jihovýchod. Kromě hradu, různých klouzaček, prolézaček a lanovky je tu také jeden větší vodní prvek.

logo

Vodní hřiště pod vodárenskou věží Spielplatz Wasserturm

Toto vodní hřiště má otevřeno od května do konce září od 9.h do setmění nebo 21.h kromě pátku, kdy tu v ranních hodinách probíhá údržba a vrátka se otevírají v 11.

Dojedete k němu tramvají, nejbližší stanice je Windtenstraße, u které je branka do areálu.

Na hřišti najdete:

 • mělké jezírko se dvěma transbordéry
 • vodopád
 • potůček
 • pítko
 • pumpu s přepady a pískem (v době naší návštěvy byla bohužel vypnutá voda)
 • lanový mostek
 • hrad s klouzačkou

Jsou tu i toalety a převlékací kabinky. U tohoto hřiště určitě doporučuji dětem vzít aspoň lopatku na písek. Ležet se dá na trávě i na písku, na slunci i ve stínu. Občerstvení tu není, ale v docházkové vzdálenosti je Billa či Hofer. Blízká vodárenská věž bývá otevřená v rámci různých výstav, je z ní prý krásný výhled na Vídeň.

Tohle hřiště vypadá na fotkách skvěle, ale příliš nás nenadchlo, zásluhu na tom měl vyplý nejoblíbenější vodní prvek – pumpa, ale mít s sebou nějaké lopatičky nebo jiné hry k vodě, tak to bude mnohem lepší. Strávili jsme tu asi 1 hodinu.

logo

Dětské hřiště na Alte Donau + jízda vláčkem Liliputbahn + výhled z Donauturm

Na tohle místo si vyhraďte alespoň půl dne. My jsme výlet uskutečnili následovně:

 • Dojeli jsme metrem na Alte Donau, pak jsme k parku popojeli nízkopodlažním busem jednu stanici na Bundessportbad, ale dá se to v pohodě ujít i pěšky.
 • Došli jsme na zastávku Rosenschau, tady jsme si u okénka zakoupili kombinovaný lístek na jízdu vláčkem plus vstup na věž Donauturm. Počítá se s tím, že vláčkem pojedete nejprve část k věži, můžete vystoupit a druhou část okruhu absolvovat až po návštěvě věže.
 • Vyhlídkové terasy na věži jsou dvě, jedna venkovní, kde jsou pro děti schůdky, aby se taky mohly porozhlédnout, a jedna zakrytá, tu oceníte, pokud to venku studeně fouká.
 • Do věže se vešla i restaurace. Pozor, v neděli tu probíhá oblíbený brunch, na který je potřeba mít rezervaci.
 • Najíst se můžete i pod věží, nějaké občerstvení si můžete zakoupit i ve stanici vláčku.
 • Liliputí dráhou jsme pak dojeli zpět na Rosenschau, kde jsou dvě velká dětská hřiště.
 • My jsme stihli jen to se třemi velkými skluzavkami, které se jmenuje Sparefroh-Spielplatz a najdete na něm velké množství herních prvků, ale hlavně i vodní prvek s pumpou, betonovými cestičkami s hřídelí či překážkami a pískem. Lopatiček tu pár bylo erárních. U tohoto hřiště nechybí ani rychlé občerstvení.
logo

Motorikpark v Helmut – Zilk – Park

Nejbližší zastávka tramvaje je Hlawkagasse, ale dá se sem dojít i od metra U1 – stanice Keplerplatz.

Na tomto krásném hřišti je na úplně všech prvcích potřeba udržet rovnováhu. Lehčí prvky zejména pro menší děti tvoří obvodový kruh, uprostřed je pak řada asi padesáti trochu těžších prvků, kde to půjde spíš zkušenejším lezcům školního věku. Nejtěžší je odtud děti dostat, je to opravdu povedené hřiště. Je volně přístupné 24 denně a v pěkném stavu.

Hned vedle si matně vybavuji ještě klasické dětské hřiště s hradem a houpačkami, ale Motorikpark byl příliš velkým konkurentem. 🙂

Pozor, tento park má ve Vídni ještě brášku na druhém břehu Dunaje, více informací najdete na stránkách Motorikparku.

logo

Vídeňská zoo Tiergarten Schönbrunn

Celý náš výlet do Vídně měl podtitul „Na pandy“, takže zoo samozřejmě nesměla na seznamu chybět. Líbila se nám zdejší stezka v korunách stromů a výborně jsme se najedli v Biergarten, kterou najdete u hrochů. Hned po fotky dávám informace, které je dobré přečíst si před návštěvou této zoo.

