Vinařická hora je vyhaslá sopka, kde se kdysi těžil kámen. Vznikl velmi členitý terén, po kterém vede naučná stezka. Místy si budete muset do kopce pomoct i rukama, ale v našem článku se dočtete i variantu pro kočárky.

Po cestě se jde kolem pastvin (během naší návštěvy se tu nic nepáslo, ale tipujeme, že tu bývají ovečky). Na vrcholcích nás doprovázeli otakárci ovocní.

Trasa vede většinu času na slunci, stínu tu moc není. Celá stezka je dlouhá asi 4 km. S dětmi 3 a 6 let jsme tu strávili 2 hodiny.

logo

Doprava

Pohodlně se dá zaparkovat ve Vinařicích na konci ulice U Rybníka (pod kapličkou doprava). Blízkost dálnice D6 a D7 je výhoda, Cesta z Prahy trvá cca 45 minut. Do Vinařic jezdí i autobusy z Kladna a ze Slaného.

Občerstvení

O ničem v blízkosti výletu nevím. Vezměte si jídlo proto s sebou. V lomu je několik ohnišť.

Terén

Pokud půjdete po naučné stezce, terén je velmi členitý a tu a tam nejdete, ale lezete. 🙂 Děti to velmi baví, na druhou stranu se musí dávat pozor, aby někdo někam nespadl.

Naučná stezka není téměř značená. Může se stát, že budete chvílemi správnou cestu hledat, což je zábavné, ale v přinejhorším pomohou Mapy.cz. Naučných panelů je tu jen pár a některé jsou zničené.

logo

Výlet s kočárkem

Pokud půjdete z Vinařic pouze do lomu a zpět, můžete jít i s kočárkem. Chce to takový, který zvládne i trochu těžší terén.

Klikněte na mapu a otevře se vám v Mapy.cz.

Výhledy

I když nejde o žádnou dominantu, která se tyčí nad okolní krajinou, z Vinařické hory je za dobré viditelnosti moc pěkný výhled na severní hory od Krušných až po Krkonoše.

logo

Doporučení – Čabárna

Pokud máte vy i děti ještě sílu, spojte výlet s návštěvou blízké Čabárny, stojí to za to. Je to ráj zejména pro děti. Místa jsou od sebe vzdálená 10-15 minut autem.

logo

Fotogalerie – Vinařická hora

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.