Zatímco Lužické hory patří spíš k méně navštěvovaným, opomíjeným a stezek tu moc není, přes hranici jsou hory Žitavské, které mají velmi hustou síť turistických tras a návštěvnost a oblíbenost je mnohem vyšší. Pojďme si vybrat to nejlepší z nich, mrkněme do nádherných Carolafelsen a solitéru Nonnenfelsen.

Oboje „Felsen“ lze jít i samostatně, to je tip pro ty, které mají méně zdatné chodce. Trasa, kterou jsme naplánovali, vede přes ty nejzajímavější místní skalní útvary a je dlouhá 7 km. Pro kočárek vůbec není vhodná, ale ujde ji dospělý s dítětem v nosítku/šátku/krosně a taky trošku zdatnější dítě. Mapu trasy jsem vyznačila tady.

Doprava

My jsme sem přijeli autem, na trase lze potkat dvě placená parkoviště. Jedno je na cestě z českého Krompachu do německého Jonsdorfu, na mapě ho najdete tady. Druhé je trochu dražší a bývá v sezoně a o víkendech rychleji plné – na mapách ho najdete jako Parkplatz Gondelfahrt/Waldbühne.

Na trase uvidíte mnoho zajímavostí, třeba černý pramen, různé skalní útvary, které Němci trefně pojmenovali dle tvaru (například jezevčík nebo konvička na čaj), schodiště, průrvy, lom, atd. U jezera jsou různé (hlavně letní) hry pro děti, třeba bagr s pískem, dál je možno se po jezeře projet na loďkách nebo člunech a je tu stánek s vynikající zmrzlinou! My jsme udělali věc pro nás naprosto nevídanou a dali jsme si zmrzku při cestě tam i zpět. 🙂

Pak se vyběhne na Nonnenfelsen, nahoře je taky občerstvení, krásný výhled a zajímavá cesta dolů po modré.

Různé tipy a doporučení

TIP 1: Vyhlášenou místní atrakcí je Motýlí dům. K té se přejede autem. Já ta exotická zoo, lze-li to tak nazvat, hůře snáším, ale pro děti je to úžasný zážitek a dá se jim u toho i něco povědět o ochraně přírody. Zatím jsme tu nebyli.

TIP 2: Pokud se budete v Žitavských horách pohybovat více dní, asi nejde minout Kurort Oybin či jízdu místním vláčkem. My čekáme, až naše mladší vezme vlaky na milost a taky se sem vydáme.

Tip na výhled poblíž Oybinu: Sudetenblick. To je totiž nádhera! Úžasně rozkvetlá louka s výhledem na Ještěd a další kopce. Dá se tu přibrzdit na malém parkovišti.

Tip na výlet poblíž Oybinu: skály Rosenstein a spol. Podobné skály nikde neuvidíte. Mají růžovou barvu a bizarní tvary!

Tip pro nadšence do ferrat, tedy v tomto případě spíš klettersteigen: Jedna ferrata vede přímo na Nonnenfelsen. A druhá je u Oybinu tady. Je malinko těžší (B/C), ale zvládla jsem i já, takže to zase tak těžké není. Je z ní pěkný výhled právě na Kurort Oybin. Leze se na skály, které jsou součástí skalního města, kam je nádherný výlet, i když ferratovou část vynecháte.

Žitavské hory jsou skvělým místem pro prodloužený víkend nebo klidně i pro týdenní dovolenou. Mně se tu teda líbí moc!

Za některé fotky děkuji babče a dědovi.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.