Pavlínino nebo Pavlino údolí je nádherný kout přírody, který se nalézá co by kamenem dohodil z Českého Švýcarska poblíž Jetřichovic. Doporučuji jej hlavně v letních dnech, protože voda a stromy pomáhají ochladit vzduch a nejsou tu návaly turistů jako na jiných místech v okolí. Bude tu nádherně určitě i na podzim díky listnatým stromům.

logo

Dvě varianty dle náročnosti

Můžete se vydat na krátký výlet pouze kolem rybníka (cca na půl hodiny), pro kola a kočárky těžší, s občasným poponešením. Ujdou ho po svých děti cca od dvou let.

A nebo si můžete dát delší, celodenní výlet. My jsme cestu se čtyřletým pěšákem a 1,5 letou dcerou, která se místy nesla v nosítku, naplánovali jako okruh, který je dlouhý 8 km a trval nám 4 hodiny. Mapu jsem vyznačila tady. Trasa není sjízdná s kočárkem a na odrážedle.

Tip: něco mezi

Nebo obejděte rybník a jděte Pavlíniným údolím kousek podle vašich možností a pak se otočte zpět.

logo

Doprava

Auto: o prázdninách a hezkých víkendech mimo prázdniny bývá plno cca od 10.h, takže se vyplatí si přivstat.

  • U Grieselova kříže je nové větší bezplatné parkoviště, zde je odkaz na mapu.
  • Parkoviště u koupaliště je určené pro koupající se, tak leda se domluvíte u pokladny na nějakém poplatku a nebo prostě spojíte výlet s koupáním. Na koupálku mají i velkou nafukovací skákací bouli, to navnadí skoro každé dítě.
  • Parkovat lze v Jetřichovicích, kde je to již všude placené, často plné a od Pavlínky asi 1,5 km pěšky.

Ke kříži (zastávka Jetřichovice koupaliště) jezdí autobus z Děčína.

Občerstvení

Různé možnosti občerstvení jsou v Jetřichovicích. V okolí rybníka Pavlínky o ničem nevíme.

Krátká trasa pro nejmenší – obejděte rybník Pavlínka

Prvním cílem je Grieselův rybník (či Pavlino jezero či Pavlínka), ke kterému doporučuji jít po zelené, abyste neminuli tunel, kvůli kterému si vezměte světélko/baterku. Zdroj světla není úplně nutný, je vidět skrz, ale pro děti to je větší zábava. Až dojdete k rybníku, dejte se doleva a za chvilku na tunel narazíte.

Cesta okolo rybníka je krátká, ujdou ho i nejmenší cca za půl hodiny. Dětské kolo i kočárek vzít můžete, ale občas jej budete muset poponést, místy se jde přes kořeny nebo užší cestou lemovanou křovím.

logo

Delší výlet – Pavlínino údolí

Od rybníka se pokračuje po červené podél vody (Chřibská Kamenice) dlouhým údolím. Potkáte tu mostky, tůně s rybami, spoustu stromů, různé skály, my se dost zdrželi při focení hub, kterých tu bylo velké množství. Cesta vede víceméně v jedné rovině.

Když jsme narazili na modrou značku, vystoupali jsme po ní nahoru do Rynartic. Zpátky ke kříži jsme šli po cestě, která se jmenuje Tesaná a místy je vykloubená do kamene, kudy jezdily vozy mezi Rynarticemi a Jetřichovicemi. Je to nádherná hřebenovka.

Mrkněte na fotky ze srpna 2019:

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.