Nikdy by mě nenapadlo, že by botanická zahrada mohla bavit i děti pod 5 let, návštěva Botanické zahrady hl.m. Prahy mě ale vyvedla z omylu. Děti se při našich návštěvách nenudily ani chvilku, jezdíme sem cca od jejich prvních narozenin. Je toho tu tolik! 🙂
Možností parkování i tras je více, popíšu vám naši oblíbenou trasu, která je ideální pro návštěvu s dětmi. Celá je sjízdná s kočárkem a to včetně skleníku Fata Morgana. Botanická je celá ve svahu a jsou tu pěkné výhledy na Prahu. V celém areálu je spousta laviček a dalších posezení.
Co se týká kol, odrážedel a koloběžek, ty se parkují u vchodů a v areálu se na nich pohybovat nesmí. Já bych to stejně ani nedoporučila, květiny rostou častokrát přímo u cest a taky je tu svažitý terén.
Doprava
Ke všem třem vstupům se lze dostat autobusem (+ kousek pěšky) nebo je možné přijet autem.
Horní vstup
Hned u vstupu je parkoviště. Parkovné 100 Kč/den se platí při odjezdu, automat je u závory. Autobusová zastávka je kousek odtud a jezdí sem busy z Kobylis od metra.
Já doporučuju začínat právě tady a jít směrem dolů. Parkoviště bývá volnější než spodní. Směrem dolů se líp kochá výhledy.
Spodní vstupy
Doprava ve spodní části:
- autem (pozor, parkoviště společné se zoo)
- busem (jezdívá jím hodně návštěvníků zoo)
- parníkem!
- Přes lávku z Císařského ostrova (placený parking u Stromovky v ulici Za Elektrárnou)
Kudy jít
Naše oblíbená trasa vede cik cak celou zahradou, od horní pokladny přes stánek s občerstvením a WC u kosatců, dále se pokračuje až k jezírku, kde plavou kapři koi a želvy a na jaře i spousta pulců.
Poblíž jezírka je les a v něm je postavené super hřiště, kde si děti mohou pohrát na několika přírodních herních prvcích.
Odtud můžete vyrazit k malé rozhledně. Vstup na ni je na vlastní nebezpečí. (Na jaře 2020 je kvůli stavbě blízkých cest uzavřená.)
Pak je prima zastavit se u velkých soch, u včelaře, kde můžete (lépe zpovzdálí) pozorovat včely u úlu, pohoupat se na sítích.
Botanická na talíři
Další příjemné občerstvení je bistro Botanická na talíři, která nabízí jídlo a nápoje v moderním pojetí, například bio, raw a nechybí tu ani dětský koutek, knihovnička a možnost ohřevu vlastních dětských pokrmů.
Občerstvení je v areálu vícero.
Upozorňuji, že na jaře 2020 mohou být občerstvení uzavřená kvůli nařízení vlády, sledujte proto webové stránky botanické zahrady. Deka a svačina to jistí. 🙂
Pokračování výletu
Kousek od bistra je ukrytá Japonská zahrada, kam se ale nesmí s kočárkem, je to tu totiž členité. Je tu nádherně!
Z ornamentální zahrady se dá vyjít ven z areálu a vydat se do skleníku Fata Morgana. A nebo se dá jít přes vinici sv. Kláry dolů ke spodní pokladně. Tady nás zaujal kovový strom plný různých vůní ovoce a květin, které můžete zkusit poznat, a také soudky s vůněmi koření.
Skleník Fata Morgana
Během roku tu probíhají různé výstavy, my jsme s dětmi zrovna „vychytali“ výstavu motýlů. Mně je všech exotických tvorů mimo přirozené prostředí vždycky líto, ale děti byly u vytržení a snad se mi daří vždy jim sdělit i něco o ochraně přírody. Zpátky k hornímu parkovišti nebo hornímu autobusu se jde mimo areál zahrady podél plotu po cestě, která je sice trochu těžší pro kočárek, ale dá se to!
Pozor: Na jaře 2020 u Fata Morgany probíhá stavba nové restaurace.
Další fotky
Škoda se nepodělit…
Jaro 2019
Děkuju Vendy s podobně starými dětmi za doprovod, s kámošema je to vždycky mnohem větší zábava!
Jaro 2020
S čím návštěvu spojit
Kdyby se nááááhodou stalo, že nebudete mít dost, můžete výlet spojit s návštěvou zoo, zahrady s bludištěm u zámečku a nebo se projděte i Stromovkou (na Císařském ostrově potkáte koně a občerstvení). Případně podél celého areálu botanické je naučná stezka, kde se nám taky moc líbilo (vede mimo areál zahrady a tak se neplatí vstupné).
Další botanické zahrady s dětmi
V Praze je krásná i Botanická zahrada Na Slupi. Je sice mnohem menší, ale zase tu mají ve skleníkách papoušky a rybičky jak v jezírku, tak i v akváriích. Ve venkovnch jezírkách lze pozorovat další vodní živočichy, třeba hlemýždě a pulce. My sem pravidelně a rádi chodíme na výstavy kaktusů. Vstup do venkovního areálu je bezplatný, do skleníků se platí vstupné.
Třetí botanickou zahradou v Praze je ta v Malešicích, která patří střední zahradnické škole. Je bezplatně přístupná veřejnosti. Internetové stránky zahrady najdete tady.
V zahraničí jsem navštívila botanické zahrady dvě a byla jsem z nich unešená, takže doporučuji:
- Jardí Botànic na kopci Montjuïc v Barceloně
- The Botanical Park & Gardens v západní části Kréty (celou dovolenou máme popsanou v tomto článku: Západní Kréta na týden s malými dětmi)
Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.