10 tipů před návštěvou vídeňské zoo

 1. Lístky do zoo se dají kromě pokladny koupit i v automatu u vstupu a nebo online přes internet, čímž se zbavíte případné fronty.
 2. Zoo má 3 vstupy. Ke každému z nich se dá přiblížit pomocí MHD.
 3. Nechybí tu ani dvě parkoviště.
 4. Zoo má dvě pomyslné části, jednu zalesněnou v kopci a druhou plochou ve spodní části. Pokud máte málo času, lze tu kopcovitou vynechat, najdete tu zejména domácí nebo rakouská divoká zvířata, ale také stezku v korunách stromů.
 5. Jako všechna oblíbená místa, i toto má vytížené dny a časy. My jsme zoo navštívili v květnový pátek a nikde nebyly žádné návaly. Zoo má otevřeno 365 dní v roce.
 6. Zoo je skvělým místem, i když prší, a to díky spoustě vnitřních expozic.
 7. U vstupu můžete dostat i mapku, kde jsou napsané i časy krmení jednotlivých zvířat.
 8. V areálu jezdí i dětský vláček. Například vás může vyvézt na nejvyšší místo zoo, abyste se tam nemuseli s kočárky a malými dětmi škrabat pěšky.
 9. Co se týká vybavení vybavení pro děti, můžete počítat s přebalovacími pulty i dětskými židličkami v restauracích.
 10. Kačabí tip na závěr: Pokud je váš hlavní cíl vidět pandy velké a to nejlépe v bdícím stavu, pak doporučuji zamířit k nim brzy po vstupu do zoo. V případě, že spí, máte možnost projít zoo a vrátit se k nim třeba za několik hodin, kdy už budou čilejší. Nám se to velmi osvědčilo. 🙂

Jen pro úplnost: Zámecký park jsme kvůli vedru a velkým vzdálenostem neprocházeli.

logo

Akvárium Haus des Meeres neboli Dům moří

Toto 11 pater vysoké akvárium je postaveno v bývalé dělostřelecké věži a je z něj také pěkný výhled na střechy města i kopce Vídeňského lesa. Blízko jezdí autobusy (třeba stanice Haus des Meeres) nebo metro (Neubaugasse).

Vnitřní prostory můžou působit lehce stísněně, pokud sem jdete o víkendu během vysoké návštěvnosti, proto doporučuji si přivstat a pokud to úplně nestihnete, zkuste vyjet výtahem nahoru a jít prohlídku seshora dolů.

Kromě velkého množství vodních živočichů, ptáků, plazů a hmyzu tu potkáte také třeba opice nebo netopýry.

V horním patře se kromě vyhlídkové terasy nachází restaurace, v některém z prostředních pater je navíc i rychlé občerstvení s posezením.

Příjemné byly i vodní prvky přímo před vchodem – mlžiče a pozemní fontánky.

logo

Gastrotip

Asi byste čekali, že vás vezmu na vídeňský řízek s bramborovým salátem, ale můj tip vznikl během horkého víkendu plného zmrzlin všeho druhu. Doporučuji vám tedy cukrárnu Eissalon Tichy, kde mají velké množství příchutí zmrzlin a dortíků včetně speciality, kterou je mražený meruňkový knedlík. Mám pro vás dva tipy:

 1. Ten knedlík rozhodně ochutnejte, pokud by vám chutnalo něco jako kulička zmrzliny obalená ve směsi oříšků. Nejde o smaženou zmrzlinu, jak jsem se původně domnívala.
 2. Pokud vidíte na chytrých telefonech, že je místo zrovna velmi vytížené a chcete jen zmrzlinu do kornoutku nebo knedlík do kelímku s sebou, tak vězte, že fronta ubíhá strašně rychle a nemusíte se jí nechat odradit. Mají to tu zmáklé do puntíku. Proto také doporučuji si na webu předem najít a rozmyslet, na jakou zmrzlinu budete mít chuť, ať tam nezdržujete s otevřenou pusou jako my. 🙂
logo

Co jsme nestihli:

 • ZOOM Kindermuseum
 • Přírodovědecké muzeum
 • Motýlí dům
 • Insektenspielplatz – hřiště s dřevěnými prvky ve tvaru hmyzu
 • Vienna Kids Farm – domácí zvířátka
 • Prater – světoznámý zábavní park
 • Lainzer Tiergarten
 • Seegrotte na jih od Vídně – velké podzemní jezero, projížďka loďkou
logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.