Výlet se hodí pro rodiče s dětmi v nosítku nebo dětmi většími, u kterých věříme, že se budou ve skalách chovat opatrně. Je tu totiž několik vyhlídek bez zábradlí. Právě tady jsem jednou potkala dobrodruhy se svým dítětem na „vodítku“ a je to možná jediná varianta pro rodiče typu „strašně chci do skal, ale mám dítě skokana“. 🙂

Výlet je to celodenní, řízek mezi chleba s sebou. Jsou tu ale i místa, kde je možno i menší děti „vypustit“, třeba u Friensteinu se jde přes takové velké přírodní pískoviště, které se dětem určitě bude líbit.

Jak se sem dostat

Začátek: Schmilka. Parkování – je tu několik placených parkovišť. Ve dnech s vysokou návštěvností (víkendy a prázdniny) je lepší přijet co nejdřív nebo naopak až po obědě. Dá se sem ale dojet i vlakem + přívozem přeplout Labe.

Variant tras jsou tu desítky. Já mám moc ráda skalní hrad Frienstein a jeskyni Idagrotte. Takový okruh je dlouhý asi 10 kilometrů a obvykle trvá 4-5 hodin s dítětem v nosítku s tím, že si dítě udělá od nošení pár přestávek, třeba při pikniku. Občerstvení tu žádné není, takže piknik je vlastně nutnost.

Má doporučená trasa: Po žluté k Heilige Steige, pak k Friensteinu a Idagrote. Dále zpět na Heilige Steige, pokračujeme po modré a pak po zelené přes Kleine Bastei zpět do Schmilky.

Trasa je plná nádherných skal a úžasných výhledů, které se nemůžou nikdy okoukat. To se musí vidět.

logo

Doporučené zacházky:

1. Zacházka na Karlinu skálu Carolafelsen stojí za to! Je odtud výhled úplně na druhou stranu. Zajdete si tak 30 minut.

2. Obvykle si dělám i zacházku k Satanskopf, což je obrovská skála, která má v sobě vodorovnou škvírku, kterou lze prolézt a myslím, že skrz ni veze i cesta a mě nepřestává udivovat statika této skály. Zacházka je asi na 15 minut.

Tip aneb co mám na wish-listu:

K Idagrotte se dá dojít i od vláčku/tramvaje, která jezdí z Bad Schandau do Beuthentall. Výlet je to kratší a s menším převýšením. Je to asi 6 km a časově to odhaduji na 3 hodiny. Zpátky bych šla klidně jinudy, tedy do jiné stanice vlaku, ať je to pestré. Při této variantě výletu neuvidíte výhledy do údolí Labe, ale pouze výhledy směrem severním, tedy do údolí Křinice. Cesta je pro děti bezpečnější, opatrně je třeba jít hlavně nahoře na Friensteinu. Dá se to určitě absolvovat i s autem. Hned jak tuhle variantu vyzkoušíme, tak vám to sem dopíšu. 😉

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.