Díky naučné stezce Za polevskými obry navštívíte pět velikých stromů v okolí obce Polevsko. Mají krásné názvy, posuďte: Mrakošmak, Kochal, Jasmír, Panožrout a Pamětnice. Jde o více než 100 let starý javor, buk, smrk, jeřáb a lípu. Po cestě si užijete nádherné výhledy na Lužické a Jizerské hory, ale i Český Ráj a Kokořínsko. Schválně, zda zahlédnete i Trosky? Kousek od cesty je i na stromě zavěšená houpačka.

Informace a mapku ke stažení najdete i na stránkách Polevska.

Délka trasy je 4 kilometry a s pomalu jdoucími dětmi (2,5 roku a 5 let) jsme ji ušli za 3 hodiny, menší dítě jsem kousek poponesla v nosítku. Kočárek nedoporučuji, víc o něm píšu níže.

Doprava

Parkovat se dá bezplatně na hřebeni u kapličky a stromů Pamětnice nebo v obci Polevsko, kde stezka oficiálně začíná. Jezdí sem i autobusy, třeba z České Lípy.

Naučná stezka Za polevskými obry

Stezku velmi doporučuji jít proti směru hodinových ručiček, tak je to i značeno na mapách po cestě. Když půjdete opačně, můžete trochu bloudit a za výhledy se budete muset otáčet.

U každého stromu je povídání včetně otázek. Zajímavostí je, že jedna z lip je dutá, kdysi si do dutých stromů lidé schovávali různé věci. K buku nosí lidé panenky, však je to Panožrout.

Cesta vede po lukách v okolí Polevska. Terén je tu velmi členitý, zdolá se slušné převýšení, však se jde po kopcích, které v zimě fungují jako sjezdovky.

Pokud sem půjdete po dešti jako my, doporučuji vzít nepromokavé kalhoty kvůli mokré trávě.

Teoreticky by se dal výlet zvládnout se sportovním kočárem, ale doporučuji to jen namakaným jedincům. Odpor tu působí jak převýšení, tak tráva. Některé úseky jsou ale sjízdné velmi dobře.

logo

Obří židli už nenajdete, houpačku ano

Možná jste se někde dočetli, že je po cestě obří třímetrová židle. Musím vás zklamat, židli už nenajdete, byla odstraněna.

Houpačka nezmizela, tak jsme ji vyzkoušeli.

logo

Arboretum

Polevsko má něco nového. Je to arboretum u kostela. K němu to je od naučné stezky jen krátká zacházka. Je tu malá provazová prolézačka pro děti, stín a posezení.

V Polevsku jsou i dvě dětská hřiště, občerstvení (pod sjezdovkou a bikeparkem) a potraviny. Nic z toho jsme ale nenavštívili, protože nás vyhnala bouřka.

logo

Výhledy

V horní části stezky si můžete užít úžasné výhledy. Doporučuji se sem vydat za dobré viditelnosti.

A jak se mi líbil tenhle výlet? Prostě nááádhera! Děti stezka taky bavila, byly zvědavé, jaký bude ten další a ten další polevský obr. 🙂

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.