Lilienstein je jednou z největších stolových hor v Saském Švýcarsku. Je vysoká 415 metrů n. m., při výstupu nahoru se překonává výškových 150 metrů. Ze tří stran je hora obklopena řekou Labe a je odtud nádherný výhled hodně daleko, vyplatí se sem proto vydat za dobré viditelnosti, ale není to nutností.

Takhle vypadá Lilienstein z Bastei

Jak s dětmi…

Menší děti se ponesou v nosítku nebo šátku. Je o chlup lepší dát si je na záda, pak je lépe vidět na nohy při sestupu. Ale zmákne se to i s miminem na břiše. A z běhacích dětí to ocení hlavně ty, které mají rády schody, což je třeba přesně náš případ – máme odpůrce rovin. Tenhle výlet se synovi strašně líbil.

Parkování

Na placené parkoviště (stojí pár eur) narazíte cestou z Waltersdorfu směrem k hoře. Je to jednoduché, jiné parkování tu není. Parkuje se ve stínu.

Pohled z Liliensteinu na Königstein

Kudy se vydat a jak dlouho to bude trvat

Cesta se dá naplánovat jako okruh, nahoru totiž vedou dvě cesty. Podle mě je jedno, kterou se vydáte vzhůru. Nahoře je i možnost občerstvení od dubna do října každý den 10-19 hodin, webové stránky hospody jsou tady. S dítětem v nosítku je to výlet asi na dvě hodiny. S pomalým dítětem jdoucím po svých je to asi na tři hodiny.

Českosaskému Švýcarsku mám věnovanou celou jednu kapitolu, inspirujte se.

Lilienstein z Rauensteinu
logo

Pár fotek z května 2013

fotil děda, díky

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.