Tahle úžasná dětská naučná stezka vede podél Srbské Kamenice. Výlet sem vřele doporučujeme.

Parkování je tu obtížnější během prázdnin a víkendů. Doporučila bych zaparkovat u Kavárničky v přírodě a nebo nám se povedlo zaparkovat u infocentra, které právě zavíralo a paní z infocentra nám tu po zeptání dovolila auto nechat.

Stezka je poměrně dlouhá, já bych s malými dětmi doporučila dvě části, které na sebe pěkně navazují:

Rovná část podél vody, kam je možno se vydat s kočárkem nebo i s odrážedlem:

Děti zabaví naučné nebo hravé zastávky, házení kamínků do vody, krásné hřiště plné dřevěných a proutěných prvků, přítulné kozy, malé zemědělské muzeum a kavárnička v přírodě, kde si můžete udělat piknik. My rodiče jsme obdivovali panoramata se skalami, lávky v mokřadech a upravené chaloupky. Naprosto chápu, proč Srbská Kamenice v nedávné minulosti získala ocenění Vesnice roku. Trasa se jde stejnou cestou tam a zpátky a je dlouhá 3 kilometry. S dítětem na odrážedle jsme ji zvládli za 1,5 hodiny.

Terénní část přes skály na vyhlídku, do jeskyně a do lesního divadla:

Na kočárek tato část není, ale vzít na těch pár set metrů odrážedlo do ruky, myslím, není problém. Odměnou jsou vyhlídky do okolní přírody s dominantou Růžovským vrchem nebo malé dobrodružství při sestupu do jeskyně. My jsme viděli v jezírku s průzračně čistou vodou plavat myš, to se jen tak nepoštěstí. A přes divadlo se vrátíte zpátky na začátek. Krátký kousek se jde po silnici. Tento druhý úsek je dlouhý přibližně 1 kilometr a trval nám asi půl hodiny.

Za tip na výlet děkuji Janě a jejímu průvodci Toulky s dětmi v báglu – Českosaské Švýcarsko a okolí a také Tereze a jejímu blogu Na výlet s dětmi. Sice jsem na Děčínsku doma, ale neustále objevuji nové a nové výlety jako dělané pro rodiny s malými dětmi. Určitě jsme tu nebyli naposledy!

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.