Soustavě skal Brand se přezdívá balkon Saského Švýcarska a musím dát za pravdu, opravdu je z něj nádherný výhled. Mám tu oblíbený 6,5 kilometrový výlet, který se hodí pro děti zdatné v chůzi a nebo ochotné se nechat nést nebo poponést v nosítku nebo šátku. Normální chůzí výlet dospěláci zvládnou za přibližně 3 hodiny.

Pokud sem vyrazíte v březnu, můžete obdivovat stovky bledulí v údolí řeky Polenz, která teče pod Brandem. Výlet není vhodný pro kočárek, ale pokud půjdete pouze do údolí na bledule, tak můžete vzít i kočár nebo dětské kolo.

Doprava

Vyrazit sem vlakem je úplně nejlepší, jezdí sem totiž tzv. saský Semmering. Ten jezdí z Děčína do Rumburka právě přes Německo. Takže z Prahy je to s jedním přestupem v Děčíně celkem 2,5 hodiny cesty.

Jezdí sem i autobus z Bad Schandau.

A dá se sem dojet i autem. Doporučuji parkování u Frinztalmühle. Pokud by tu nebylo volné místo (v březnu místo bude), můžete zaparkovat v Porschdorfu, na Brand se odtud vydejte spíš než podél silnice po pěšině na druhém břehu – mezi potokem a tratí.

Kudy kam

Na Brand doporučuji vyrazit po modré. Nejprve se jde podél čilého potoka. Vystoupat se musí hodně schodů, někde jsem se dočetla, že jich je 850, pokud ale máte dítě schodofila jako my, bude vás to bavit. Převýšení je asi 150 metrů.

Nahoře nejprve doporučuji vyhlídku Hafersäcke, ze které je výhled směrem na sever, tj. na opačnou stranu než na labský kaňon. A hurá na Brand! Výhledy ze „saského balkonu“ jsou opravdu nádherné. Nahoře je i skromné dětské hřiště a hlavně příjemná restaurace přímo na vyhlídce. Ta má otevřeno po celý rok, ale v zimě jen některé dny v týdnu.

Z Brandu vyrazíme směrem dolů do údolí říčky Polenze nejprv cestou, která vede směrem do Hohnsteinu a pak je třeba odbočit na červenou doleva k Waltersdorfer Mühle. Odtud se jde podél vody zpátky k autu nebo vlaku a právě v tomto údolí můžete vidět mnoho bledulí.

Článek, který mě k výletu inspiroval najdete zde.

Tip

Na Brand se dá vyrazit i z Hohnsteinu. Dá se jít okruhem a je na něm několik vodopádů. Výlet je to o trochu delší, asi 9 km. Tuto variantu mám zatím na wish-listu. 🙂

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.