Pro prodloužený víkend v Berlíně nemusíte mít připravený nijak dlouhý itinerář. Pokud si naplánujete navštívit obě zoo a technické muzeum, což jsou tři nejspíš neoblíbenější berlínské atrakce pro děti, nestihnete už nejspíš nic jiného. Tedy za předpokladu, že chcete využít vstupného na 100 % a prohlédnout si toho co nejvíc.

Tierpark
Tierpark
logo

Doprava a ubytování

Oproti loňskému květnovému víkendu ve Vídni, kde jsme bydleli v centru a přijeli jsme z Prahy vlakem (článek o Vídni najdete zde: Vídeň s dětmi – 7 letních tipů), jsme tentokrát zvolili cestu autem a bydleli proto spíše v okrajové části Berlína, kde se dá parkovat zdarma, ale kde často jezdí tramvaj. Ubytování jsme hledali přes Airbnb, spíš než konkrétní byt doporučuji vybrat si ubytování dle svých požadavků. 🙂

Hromadná doprava Berlín

Do se týká MHD, lístky jsme zakoupili v automatu stanice S-Bahn, automaty jsou ve všech stanicích. Automaty jsou i ve stanicích U-Bahn. Lístek se označí při první jízdě v označovači (u U+S na nástupišti či v tramvaji). Lístky lze koupit i pohodlně v online aplikaci. Školáci mají cenu zvýhodněnou, mladší neplatí.

Co se týká délky jízdy, máte tyto možnosti:

 • krátká jízda (3 zastávky metrem nebo 6 tramvají)
 • 120 minut
 • 24 hodin

Více informací najdete na stránkách VBB.

logo

Den 0: Motorikpark a další hřiště v Park am Buschkrug

Motorikpark ve Vídni nás nadchl a já našla, že podobný park se nachází i na jihu Berlína. Jedná se o místo, kde jsou různé herní prvky, prolézačky i balanční konstrukce, umístěné jak na louce nebo písku, tak i ve stínu lesa. Vyřádí se tu všechny věkové kategorie, včetně dospělých (na některé prvky je potřeba výška cca nad 150 cm). V Motorikparku jsme se zastavili cestou do Berlína.

Co tu najdete:

 • občerstvení a toalety
 • lezecké hřiště, kde na děti ze země rodiče dobře dosáhnou
 • mnoho prolézaček
 • dřevěný hrad s upírem a delší skuzavkou
 • vodní hřiště (během naší květnové návštěvy byla i přes teplé počasí voda zavřena)
 • balanční prvky podél cesty
 • dřevěná posilovna
 • lezecký hrad
 • hřiště na míčové hry s vysokou sítí
 • opičí dráha pro vyšší návštěvníky

Příjemné je, že se park nachází přímo nad stanicí U-bahn Blaschkoallee. Auto se dá zaparkovat v přilehlých ulicích bezplatně, tedy jestli jsme něco nepřehlédli. 🙂

logo

Den 1: Deutsches Technikmuseum

V tento den v Berlíně pršelo, plán byl tedy jasný: schovat se pod střechy technického muzea. Součástí areálu jsou ale i venkovní zajímavosti (např. větrné mlýny) včetně dětského hřiště a možnosti pikniku, takže se návštěva podle mě hodí, i když zrovna neprší.

Expozice muzea jsou více i méně interaktivní. Kdybych měla poradit část, kde to bude bavit děti nejvíce, je to podlouhlá budova, ve které se nachází Science Center Spectrum a Ladestrasse, tam je to na několik hodin. V druhém komplexu naše děti nejvíce bavila část Chemie and Pharmacy v budově Beamtenhaus. Mě potěšila terasa s letadlem a také restaurace. Věci je možné uschovat ve skříňkách na 1 eurové mince jako vratnou zálohu, fungují ale i české pětikačky.

logo

Tip na hřiště u muzea

Kousek od technického muzea je i parádně vypadající hřiště s dalšími dřevěnými a provazovými prvky s názvem Park am Gleisdreieck. Škoda, že nám pršelo!

logo

Den 2: Tierpark

Jak je známo, Berlín má zoologické zahrady rovnou dvě. Nejprve jsme se vydali do Tierparku, který je co do plochy rozsáhlejší.

DinoWorld

Od dubna do října roku 2023 jsou u cest umístěny sochy dinosaurů. Většina z nich dělá zvuky a je pohyblivá. Co pro vás může být důležité je, že u pokladen se nabízí kromě klasické vstupenky i jedna trochu dražší, rozdílem je pracovní sešit o dinosaurech, který k návštěvě dostanete. To znamená, že dinosaury v areálu potkáte i bez nutnosti kupovat dražší vstupenku. Nicméně pracovní sešit je dvojjazyčný (NJ + AJ) a je docela zábavný. Na zadní straně je i plánek, kde v areálu parku dinosaury najdete.

logo

Tierpark – užitečné info

 • U pokladny doporučuji požádat i o plánek zoo, ten děti baví.
 • Zoo je sjízdná i s kočárkem, ale oblíbené jsou tu i vozíky, kam se vejdou minimálně dvě děti a pak taky bagáž; vozík si můžete zapůjčit u vstupu.
 • Děti v areálu jezdí na odrážedlech, kolech či koloběžkách
 • Restaurace se samoobslužná a mají i dětské menu (těstoviny + pití + samolepková knížka, která baví nejvíc školkáče).
 • Některé stoly jsou umístěné u akvárií, takže je o zábavu postaráno, hledá se Nemo a Dory! 🙂
 • Mě potěšil i výstup na kopec se skromným rozhledem.
 • Krmení pro kozy koupíte za dvoueuro.
logo

Den 3: Zoo Berlin

V této zoologické zahradě žijí pandy velké, což je jedno z hlavních lákadel tohoto města. Aktuálně tu kromě rodičů pobývají i dva puberťáci, kterým jsou necelé 4 roky. Můj tip: Navštivte pandy víckrát během dne. Tito medvědi často spí, tak ať je aspoň jednou uvidíte v bdělém stavu. 🙂

Děti potěšilo i mnoho dalších druhů zvířat včetně šmajchlzoo (krmení také za 2 EUR), také tu mají pro děti krásné velké dřevěné hřiště s deseti skluzavkami, najít se dá stánek s domácí zmrzlinou. Akvária a terária také stojí za návštěvu, ale my jsme v té chvíli už mleli z posledního, tak bych je příště možná nezařazovala na konec návštěvy.

Prima je, že se od zoo dá lehce dojet i na nějaké ty památky, protože se nachází v centru.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.