V květnu jsme si prodloužili jeden víkend a vyrazili autem do polského Krakova s našimi dětmi, kterým je 6 a 9 let. Rozhodli jsme se, že se na den zastavíme v Ostravě, o čemž si můžete přečíst v tomto článku: Ostrava – Dolní oblast Vítkovice. No a co jsme navštívili v Krakově a kde se nám líbilo nejvíc?
Den 0: Zábavní park Dream park Ochaby po cestě
Z Ostravy jsme vyrazili po snídani a za hodinu dojeli do obce Ochaby, kde je zábavní park, kde baví zejména menší děti. Protože jsme tu byli ve všední den, kromě personálu, tří skupit polských školek na výletě a asi čtyř českých rodin v parku nikdo nebyl.
S mužem zábavním parkům vůbec neholdujeme, ale tady byla pohoda a klídek, chvílemi jsme si odpočinuli, párkrát řádili s dětmi. Co tu bylo slabé, to bylo občerstvení, mají jen pár smažených jídel s hranolkami nebo hot dog či zmrzlinu. Podle mě je fajn si vzít si jídlo s sebou.
Co všechno v areálu najdete?
- Park miniatur světových staveb
- Rozhlednu (v sezóně nebo o víkendech tu funguje i zipline – lezecké parky jsou v areálu dva)
- Dům vzhůru nohama
- Sochy dinosaurů
- Akvária a terária
- Klouzání na pekáčích
- Bazén se šlapadly (dá se i nenamočit)
- Výběhy s různými zvířaty jako jsou bažanti, pávi, kozy, poník a lamy, některé se nechávají ochotně drbat
- Dlouhou prolézací dráhu a lanovkou na konci, ta je chytrá a vrací se nazpátek sama
- Obří sochy hmyzu
- 3D kino (němé filmy, takže nemusíte řešit jazyky)
- Autodrom
- Simulátor jízdy v závodním autě
- Vodní prvky
- Trampolíny
- Prolézací hrady
- Skákací hrady
- Pískoviště
- Herna pro nejmenší děti s balonky nebo kostkami
- Zrcadlové bludiště
Park zavírá ve všední den už v 16 hodin (o víkendu mají do 18 h), tak jsme měli čas dopravit se do Krakova v rozumné denní době. Stihli jsme se ubytovat a ještě se projít po nábřeží řeky Visly.
Den 1: Solné doly Wieliczka
Tyto doly byly v provozu od 13. století až do 90. let 20. století a jsou zapsány do světového dědictví UNESCO. I nás návštěva nějakou dobu lákala, tak jsme se tam konečně vydali. Mám pro vás 10 informací a tipů, jak si návštěvu zpříjemnit a co od toho vlastně čekat.
- Pro jak staré děti je to vhodné? Najít se dají různé informace, ale já bych asi doporučila návštěvu dětem od školního věku. Naše dcera je předškolák, ale je taková přizpůsobivější a odolnější, tak byla celkem v pohodě. Ostatní návštěvníci, které jsme v podzemí potkali, byli starší 15 let, ale to bylo tím, že byl všední den školního roku. Potkali jsme tu ale i školní výlety a některé z nich byly věkově na nižším stupni. Tipla bych, že pro ně mají průvodci připravený zkrácený výklad. Podle mě je škoda, že lze jít dolů jen s průvodcem, protože by to rodinám s dětmi zabralo tak půlku času, ale chápu, že je to potřeba zřejmě z bezpečnostních důvodů.
- Dobrý nápad je děti zabavit. Většinu času je bavilo ochutnávat zdi, což se smí, vše je ze soli, ale podle mě je fajn vzít i baterky a doufat, že jimi nebudou vypalovat zrak spolunávštěvníkům. 🙂 Parádní by bylo i sehnat nějaký plánek podzemí nebo sepisovat počet schodů, kterých je tu několik stovek. Dál mě napadá pověřit děti focením, což je v tom šeru výzva. 🙂
- Jazyk výkladu. Vybrali jsme prohlídku v angličtině, ale kdybych šla znovu, vybrala bych výklad v polštině. Mám dojem, že je i levnější a je v nabídce více slotů. Navíc prý někteří průvodci ovládají i češtinu.
- Ještě se vrátím k lístkům. Ty je určitě nejlepší kupovat předem a rozhodně doporučuji kupovat je přímo na oficiálních stránkách dolů. V Krakově je i spousta zprostředkovatelů a výlet nemusí vždy vyjít.
- Graduation Tower ano či ne? Tak za nás rozhodně ano, nám se tady hodně líbilo. Výborně jsme si tam po podzemním výletě odpočinuli, je tam spousta laviček.
- Kde se najíst? Na konci prohlídky asi v mínus 130 metrech se nachází restaurace. Člověk by si řekl, že to bude drahé, ale ceny byly stejné jako na povrchu, tzn. levnější než v ČR. Mají tu několik tradičních polských jídel, my si třeba dali výborný bigoš, ale nabízí i klasická středoevropská jídla jako třeba řízek s hranama. Každopádně je fajn vzít si s sebou nějakou malou sváču a pití na dobu, než se dojde k restauraci.
- Možná se ptáte, jaká je v takové hloubce teplota. Tak je to prý celoročně okolo 15°C. Měli jsme na sobě kalhoty s dlouhými nohavicemi, pevné boty a mikiny a bylo to akorát.
