Klokočské skály jsou přírodní rezervací v Českém Ráji. Je to spíše menší skalní město, ale ukrývá se tu největší jeskyně Českého Ráje. Dá se tu naplánovat více výletů, všechny jsou vhodné pro pěší nebo pro rodiče s dětmi v šátku, nosítku nebo krosně, na kole se sem nesmí, ale překvapivě jsme tu potkali i rodinu s kočárkem.

Z vlastní zkušenosti vím, že pokud si pomocí mapy.cz naplánujete trasu, která vede skalním městem, ve skutečnosti je počet kilometrů asi dvojnásobný.

Sepsala jsem vám několik námi ověřených tras podle toho, zda půjdete s malým chodcem nebo ho ponesete a zda tu chcete strávit třeba jen 2 hodiny nebo spíš delší čas. Místa jsou z Prahy dostupná při dobré dopravní situaci za hodinu.

Upozornění: Statik v červnu 2019 zakázal vstupovat na mostek ve skalách, v lese je ale vyznačena náhradní trasa, která je jen o kousek delší a mostek obchází.

logo

1. KRÁTKÝ VÝLET NA ZŘÍCENINU HRADU ROTŠTEJN + PŘÍPADNĚ KRÁTKÁ PROCHÁZKA NA SKÁLY

Parkování: bezplatné parkoviště je přímo pod hradem, vejde se sem asi 10 aut (kdybyste se nevešli, 300 metrů odtud je parkoviště další) a je tu také občerstvení (venkovní stánek), kde dostanete klasická jídla jako řízek s hranolkami, nanuky a podobně.

Cesta: Na hrad je to jen kousek do kopce lesem, ušla to i naše 1,5 roku stará dcera.

Hrad je přístupný během otevírací doby, ale pozor, je zavřeno vždy, když prší. Platí se vstupné (40 Kč za dospělého), od průvodce se dozvíte spoustu zajímavostí, děti si můžou poslechnout pohádku a vymalovat omalovánky, je odtud ale taky pěkný výhled do krajiny, hlavně na kopec Kozákov a hrad Trosky.

Někomu takto může výlet stačit (je to asi na půl hodiny), dá se tu ale začít i různě dlouhé procházky nebo výlety. Na Klokočské skály je to kousek, cestou potkáte různé skalní útvary, třeba Džbán, vyhlídky a skalní schody, k Restauraci na Klokočských skalách (kde se dá i ubytovat) je to asi půl hodiny.

logo

2. DELŠÍ VÝLET Z ROTŠTEJNA DO JESKYNĚ POSTOJNA

Tak tohle nám mapy.cz vypočítaly na 4 km. A je to nakonec 8,5 km a trvalo nám to 4,5 hodiny i s návštěvou občerstvení a kocháním na skalách, které tvoří vysokánskou hradbu. Kupodivu to ale ušel čtyřletý syn celé sám, ono hodně pomáhá různé prolézání skal. 1,5 roku starou dceru jsem nesla v nosítku a občas ji vypustila v bezpečnějších částech výletu.

Kvůli jeskyni si určitě vezměte baterky, nejlépe každý svou. A počítejte s tím, že vyšší osoby musí dovnitř lézt po čtyřech, takže si ušpiní kolena. 🙂 Uvnitř se ale i dospělý člověk může postavit, je překvapivě prostorná. Dutin je prý v této oblasti na 300, do této jediné je vstup povolen. Obývána prý byla už v době bronzové. V zimních měsících je vstup do jeskyně kvůli přezimování netopýrů zakázán.

Zpátky na Rojštejn jsme šli příjemnou údolní cestou. Vždycky, když se nabízí jít jinou cestou zpět, rádi výzvu přijímáme. Celou trasu jsem vyznačila tady.

logo

3. KRATŠÍ VÝLET Z OBCE KLOKOČÍ DO JESKYNĚ POSTOJNA

Tohle je varianta pro ty, kdo mají malé chodce, kteří neujdou 8 km, ale chtějí se podívat do jeskyně Postojna, je to tam a zpět asi 2-3 km. V obci Klokočí se dá také zaparkovat, pak je to kousek po schodech k restauraci a hurá dolů k jeskyni. Odhaduji tento výlet tak na 2 hodiny pomalé chůze.

Poznámka: K Restauraci na Klokočských skalách se dá vlastně taky dojet autem, což je úplně nejkratší varianta. Pak je to k jeskyni třeba jen 15 minut. Myslím si, že právě tady parkovali turisti, kteří se sem vydali s kočárkem, šli od restaurace podél skal směrem na Zdenčinu vyhlídku, což může být možná nakonec docela dlouhý výlet.

4. DELŠÍ VÝLET PODÉL CELÝCH KLOKOČSKÝCH SKAL SE ZACHÁZKOU K JESKYNI POSTOJNA

Tento výlet téměř kopíruje naučnou stezku Klokočské skály. Hodí se pouze pro pěší turisty, ať už dospělé s dětmi v nosítku nebo pro malé chodce, kteří ujdou 7 km. Výlet nejde naplánovat jako okruh a má takové dvě větve, jedna vede k jeskyni Postojna. Druhá větev výletu vede podél strmých skal s výhledy do krajiny směrem na Jizerky a dojde se tudy až na Zdenčinu vyhlídku. Na křižovatce turistických tras potkáte již zmiňovanou Restauraci na Klokočských skalách. Malého syna jsem celou cestu nesla a cesta nám trvala 3 hodiny.

logo

Galerie

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.