Klíč je snad nejkrásnější hora Lužických hor a je výrazná a charakteristická svým špičatým tvarem. Je dobře poznat z mnoha míst a z toho lze tušit, že je odtud úžasný výhled. Rozhlédnout se můžete i díky tomu, že je vrchol hory nezalesněný.

Výlet na Klíč ze Svoru je dlouhý 6 km a tak jej doporučuji spíš pro rodiče, které své děti nosí. Pěkná je i zacházka na vrch Sokolík, odkud je na Klíč krásný výhled. Pak je výlet dlouhý 7 km a my jsme ho ušli za 3 hodiny, což je podle mě taková maximální délka pro nesení dítěte v nosítku nebo šátku. Samozřejmě se výlet hodí i pro dítě, které už 7 km ujde. Pro kočárek je výlet nevhodný.

Doprava

Do Svoru jezdí autobusy třeba z Prahy, Liberce a České Lípy. My jsme přijeli autem a zaparkovali u úřadu/pošty. Je tu i smíšené zboží, otevírací dobu ale netuším, myslím si, že o víkendu je zavřeno (my tu byli ve všední den), svačinku si o víkendu proto radši vezměte s sebou. A taky je tu dětské hřiště.

A jde se na vejlet!

Trasa vede kousek skrz obci Svor, kde můžete obdivovat krásně upravené chaloupky. Pak už se jde lesem a vykoukne se až v horní části Klíče. V létě se dají po cestě zobat borůvky. Fauna i flora je tu docela hojná. Nahoře lze posedět na znělcové skále a rozhlédnout se. Tohle je možná nejhezčí výhled, co se dá v Česku vidět.

Pro výlet je lepší vybrat bezvětrné počasí, tady vždycky fouká víc a při větším větru jsou nárazy nepříjemné, obzvlášť pro děti. Skvělé jsou odtud i západy slunce. Zpátky se jde stejnou cestou. A slibuji, že budu příště víc fotit, na našem výletě jsem se totiž jen kochala. 😉

Tip na občerstvení

Cestou se zastavte v Pivovaru Cvikov a restauraci Sladovna. Vaří tu výborně a moderně, piva se jmenují hezky podle dominant Lužických hor (Klíč nechybí). Dá se tu i ubytovat. Nezaznamenala jsem tu nic pro děti, žádné hřiště ani dětský koutek, našemu dítěti stačilo jídlo a kamínky na parkovišti.