- Jak vlastně celý výlet probíhá? Nejprve se sejde 380 schodů dlouhé schodiště do startovních -90 metrů pod zemí, což trvalo asi půl hodiny. Většinu času jsme na schodišti prostáli, je to jedna dlouhá fronta. Pak se jde různými chodbami a místnostmi, průvodce zastavuje a povídá fakta a zajímavosti. To trvá asi 1,5-2 hodiny. Pak je část s toaletami, suvenýry a restaurací, kde se průvodce už zbavíte a můžete tu pobývat jako dlouho chcete. Pak se jde jeden dlouhý úsek asi půl hodiny a dojde se k výtahu, který návštěvníky vyváží na povrch. Pak je ještě potřeba kus dojít zpět na parkoviště nebo MHD. My jsme i se zastávkou v restauraci strávili v dole asi 4 hodiny.
- Dětské hřiště – jedno úplně nové stojí přímo u Graduation Tower a vypadá moc krásně. Nechybí na něm vodní prvky. Bohužel bylo v době naší návštěvy ještě zavřené.
- Úplně nelogicky zakončím seznam tipem na nejlepší parkování, doporučujeme Parking 1, který je přímo u dětského hřiště a Graduation Tower. Bylo to od vstupu do dolů kousek pěšky. Parkování jsme platili kartou hned při příjezdu.
Zahrada experimentů Stanislawa Lema
Z Wieliczky jsme přejeli zpět do Krakova a to ke stadionu Tauron, poblíž kterého se nachází velký park a v něm Zahrada experimentů. V květnu je otevřeno do 19 h, takže se vše pěkně stíhalo, končili jsme hodinu před zavíračkou.
Tenhle oplocený park, kam se platí vstupné na místě, je plný různých vědeckých experimentů a to ve venkovním prostředí. Za nás jde asi o nejzajímavější tématický park, který jsme kdy navštívili. Škoda, že nemáme něco podobného venkovního i v ČR, nebo aspoň o tom nevím. V areálu je i skromné občerstvení (myslím, že šlo o nějaké palačinky se zmrzlinou?). Strávili jsme tu báječné 2-3 hodiny.
Doporučené parkování je na parkovišti Tauron Arény, platilo se kartou při odjezdu. Je možné, že zadarmo se dá parkovat i v blízkém obchodním centru M1, ale nezkoušeli jsme.
V parku jsou i vně Zahrady experimentů místa, která stojí za návštěvu, třeba kavárna na vodě nebo naproti volně přístupná pláž s lehátky a pískem či několik dětských hřišť a pumptrack.
Den 2: Rynek Główny a hrad Wawel
Další den jsme věnovali historickým památkám. Dojeli jsme MHD na Stary Kleparz a prošli jsme se na krakovský Staromák, kde děti asi na půl hodiny zabavili holubi, což bylo asi o 30 minut déle, než bych čekala. Pak jsme parkem pokračovali směrem na Wawel a cestou narazili na moc pěkné dětské hřiště, kde to bylo asi na hodinu. To vám byla pohoda.
Na hradě jsme jen poseděli na nádvoří, děti zaujal 3D model hradu a socha z barevných skel. Je tu možné v automatu koupit vstupenky do tunelu, kterým se dostanete dolů na nábřeží a cestou potkáte wawelského draka, toho nemám vyfoceného, protože nás chytl ukrutný slejvák.
Kopiec Kościuszko
Protože den byl ještě mladý, přešli jsme jen most a nastoupili na bus, který nás odvezl pod kopec Kopiec Kościuszko. To je taková zvláštní travou porostlá krtina a je jich podobných v Krakově více. Je z něj nádherný výhled na město. Od pokladny se nejprve prochází muzeem, kde je i pár interaktivních prvků pro děti. Pak už jen vyšlápnout kopec po spirále. My jsme ze špičky chvilku dalekohledem sledovali fotbalový zápas domácího týmu Wisla Krakow, který má stadion kousek odtud. Ke kopci je potřeba říct, že stěny kopce jsou překvapivě strmé a není tu žádné zábradlí, proto výlet nedoporučuji podniknout s divočejšími dětmi a nebrala bych ani kočárek. Pod kopcem je restaurace a za rohem je schované dětské hřiště.
Den 3: Zoo Krakov a odjezd do Prahy
Parkoviště pro zoo se nachází asi 1,5 km od jejího vchodu, ale cesta k zoo je moc pěkná, vede lesem a je vhodná pro kočárky. Určitě doporučuji jít po ní než společně s davy lidí po silnici. Na mapách je vyznačena černě s názvem Sziak Centrálny. U zoo se dá vyhnout se frontě nákupem vstupenek pomocí automatu, kde nikdo nebyl, což bylo zvláštní, ale fungovalo to na jedničku. Sice jsme nedostali oblíbený plánek, ale hned jeden našli odložený na lavičce, takže spokojenost. Dobrý nápad je využít i druhý vchod do zoo, který prý téměř nikdo nevyužívá. Mimochodem, do zoo samozřejmě jezdí i MHD.
Jde o zoo menší rozlohou, návštěvnost je tu o víkendu velmi vysoká, některá zvířata mají malé výběhy, ale jsou tu vidět velké snahy o vylepšení. Co bylo slabé, bylo občerstvení, příště bych vzala větší svačinu. Děti potěšila dětská zoo, kde je možné krmit různé druhy zvířat z ruky, krmivo tu dětem rozdával zdarma zaměstnanec zahrady.
Strávili jsme tu asi 2-3 hodiny a pak kolem poledne vyrazili autem zpátky do Prahy, kam jsme dojeli ve večerních hodinách.
Všechny tipy našeho výletu jsme čerpali z Ověřeno rodiči, děkujeme!
Co jsme nestihli:
- Koupaliště Debníky
- Vesnice světa Debníky – nepodařilo se nám dohledat informace na internetu, vypadá, že je již zavřené, zajímavý je ale letecký snímek na mapách
- Nejmenší polský národní park Ojcowski Park Narodowy, který leží kousek od Krakova a jsou v něm krásné skály
Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.