Kousíček od Prahy stojí v lese zřícenina hradu Zlenice alias Hláska. Cesta k ní vede podél vody plné ryb, zřícenina pak stojí u Sázavy, takže o vodní hrátky je tu postaráno.

Doprava do Senohrab

My jsme se sem vydali od nádraží v Senohrabech, kam jezdí z Prahy pravidelně vlaky a také je tu parkoviště zdarma. Dá se tu občerstvit v restauraci Franz.

Délka trasy

Trasa je dlouhá 6 km a ušel ji i náš čtyřletý syn, i když jeho maximum je momentálně cca 5 km. Voda a kopečky ho ale popoháněly.

Kudy kam

Od nádraží jsme šli po červené a potom po naučné stezce Vodnické vycházky podél říčky Mnichovky (v horku doporučuji vzít boty do vody a brodit). Pravý břeh je pouze pro pěší a levý pro cyklisty a kočárky.

Pod Zlenicemi je rychlé občerstvení Baštírna, kde dostanete takové ty klasiky jako smažák s hranolkami či nakládaný hermelín. Nechybí tu toalety a jsou zdarma. Přívozem se dostanete na druhý břeh, kde je restaurace Kormorán a kde si můžete dát vydatnější jídlo a dokonce se tu ubytovat.

Na zřícenině se dost pracovalo a stále pracuje a díky novému schodišti si můžete prohlédnout několik zachovalých zdí a hradby. Děti zříceniny moc baví.

Zpátky jsme šli po žluté. I po té se dá jít s kočárkem, dokonce jsme tu jeden terénní potkali, ale cesta je místy užší, chce to opatrnost a sílu. Trasa vede místy podél frekventované železniční trati, takže pro našeho syna bylo na výletě opravdu vše: házení kamení do vody, ryby, prolejzačka na zřícenině, klacky, přilepování svízele přítuly na nebohé rodiče a staršího bratra, zmrzlina Míša, tunel pro pěší a jeden vlak za druhým. Paráda!

Výlet nám trval necelé 3,5 hodiny. Menší dítě jsem nesla v nosítku. Tato oblast patří do krásného Mikroregionu Ladův kraj.

logo

Za inspiraci pro tento výlet děkujeme Romče z Ověřeno rodiči a Ebooku „18 výletů s dětmi v přírodě do hodiny od Prahy“.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.

Tento článek má 2 komentářů

  1. Tereza

    Moc děkujeme za tip! Dneska jsme tento výlet absolvovali s rodinkou a moc se nám líbil. Cestu tam jsme zvolili stejnou, zpět jsem si to protáhli po červené podlém Sázavy a následně po modré (potřebovali jsme utahat děti 😀 5 a 7 let). Krásná příroda, ideální terén, málo lidí…prostě značka ideál. U nádraží v Senohrabech (na konci parkoviště po schodech dolů) doporučuji navštívit skvělou kavárnu Café33! Káva vynikající a děti si pochutnaly na poctivé zmrzlině.

    1. Kačaba

      To jsme moc rádi! A děkujeme za tip na kavárnu, to se hodí! 🙂

Napsat komentář