• Autor příspěvku
 • Poslední změna příspěvku:31. 7. 2020
 • Rubriky příspěvkuKrkonoše / Výlety po ČR

Do krásných končin ve východní části Podkrkonoší jsme se dostali při naší každoroční Mammatour, kdy na týden vyrazí do světa parta odvážných maminek a přibližně dvojnásobek jejich dětí ve věku několika měsíců až 11 let. Již tradičně jsme si užili i pár výletů, dětských hřišť a koupališť.

Kromě navštívených míst na konci článku najdete i seznam míst, která jsme navštívit nestihli, ale hodí se zejména pro menší děti. Myslím si, že je to moc pěkný itinerář pro dovolenou tak na dva týdny minimálně. 🙂

logo

1. Výlet na Zvičinu

Zvičina je kopec, na kterém je Raisova chata s vyhlídkovou věží. Otevřeno je v létě od středy do neděle. Dá se sem dojet autem a projít se jen po horní části kopce na vyhlídková místa. Naše děti zabavilo hledání kešek.

Pokud chcete vyrazit na krátký výlet, můžete se sem vydat od Hotelu Pod Zvičinou, kde se dá parkovat, pokud si tu dáte něco na zub nebo na osvěžení. Mají tu i dětská hřiště a minifarmu. Odtud je to nahoru po červené 2 kilometry, cesta není vhodná pro kočárek.

logo

2. Safari Dvůr Králové

Afrika v Česku, to je jednoznačně Safari Dvůr Králové. Podle mě je nejlepší vyhradit si na návštěvu celý den. Kromě zvířat je tu spousta hřišť, lanový park, jízda safari busem, kavárny a restaurace, dětský vláček, kontaktní zoo a další zajímavosti a atrakce.

Já mám nejraději jít hned po příjezdu do zadní části parku a svézt se safari busem. Kočárek si můžete nechat u pokladny, do autobusu se nevejde.

A na oběd doporučuji stánek ve vesničce Tiébélé, kde mají vynikající africká jídla.

Spaní v místním kempu zůstává na mém seznamu přání a doporučuje mi to spousta kamarádů.

logo

3. Areál Hájemství a stezka k přehradě Les Královsví

Areál enviromentální výchovy v Hájemství je místo pro milovníky přírodních hravých a naučných prostor. Najdete tu různé dřevěné prolézačky a hry, posezení, vyhlídkovou věž, pískoviště a několik ohnišť včetně jednoho zastřešeného.

Také tu začíná hravá a naučná stezka, která vede k přehradě Les Království. Stezka je dlouhá tam 3,5 kilometru a potkáte na ní 7 her, které baví nejen děti. Je sjízdná s kočárkem i na kole, což se hodí s těmi menšími dětmi, které 7 km pěšky ještě neujdou.

logo

4. Nová Paka – hřiště U Žáby, koupaliště a vodopády pro větší děti

Hřiště U Žáby

 • spousta herních prvků pro děti ve věku cca 1-6 let
 • vodní pítko
 • voliéra s ptáčky
 • mlýnek v potůčku
 • chybí WC
 • u hřiště je větší parkoviště, které je zdarma

Novopacký vodopád – krásný, ale hůře dostupný

V plánu jsme měli spojit návštěvu s výletem na Novopacký vodopád. Na něj se vydaly nakonec pouze maminky se staršími dětmi. Terén je pro malé děti prý příliš těžký.

Koupaliště Nová Paka

U dětí jasně vyhrálo brouzdaliště a skluzavka.

Tip na restauraci v Nové Pace: Ježkův statek

Možnost jíst uvnitř i venku, dětské hřiště, jídelní židličky a přebalovací pult a obyčejná dobrá kuchyně.

Větší skupiny doporučuji rezervovat předem.

logo

5. Koupaliště Dachova a Chlumíčkova naučná stezka

Koupaliště je krásné, přírodní a je tu písčitá pláž, takže pro děti paráda. Parkuje se tu zdarma.

Chlumíčkova naučná stezka

Naučná stezka je díky asfaltu sjízdná i na kole. Je poměrně nová (říjen 2019). Začíná právě u koupaliště. Dlouhá je tam a zpět cca 3 kilometry. Po cestě jsou připraveny dřevěné prvky, které naučí i zabaví.

