Vrch Vítkov a také funkcionalistický památník na něm patří mezi významné dominanty Prahy. Co za aktivity pro rodiny s dětmi tento kopec a okolí nabízí?

Doprava:

1. MHD Ohrada (autobusy i tramvaje). V okolí se dá i zaparkovat auto na fialových – placených zónách. Pak se můžete projít parkem až k památníku, je to cca 1 kilometr. Cesta je vhodná pro kočárek či odrážedlo.

2. MHD Křižíkova (autobusy, tramvaje a metro), autem na fialové – placené zóny. Dále se projde žižkovským tunelem pod Vítkovem. Hned po výlezu z tunelu se dáte doprava a nahoru na kopec, celá cesta je vhodná pro kočárek a je celá do kopce, proto pro odrážedlo moc není.

Poznámka z podzimu 2019: Poblíž Křižíkovy byly dvě oblíbené restaurace nebo kavárny s dětskou hernou: Králík v rádiu a Divoké matky. Oba tyto baby-friendly podniky byly zrušeny a zatím nevím o žádném podobném v okolí. Kdyžtak mi dejte vědět do komentářů, děkuji.

Kavárna

V objektu památníku se nachází panoramatická kavárna Café Vítkov. Dá se k ní dostat i s kočárkem výtahem, uvnitř mají k dispozici skromný dětský koutek, dětské jídelní židle a na WC přebalovací pult. Nabídka jídel je také skromná, pro děti nic speciálního nemají. Pozor, neberou tu karty. Pokud jdete pouze do kavárny, neplatí se vstup.

Vyhlídka z vršku budovy

Dá se vyjet část výtahem, ale poslední část je potřeba vyjít po schodech. Na vyhlídku se platí vstupné, je to cca 80/50 Kč.

Od památníku je krásný rozhled na Prahu. Uvnitř bývají krátkodobé výstavy a koncerty.

Dětská hřiště

V parku u Ohrady jsou dvě pěkná hřiště – jedno oplocené pro menší děti s pískovištěm a houpadly a jedno lanové pro větší děti.

Cyklostezka Vítkov

Začátek je buď na Krejcárku (možnost zaparkování auta, ale i zastávka MHD) nebo u Hlavního nádraží. Stezka je mírně do/z kopce. Hodí se pro pěší výlet, dá se jet na odrážedle, na kole, ale i na bruslích, jen to chce kočárek raději s brzdou. Brzdu na kočárku doporučuji pro jízdu na bruslích vždycky, ale tady ještě víc kvůli tomu, že je cyklostezka v mírném svahu. Zajímavé na této cyklostezce je to, že část z ní vede tunelem v hoře. Původně tudy jezdily vlaky. V létě je možno se podél stezky občerstvit. Cyklostezka je dlouhá asi 3 kilometry.

Možnosti v okolí – další procházky nejen s kočárkem.

  • Procházka dále na Pražačku, kde je kromě několika dalších hřišť třeba i bazén.
  • Parukářka, kde je velké venkovní hřiště a občerstvení.
  • Židovské pece, kde je pěkné dopravní hřiště.
logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.