Skalní brána Kuhstall je druhou největší branou v Českosaském Švýcarsku. Hádejte, která brána je na prvním místě. 🙂 Úžasné je tu i to, že se pod Kuhstall dá přiblížit tramvají Kirnitzschtalbahn z Bad Schandau.

My jsme bránu navštívili v únorový víkend a bylo to málo lidí, což rozhodně nebývá pravidlem.

Brána Kuhstall alias Kravín a okolí

Branou se dá projít, jsou tu lavičky, při odpočinku se kocháte výhledy. Zábradlí je husté, dítě jím neproleze.

Velmi úzkým a poměrně strmým průchodem mezi skalami lze prolézt i nahoru na bránu, odkud je také výhled. Do průchodu se vejde i trochu širší člověk a vešla jsem se tam i já s velikostí L a s útlým dítětem v nosítku na zádech, i když dětské boty teda o stěny trochu drhly. 🙂

Vyplatí se prozkoumat i okolní skály, například Schneiderloch (tam s dítětem v nosítku vlézt nejde). Je třeba dávat na děti pozor, aby někam nespadly, ostatní zábradlí v této oblasti jsou „řidší“.

Co mě mrzí, to jsou lesy pod Kuhstallem. Vždycky jsem se těšila na rozsáhlý zelený lesní koberec, na který je z brány výhled, momentálně jsou ale skoro všechny stromy mrtvé kvůli kůrovci a les je rezavý…

Doprava k vodopádu Lichtenhainer Wasserfall (začátek cesty)

Tramvají z Bad Schandau

V údolí říčky Křinice vede tramvajová trať Kirnitzschtalbahn, na které je devět zastávek. Lístky se kupují u řidiče, zpáteční stojí 8 euro; dítě, pes a kolo stojí 4 eura. V Bad Schandau je u první stanice i dětské hřiště. Cesta na konečnou trvá půl hodiny. Webovky s jízdním řádem najdete tady.

Autem

Jsou tu placená parkoviště za 7 euro na den.

Autobusem z Bad Schandau

No ale jeď sem busem, když můžeš tramvají, že jo… Nevyzkoušeno.


Jak se dostat do Bad Schandau?

  • vlakem do Bad Schandau + pěšky přes most
  • lodí z Děčína
  • autem – dá se parkovat na placených parkovištích nebo v okrajových částech obce i zdarma
logo

Cesta, trasa

Pěšky

My jsme výlet naplánovali jako 4 kilometry dlouhý okruh, který se při pohledu na mapu vyloženě nabízí, pětiletý to ušel sám v pohodě, dvouletou dceru jsem nesla na zádech a pár kousků cesty běžela po svých. Podle mě to děti zvládnou samy cca od 4 let. Výlet nám trval pomalou chůzí 2,5 hodiny.

Po trase jsou strmější schody v zadní části Kuhstallu, takže se tato varianta nehodí pro kočárky a kola. Kvůli těmto schodům, které je lepší lézt směrem nahoru, doporučuji jít vzhůru po cestě Hinterer Kuhstallweg a zpátky po Kuhstallstrasse. Ale to je jen moje osobní doporučení, lze jít tak i tak. 😉

S kočárkem

Když půjdete na Kuhstall a zpět po stejné cestě, dá se to zvládnout i s kočárkem, musí se jen překonat mírné schody v první části trasy. Pak už se jde po širší cestě bez schodů do mírného kopce.

Tohle s kočárkem ještě jde. 😉

Na kole

Ke Kuhstallu vede i cyklostezka, kterou ještě nemám vyzkoušenou. Ze silnice se odbočuje na křižovatce Kirnitzschtal / Neue Kuhstallstraße (Silbermühle).

Náš tip

Nevynechejte s dětmi Hohler Turm, která je po levé straně od Kuhstallu. Tyto členité skály jsou hned vedle, není to daleko. Baterky nebo čelovky s sebou.

Občerstvení

Berggast přímo u Kuhstallu je otevřený od dubna do října.

Občerstvit se dá i u vodopádu, tam je teoreticky otevřeno celoročně, ale nemáme vyzkoušeno. Dá se tam i ubytovat. U něj uvidíte i zmíněné vodopády.

logo

Výlety v okolí

Pokud jste tu autem, rozhodně tento výlet doporučuji spojit s výletem na Kleinsteinhöhle, což je kratší výlet (1,5 km / 1 hodina). Parkoviště Sturmbauer Eck je zdarma.

Pokud pojedete tramvají, doporučila bych přidat procházku v Bad Schandau, třeba na Rysí stezku a místní výtah, nebo se projít podél Labe či na náměstí s pěkným kostelem. Zajímavá je i nová moderní vyhlídka Aussichtsplattform nad Rysí stezkou. V Bad Schandau je i informační centrum, kde jsou informace i v češtině a je to ohromný zdroj inspirace.

Fotogalerie

Za doprovod a fotky děkuju dědovi.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.