Pěkné povídání ke stezce mi poslala kamarádka Martina, děkuji a cituji:

Tato stezka je dlouha asi 1,5 km, na ceste je nekolik zastaveni s ukoly a naucnymi tabulemi, zejmena pro rodiny s detmi. Stezka je s malym a tahlym stoupanim. Povrch je zpevneny, vhodny pro pesi i cyklisty. My jsme zaparkovali auta u koupaliste Dachovy. Zde deti nasedly na kola a na odrazedla. Cesta vedla primo kolem koupaliste s krasnou drevenou architekturou z prvni republiky, my jsme se vydaly rovne po cyklostezce.

Na prvnim zastaveni nas cekal kulickolam a doskociste s drevenym zviratkovym metrem, kde si deti mohly vyzkouset skok do dalky. Cesta tu zacala mirne stoupat,ale nic narocneho. Dalsi zastaveni bylo u dendrofonu a veze poznani, kde deti mohly poznavat hmyz, dreviny, stopy zvere a druhy ptaku. Nasim cilem byl dreveny altan, zde se cesta rozdelovala k Lomu u Sv. Josefa nebo do Horic.

My jsme ale po odpocinku vyrazili na cestu zpet, ted uz hezky z kopce dolu. Na dolnim rozcesti jsme se dali po zlute k prameni Kalisek, zde se vsichni osvezili, v tom horku to prislo samozrejme vhod. Tato cesta uz je pesi, byla trochu kamenita, takze pro odrazedla uz mene vhodna. Ted uz nam zbyva jen par metru do cile.

Ke koupalisti jsme dorazili zezadu, ktere jsme obesli a zase se napojili na cyklostezku a jsme v cili u parkoviste.

logo

6. Hospital Kuks

Na Kuksu se můžete procházet i s kočárkem, pěkná je zahrada i sochy. Asi si říkáte, co by tu mohlo bavit děti. Od července 2020 si tu můžete zahrát únikovou hru, odkaz najdete tady, my jsme ji ale nevyzkoušeli.

Dobře jsme se najedli v místní Hospodě Na Sýpce. V Lavender Kuks za zahradou mají zmrzlinu a dětské hřiště. Ale v roce 2020 je otevření zatím nejisté, informace můžete sledovat na Facebooku Lavender Kuks.

Parkování bylo zdarma. Místní doporučují jet na Kuks vlakem ze Dvora Králové.

logo

7. Hrad Pecka

Městys Pecka se pyšní pěkným hradem a parádními výhledy na kopce Krkonoš i Podkrkonoší. My jsme se prošli okolo hradu a nakoukli i na nádvoří, hrad se dá navštívit v rámci prohlídek. Návštěvníci si pochutnají v bistru Polžicích, které sídlí na hradě a jmenuje se podle Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, který byl na Pecce pánem.

logo

Další tipy pro rodiny s dětmi

Co jsme ve východním Podkrkonoší nestihli, ale stojí za návštěvu?

 1. Trubičková stezka v Hořicích (400 metrů, dětské hřiště a různé hry)
 2. Výstava svět kostiček v Nové Pace
 3. Braunův betlém (z Kuksu a zpět je to 6 kilometrů)
 4. Dřevěná minifarma v turistickém centru v městysu Pecka
 5. Rybník Pardoubek s naučnou stezkou v Lázních Bělohrad
 6. Ratibořice – Babiččino údolí (nejvíc se mi líbí naučná stezka Jakuba Míly)
 7. Výtopna Jaroměř
 8. Přírodní památka Čertovy hrady
 9. Komunitní centrum se zvířátky Hravý Poníkov v obci Kal u Pecky
 10. Větrný mlýn Borovnice
 11. Muzeum motorek Hořice
logo

Ubytování ve východním Podkrkonoší

Kde jsme bydleli s naší velkou bandou? V Hotelu Pod Zvičinou. O tomto ubytování, které je velmi dobré pro rodiny nebo skupiny s dětmi, si můžete detaily přečíst v tomto článku.

Skupinová rekreace – Hotel Pod Zvičinou

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.