Francouzské středohoří (Massif Central) jsme navštívili ještě jako bezdětní. Protože tu ale mají v kempech super zázemí pro děti a myslí se na ně i v přírodě, sepsala jsem možný seznam zajímavostí, které tu lze navštívit a rovnou i výběr toho, co se hodí navštívit právě s dětmi. Na dovolenou jsme se sem vydali autem a se stanem. Místní přírodu plnou sopek s charakteristickými krátery a barevných nekonečných luk jsem si naprosto zamilovala.

Lac Chambon a cesta

K jezeru Lac Chambon je to z Prahy přibližně 12 hodin cesty. Kempů je u jezera více, my vyzkoušeli Le Pré Bas. Nejen, že leží hned u jezera, ale v areálu je i malý akvapark. Bydlet se dá ve stanu, v karavanu i v chatkách. Z místní turistiky doporučujeme procházku okolo jezera, trasa je dlouhá asi 3,5 km a na několika místech je možné se občerstvit. Zvládnout se dá krásně i s kočárkem.

Můj tip

Pokud nechcete jet na jeden zátah celou cestu z ČR až k Chambonu, zkuste jako mezizastávku Camping Les Lûmes ve městě L’Isle-sur-le-Doubs, kam to trvá z Prahy asi 7 hodin. Kemp leží na ostrově hned u řeky a okolní příroda je nádherná, jsou tu docela velké kopečky. Kdyby nám tu tehdy tak hodně nepršelo, možná by se zvládl nějaký pěkný výlet…

logo

Saint Nectaire

V tomto městečku vyrábějí velmi známý sýr. Můžete navštívit místní muzeum tohoto sýra a užít si i jeho ochutnávku. Dá se jít i na prohlídku sklípku s výkladem, ten trval asi půl hodiny a probíhal ve francouzštině, pro malé děti to holt moc není. Krásný je i kostel na vršku v údolí.

Kostel v St. Nectaire
logo

Vulcania

Jde o zábavní a naučné centrum věnované samozřejmě sopkám a vulkanické činnosti a to nejen v této oblasti Francie, ale i na celé zeměkouli. Strávíte tu bezpochyby celý den. Hodí se pro děti jakéhokoliv věku, tedy dobře… Tak až od těch dvou let. Je tu hromada interaktivních prvků, několik kinosálů. V nás zanechal vryp film o vulkanické činnosti v 4D kině. Jelikož se zde útočí na smysly, prožitek například umocňují vibrace sedaček nebo lekání, nesmí na film malé děti, těhotné ženy a kardiaci. Ostatním doporučuji nevynechat.

Z dalších atrakcí si vybavuji třeba obří horkovzdušný balon, který se v pravidelných intervalech zvedá do oblak a zpět, je ale stále přivázaný k zemi a funguje jako mobilní rozhledna, je odtud totiž úžasný výhled na sopky alias puje. Vůbec nemám info, zda na něj mohou malé děti.

logo

Lac Pavin a Lac de Montcineyre

Jsou to jezera vulkanického původu. Cestou se vyleze i na nejmladší sopku oblasti – Puy Montchal (1407 m n.m.). Většinu trasy se jde po nádherně barevných lukách, kde se pasou stáda krav. Právě aroma bylin prý pak dodává tu správnou chuť vyhlášeným francouzským sýrům. Taky si zde užijete výhledy na puje (včetně té nejvyšší – Puy de Sancy) a jejich typický tvar. Trasa okolo jezera Lac Pavin s výšlapem na kopec a krásnými výhledy je dlouhá celkem asi 5 kilometrů. Komplet celá trasa k oběma jezerům a na kopec je dlouhá asi 12 kilometrů, což je samozřejmě výšlap pro zdatnější.

logo

Puy de Dôme – Puy Pariou – Puy Suchet

Nezařadit tuto trasu by byl hřích a obrovská chyba. Puy de Dôme je dominanta oblasti, která leží přibližně uprostřed řetězu sopek a tak jsou tu krásně jako na dlani. Cesta nahoru mi připomínala výšlap na Lovoš nebo Milešovku. Lze se tam ale dostat i panoramatickou lanovkou/vlakem. Nahoře se dá občerstvit.

Kráter sopky Puy Parriou, kam se lze projít

Pak je možno se skrz husté lískové keře a po lávkách vydat k Puy Parriou, kde je dá sestoupit až na dno kráteru (viz obrázek). A pak se jde zpět na parkoviště třeba přes Puy Suchet, u které jsou i mělké jeskyně. Trasa je vhodná pro děti zdatné v chůzi nebo děti v nosítku.

Pro trpaslíčky se hodí třeba jen vyjet vlakem na Puy de Dôme a projít se po cestičkách na vršku dominanty, kde se dá chodit i s kočárkem.

logo

Camping Domaine de la Grande Cascade u města Mont-Dore

Pokud máte v plánu zdolat nejvyšší horu oblasti (Puy de Sancy) a chcete přespat blíže, doporučujeme tento nádherný kemp. Leží ve svahu, ale stany stojí v rovině, okolo jsou stromy, takže se do stanu neopírá sluníčko a má dobré zázemí i pro děti.

logo

Puy De Sancy

Tento vrchol je možno zvládnout po hřebenovce, která patří mezi nejkrásnější, které jsem v životě viděla, zažila a prošla. Stoprocentně to je výlet, na který je lepší obout pohorky. Vyjde se z kempu a přes úžasný vodopád se nastoupí na hřebenovku tvaru podkovy, která obkrouží postupně všechny hory (např. Roc De Cozeau 1737 m n.m., Puy des Crebbasses, Puy de Cacadogne 1785 m n.m., Puy de Sancy 1885 m n.m., Puy Redon, Puy de Cliergue). Jde o túru dlouhou 20 km s nastoupaným převýšením 1200 m a dobou chůze celkem asi 8-9 hodin. To už zdolá jen opravdu zdatné a starší dítě. A rozhodně to není vhodné pro dítě v nosítku, vzhledem k časové náročnosti. Ale! Na Puy De Sancy je možno se dostat i v létě lanovkou, projít menší trasy na vršku a lanovkou se i vrátit. A to už zmákne i kdejaký menší cestovatel!

logo

Top 5

Výběr toho nejlepšího, co v této oblasti podniknout s dětmi

 • Procházka okolo jezera Lac Chambon – rybky, žabky, voda, pěkná cesta částečně městečkem, dětská hřiště, pláž a možnosti občerstvení
 • centrum sopečné činnosti plné interaktivních her – Vulcania
 • procházka okolo jezera Lac Pavin – děti pěšky nebo v nosítku
 • panoramatickým vláčkem na sopku Puy de Dôme
 • Procházka k vodopádu La Grande Cascade u městečka Mont-Dore

Co jsme nestihli, ale stojí za návštěvu:

 • hrad Murol
 • údolí Chaudefour s vodopády
 • zubačka v Mont-Dore
 • prohlídka města Clermont-Ferrand s katedrálou
 • město Volvic
 • mnoho dalších zajímavých výletů s vulkanickou tématikou
Hrad Murol jsme si prohlédli aspoň z dálky

Kdo má rád videa, ať mrkne na pořad České televize BEDEKR:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10697558767-bedekr/216562260140008-auvergne/

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.