Plánovali jsme 2-3 dny plné výletů, spaní ve stanu a spoustu dobrodružství. Jako výchozí bod jsme nakonec vyzkoušeli kemp Zrcadlová koza a místo stanů jsme zvolili přespání v teepee. Cena za teepee při 2 a více nocí byla 500 Kč za noc. V teepee je udělaná podlaha, 6 matrací a ještě vnitřní plachta kolem dokola, takže do něj netáhne. Při našem výletě bylo v noci cca 9°C a v pohodě jsme to s dvěma tříleťákama zvládli.

frydstejn
Vzhůru na Frýdštejn!

Kempování s kozami

Kemp jako takový je celkem fajn. Není přeplněný lidmi i přesto, že je to častá zastávka vodáků. V kempu má být vyhlášená restaurace, ale musím přiznat, že my jsme s výběrem úplně spokojeni nebyli (nejsme zastánci hranolek, knedlíků…). Ale jedli jsme tam jen jednou, proto hodnocení necháme na zkušenějších strávnících.😊 V kempu je ale i kuchyňka s ledničkou a tak si každý může případně připravit večeři sám. Snídaně byly naprosto v pořádku a využili jsem je každé ráno. V kempu jsou i 2 ohniště (využili jsme na opékání buřtů).

Koza

V kempu je i hezké hřiště pro děti a výběh s kozami. Děti mohou kdykoli do výběhu, stejně jako kozy mimo výběh. Proto byl běžný jev, že si na písku hrálo dítě a vedle seděla koza, občas jste viděli nějaký ten bobek i na hřišti, ale za nás s tím žádný problém nebyl. Bylo to takové přirozené propojení koz a dětí.😊

Vlez do vody je krásný. Kluci se každý večer koupali v Jizeře místo sprchy (žeton je za 30 Kč, sprcha se dá pozastavit a nikdy jsem nespotřebovala celý čas). Záchody i sprchy za nás v pořádku, čisté.

Ještě stojí za zmínku, že ke kempu vede silnice, která se u kempu mění na pěší cestu, takže jsme se nebáli nechat děti běhat samostatně z hřiště do teepee.

Z kempu jezdí několikrát denně vyhlídkový vláček na Malou Skálu.

logo

Výlety

Besedické skály

Parkoviště najdete zde: https://en.mapy.cz/s/3vs9H

Cena je 50 Kč na celý den. Vyšli jsme po červené a napojili se na žlutou: https://en.mapy.cz/s/3vs9X

Trasa měří necelé 3 km, případně si ji můžete prodloužit ještě o necelý kilometr: https://en.mapy.cz/s/3vsaZ.

Čas procházky záleží na tom, jak máte akční děti.😊 My museli vylézt na všechny vyhlídky, prozkoumat každý druhý kamen, ale hlavně jsme byli na výletě v čase borůvek a těch tam bylo opravdu nepočítaně.

Oběd jsme dali v občerstvení poblíž parkoviště (borůvkové knedlíky, bramborové knedlíky plněné uzeným se zelím…)

Výšlap na Rotštejn

O výletě na Rotštejn píše Kačaba tady, šli jsme stejně.

Pantheon (hrad Vranov) a Frýdštejn

Trasa: https://en.mapy.cz/s/3w0DI

Parkovali jsme na parkovišti v Malé Skále. Cena za celý den je 50 Kč. Dá se sem dostat i vláčkem z kempu Zrcadlová koza. Jízdní řád najdete zde: http://zrcadlovakoza.cz/vyhlidkovy-vlacek/

Na parkovišti můžete navštívit informace, kde jsme si vzali mapu, ale k výletu není nutně třeba. Vydáte se po červené. Nejprve jsme došli na vyhlídkové místo, ze kterého hezky vidíte na Malou Skálu. Dobu jsme pozorovali vodáky sjíždějící jez, až jsem musela syna popohnat dále.

Od vyhlídky je to jen kousek na Pantheon, který se nám opravdu líbil. Pro syna to byla jedna velká prolézačka. Některé úseky jsme z důvodu strmých a občas kluzkých schodů vynechali, ale byli jsme nadšení.

Dalším cílem byla zřícenina hradu Frýdštejn. Čekali jsme cestu do kopce, ale nebylo to tak hrozné. Čekalo nás sice stoupání, občas schody, ale šlo se dobře. Pocitově nám cesta tam trvala věčnost, ale zpátky nám to přišlo jako kousek. Na Frýdštejnu jsme opět museli vylézt na nejvyšší věž. Schody byly poměrně strmé, ale my prostě musíme. 😊 Takže už jsme si zvykli, že cestou dolů každého zdržujeme, ale za ten zážitek to vždy stojí.

TIP: Cca 500 m od zříceniny je Vila Frýdštejn, kde je možné zapůjčit si koloběžku a dostat se na Malou Skálu koloběžkou. Nemáme však vyzkoušeno.

My se zpět vydali stejnou trasou. Měli jsme štěstí, že jsme potkali horolezecký kurz dětí a měli tak opět co sledovat. Přijde mi, že v Českém Ráji nemůžete natrefit na výlet, který by nebyl zajímavý. Alespoň pro nás jsou skály a vyhlídky velkým lákadlem a už nyní vím, že se sem určitě vrátíme.

Tip od Kačaby na závěr: Od 31.7.2019 bude po rekonstrukci znovu otevřena rozhledna Kopanina, kam se dá dojít z Frýdštejna, je to 1,5 kilometru dlouhá cesta.

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.