Triangl je místo v pražské Hostivaři, které je ze všech tří stran sevřené železniční tratí. Uvnitř něj je taková zelená oáza v průmyslové části velkoměsta, mokřad s jezírkem, křovisky a stromy. Žije tu mnoho druhů různých živočichů, hlavně ptáků a obojživelníků. My jsme se sem vydali těsně před začátkem hnízdění ptáčků v únoru. Je lepší pak na jaře počkat a mokřad navštívit až v létě po hnízdění. Je tu klid, který tu a tam vyruší projíždějící vlak.

U mokřadu

Procházku jsem nazvala spíš výpravou proto, aby z toho bylo cítit dobrodružství. 🙂 Trochu jsem se sem totiž bála jít. Lesy v okolí Trianglu často využívají k životu bezdomovci a narkomané, tak je dobré mít se na pozoru. My jsme ale nikoho takového neviděli. Všichni, koho jsme tu potkali, vypadali čistí uvnitř i vně, zdravili a někteří se s námi dokonce dali do řeči. 🙂

Na cestě poblíž hostivařského nádraží

Pěšky, s kočárkem nebo na kole?

Mnou doporučená trasa je dlouhá 3,5 km a pokud vaše děti rádi jezdí na kole, ať vyrazí na něm, cesta vede velmi mírně zvlněným terénem.

I pro kočárek se terén výborně hodí, ale má to své ALE. Samotný Triangl má na svém vstupu bránu, která brání nelegálním skládkám. Je tu i průchod pro pěší, ale kočárek neprojede. Tak leda by se návštěvníci v prohlídce Trianglu vystřídali… I uvnitř Trianglu je jedno místo pro kočárek komplikovanější, jde se přes kládu.

Brána, která má průchod pro pěší

Doprava

Start

  • auto sokolovna Hostivař (nejblíž je zastávka Sklářská)
  • bus Sklářská
  • vlak, bus a tramvaj Nádraží Hostivař

Konec

  • bus Mokřanská
  • bus a metro Skalka
  • tramvaj Na Padesátém

Příjemné je, že zastávky Nádraží Hostivař, Mokřanská, Sklářská a Skalka jsou propojené autobusem 125, který jezdí poměrně často. Takže se sem můžete z centra Prahy vydat vlakem na Hostivař a z Mokřanské se na nádraží vrátit autobusem.

Celý výlet je možné jít i opačně a nebo tam i zpět.

U Sokolovny Hostivař je větší dětské hřiště. Část pro menší děti je oddělena plůtkem.

Cesta

Nejprve je potřeba dostat se od nádraží k sokolovně, ale tam jste raz dva. Tohle je asi nejrušnější část cesty, co se aut týká, jinak vede trasa mimo frekventované silnice.

Téměř celou cestu se jde podél železniční tratě, což baví děti, které mají rády vlaky. Taky se jede přes louky.

Klikněte a mapa se otevře v novém okně.

Upozornění

Do mokřadu a z mokřadu se dá dostat i přeběhnutím tratě v ulici Dolinecká poblíž zastávky Sídliště Skalka, ale tuhle cestu určitě nedoporučuji, trať je tu v zatáčce a mohlo by dojít k neštěstí.

Fotky únor 2020

Příroda se probouzí…

Články o mokřadu Triangl

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.