Vydali jsme se do obcí Libčice a Máslovice jednoho podzimního dne na doporučení čtenářky blogu. A myslím, že to je pěkný výlet poblíž Prahy. Rovnou jsme spojily výlety dva.

Nalákaly nás sem:

  • naučná stezka, která vede z Libčic od Vltavy (přesněji z Dolu na druhém břehu) nahoru do Máslovic k muzeu másla
  • nová malá vyhlídková věž Libové Libčice v parku Cihelka v Libčicích

Doprava do Libčic

Dá se sem samozřejmě dojet autem. Přijet se dá do Libčic ale i vlakem, jezdí sem vlaky z Prahy i jiných měst a obcí.

Rozhledna Libové Libčice (Cihelka) v Libčicích nad Vltavou

Doprava a cesta

Těch míst na parkování a cestiček je tu víc. My jsme zaparkovali u koupaliště v ulici U Krytu, kde je spousta míst, pokud zrovna není den jako stvořený k návštěvě koupálka. Pak jsme šli od náměstí Svobody nahoru a na louce jsme zahli doleva, je tam pěkná pěšina. Dá se jít i z ulic Družstevní a Turské, na obou místech je kde zaparkovat. Cesta je dlouhá pár set metrů, takže to ušla i 1,5 letá dcerka.

Něco o rozhledně

  • otevřena v červnu 2019
  • napočítali jsme 22 schodů
  • vysoká je asi 8 metrů, rozhled je z pěti metrů nad zemí
  • nadmořská výška u paty je 215 metrů n.m.
  • autorkou je studentka architektury Kristýna Rejsková
  • Výhled na Libčice a okolí je fajn, nečekejte, že uvidíte na Alpy. 🙂
  • Proč se místu říká Cihelka? Protože tu kdysi bývala cihelna.
logo

Naučná stezka Máslovice

Na tuto stezku jsem dostala tip od čtenářky tohoto webu, děkuji!

Doprava

Začíná se u přívozu v Libčicích, tedy na levé straně Vltavy. Blízko je libčické nádraží, kam jezdí vlaky i z Prahy. Kdo přijede autem, poblíž přívozu nebo louky se dá v pohodě zaparkovat.

Už tady to byla pro děti zábava kvůli kachnám a projíždějícím vlaků.

Přívoz

Přívoz převáží i kočárky a kola. Aktuální jízdní řád najdete tady. Dospělí platí 15 Kč, děti 10 Kč, ale může se stát, že u menších dětí převozník přivře oko. Platí se i za převezení kola a motocyklu.

Na máslovické straně je něco jako hospoda, tu jsme blíž nezkoumali, ale má vzadu pěkné dětské hřiště.

Když se jde kousek podél řeky směrem na Kralupy, mají tu prasátka. Zahlédnout možno i nutrie. V okolí přívozu je dost kachen, hus a labutí, ptáci u nás teď dost „letí“.

logo

Naučná stezka

Stezka vede od přívozu až do Máslovic k Muzeu másla. Kousek vede po silnici, po které jezdí auta málokdy, pozor však na cyklisty, kteří mohou být pěkně rozjetí. Zbytek cesty vede po asfaltové cestičce Máslovickou strání, která je přírodní rezervací. Komplet celá cesta je dobře sjízdná s kočárkem. Odrážedlo nedoporučuji, neboť je tato druhá část dost do kopce.

Na cestě potkáte 12 zastavení, které baví děti. My jsme objevili jen některé z nich. Vyplatí se všechny dřevěné sochy, které na cestě potkáte, prozkoumat, něco zajímavého může být napsáno nebo vyryto uvnitř nebo na zadní straně sochy.

Protože se míjí dům, ve kterém bydlel politik a novinář Dr. Julius Grégr, a také Výzkumný ústav včelařský, některá zastavení jsou věnovaná právě tomuto tématu.

Malé máslovické muzeum másla

U Muzea másla lze posedět. Dovnitř jsme nešli, protože tuším, že naše zvědavé malé děti by to uvnitř řádně přerovnaly, podle mého se muzeum hodí spíš pro školní děti.

Hned vedle muzea je restaurace, která vypadá krásně, nově, ale vypadala bohužel zavřeně a nepodařilo se mi o ní najít informace na internetu. Proto s občerstvením raději nepočítejte.

Zpátky se jde stejnou cestou. Trasa je dlouhá tam a zpět 2,5 kilometru.

Ze stezky jsem neměla úplně nejpříjemnější pocit a to nejspíš proto, že některé dřevěné prvky byly rozbité. