Pavlínino nebo Pavlino údolí je nádherný kout přírody co by kamenem dohodil z Českého Švýcarska poblíž Jetřichovic. Doporučuji jej hlavně v letních dnech, protože voda a stromy pomáhají ochladit vzduch a nejsou tu návaly turistů jako na jiných místech v okolí. Bude tu nádherně určitě i na podzim díky listnatým stromům.

My jsme cestu se čtyřletým pěšákem a 1,5 letou dcerou, která se místy nesla v nosítku, naplánovali jako okruh, který je dlouhý 8 km a trval nám 4 hodiny. Mapu jsem vyznačila tady. Trasa není sjízdná s kočárkem a na odrážedle. Dají se ale naplánovat kratší varianty, kde by to s kočárkem a malým kolem projet šlo, stačí jen procházka k rybníku a kousek údolím.

Doprava

U Grieselova kříže je malé bezplatné parkoviště, parkovat by šlo i u koupaliště, my jsme parkovali v Jetřichovicích u kostela, kde je to zatím taky bezplatné, ale už je tu připraven automat, takže asi brzy dojde k zpoplatnění. Ke kříži (zastávka Jetřichovice koupaliště) jezdí autobus z Děčína. O prázdninách a v teplých víkendech bývají parkoviště v Jetřichovicích plná cca od 10 hodin dopoledne, ale není to pravidlo.

Občerstvení

My míváme jídlo s sebou, různé možnosti občerstvení jsou ale v Jetřichovicích. Naproti infocentru se navíc chystá nová velká dětská prolézačka.

Kudy kam

Prvním cílem je Grieselův rybník (či Pavlino jezero), ke kterému doporučuji jít po zelené, abyste neminuli tunel, kvůli kterému si vezměte světélko/baterku. Zdroj světla není úplně nutný, je vidět skrz, ale pro děti to je větší zábava. Až dojdete k rybníku, dejte se doleva a za chvilku na tunel narazíte.

Pak se pokračuje po červené podél vody (Chřibská Kamenice) dlouhým údolím. Potkáte tu mostky, tůně s rybami, spoustu stromů, různé skály, my se dost zdrželi při focení hub, kterých tu bylo velké množství. Cesta vede víceméně v jedné rovině.

Když jsme narazili na modrou značku, vystoupali jsme po ní nahoru do Rynartic. Zpátky ke kříži jsme šli po cestě, která se jmenuje Tesaná a místy je vykloubená do kamene, kudy jezdily vozy mezi Rynarticemi a Jetřichovicemi. Je to nádherná hřebenovka.

Mrkněte na fotky ze srpna 2019:

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.

Napsat komentář

Zavřít menu