V Klánovickém lese byla vytvořena naučná stezka Lesní galerie I a podtitulem Tam a zpátky za zvířátky, kterou tvoří 30 informačních panelů s malbami různých lesních živočichů, které namalovaly děti zdejší základní školy. Okruh je dlouhý 4 kilometry a během sušších období se dá zvládnout i s kočárkem nebo na dětském kole či odrážedle.

Doprava

Ke stezce se dostanete vlakem (Praha Klánovice), autobusem (Hulická, eventuálně Nádraží Klánovice) nebo autem, parkovat se dá v přilehlých ulicích nebo na malém parkovišti u nádraží.

Trasa naučné stezky

Trasa mezi jednotlivými panely není značená a místy je potřeba mapa. Občas nezbyde než otevřít mapu v telefonu, praktické je vzít si mapku vytištěnou. Případně na všech tabulkách jsou mapky nakreslené, tak se přinejhorším vrátíte a podíváte se znovu.

Informační tabule

Kromě obrázku zvířátka je tu napsaná i pěkná básnička a také si můžete pomocí QR kódu nebo otevřením stránky na webu pustit básničku a krátké povídání, které namluvily děti z místní základní školy. Nechybí ani zvuk živočicha.

Bude se vám hodit:

Webové stránky Lesní galerie, kde najdete mapu, básničku, krátké povídání i zvuk zvířátka.

Terén

Cesty jsou různorodé. Někdy jsou docela hladké, někdy kamenité, občas jde o měkkou lesní půdu nebo terén plný kořenů. My jsme sem zavítali po letních deštích a na některých bylo bahno nebo louže, které by se s kočárkem špatně obcházely. Proto doporučuji sem jít s kočárkem spíš v sušším období.

Dětské kolo nebo odrážedlo je prima, na pár místech se může stát, že je budete muset krátce poponést.

Skvělé je, že si můžete cestu podle potřeby zkrátit, třeba když už není síla či chuť.

Syna potěšila i lesní dřevěná hřiště a taky skutečnost, že podél severní cesty projíždí velké množství vlaků.

Téměř celá trasa vede ve stínu stromů.

Podobných stezek tu bylo vytvořeno více, ty prozkoumáme zase příště. Pokud jste na nich už byli, napište nám dojmy do komentáře, budeme rádi.

logo

Občerstvení

Možnosti občerstvení jsou u nádraží Praha Klánovice. U restaurace Smolik je i venkovní zahrádka a na zahradě mají obří houpačku. V nádražní budově je obchod s potravinami Žabka.

Za tip na tento výlet moc děkujeme Domče, která má blog Mámanika plný inspirace nejen na výlety.

Klánovický les – lesní galerie I aneb muzeum pod širým nebem

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.