Chládek ve stínu skal a klidná hladina… A občas se povede i takové zvláštní a příjemné ticho. Třeba když děti spí… Lodičky ve Hřensku jsou krásné a proto velmi navštěvované, ale když sem pojedete na okraji sezony nebo mimo víkend, bude tu volněji.

Z Děčína do Hřenska se dá dostat několika způsoby:

  • autem po silnici podél Labe na pravém břehu – nejrychlejší a trošku nuda
  • autem přes Janov – delší, jede se krajinou s výhledy, cestou potkáte dvě rozhledny (jednu v Janově a druhou v Růžové – Růženka)
  • pozor – o víkendech a prázdninách se dá ve Hřensku zaparkovat velmi těžko, ráno to ještě jde, pak dopoledne ne. Obvykle až po poledni začínají auta odjíždět.
  • autobusem z Děčína (je nízkopodlažní)
  • vlakem do Schöny + přívozem na pravý břeh (přívoz jezdí sem tam podle potřeby od jara do podzimu každý den 8-22 a v zimě 9-18)
  • lodí z Děčína (vyjíždí v 9 hodin, dny záleží na měsíci, o prázdninách každý den; dále záleží také na stavu vody)
  • po cyklostezce na levém břehu do Schöny + přívozem na pravý břeh (kolo, brusle)
  • já doporučuji plout lodí tam a vrátit se busem zpět

Ze Hřenska se k nástupu na lodičky jde asi 2 kilometry podél Kamenice po cestě, která je vhodná i pro kočárky a trvá asi hodinu. Lodičky jezdí od dubna do října 9-18. Kočárek lze vzít i na loď a nebo ho nechat v přístavišti. Kola se naopak přepravit nedají, také se nechávají u pokladen.

S malými dětmi obvykle stačí jen tato část soutěsek (stejnou cestou zpět) a výlet pak trvá přibližně 4 hodiny, se staršími dětmi i 2,5 hodiny. U pokladen je i občerstvení a posezení; dále také WC, ale přebalovací pult ne.

Zajímavost: vůbec nevadí jet soutěsku na lodičce tam i zpět, výklad kapitána lodi se totiž liší podle toho, kterým zrovna jede směrem. Povídání se navíc liší i kapitán od kapitána. Vždy však bývají poutavé pro děti a vtipné pro dospělé. 🙂

Kdo chce delší výlet:

Kdo je zdatnější turista, může si výlet prodloužit. Mám oblíbené tři varianty:

1. Hřensko – Edmundova (Tichá) soutěska – Divoká soutěska a zpět stejnou cestou. Cesta mezi Tichou a Divokou soutěskou není vhodná pro kočárky.

2. Hřensko – Edmundova (Tichá) soutěska – Mezná – Mezní louka a odtud zpět busem do Hřenska – to se dá podle mě s dětmi také zvládnout. Větší to ujdou pěšky a menší se ponesou v nosítku/šátku, není to vhodné pro kočárky. Cesta je dlouhá asi 6 kilometrů a odhaduji ji na 3 hodiny chůze plus doba na lodičkách.

Pozor – nová možnost dopravy z Mezní Louky do Hřenska (od léta 2018)! Turistický vláček Hřensko – Mezní Louka – Hřensko.

3. pro fajnšmekry:

Hřensko – Edmundova (Tichá) soutěska – Mezná – Mezní Louka – Pravčická brána – Hřensko. Cesta je dlouhá 15 km, převýšení cca 750 metrů, časově celodenní výlet pro děti velmi zdatné v chůzi asi na 6 hodin plus doba na lodičkách a rozhlédnutí na Pravčické bráně. Možnost občerstvení: v přístavištích v soutěskách, Mezná, Mezní Louka a Pravčická brána.

Kde se platí:

Vstupné a jízdenky: na lodičky v Edmundově a Divoké soutěsce a na Pravčickou bránu.

Tipy:

Tip 1.: Na Mezní Louce se parkuje lépe, obvykle se tam dá najít místo i celé dopoledne, je tam velké parkoviště. Výlet se dá tedy naplánovat obráceně: Mezní Louka – Mezná – Edmundova soutěska a zpět autobusem, turistickým vláčkem nebo pěšky přes Pravčickou bránu. Tato alternativa není vhodná pro kočárek.

Tip 2.: Na Mezní Louce je sen snad každého dítěte – Rysí stezka. Jsou tu dva okruhy – krátký, který se dá zvládnout i s kočárkem do terénu a delší, který s kočárkem sjízdný není, jen část, ale který určitě doporučuji spíš než krátký. Pokud zvolíte tu nejjednodušší variantu výletu (pouze Edmundova soutěska), pak se dá k Rysí stezce dojet autem, vláčkem nebo busem z Hřenska, stojí to za to. Rysí stezka je momentálně (rok 2019) uzavřena.

Rysí stezka

Za fotky děkuji dědovi.

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.

Napsat komentář

Zavřít menu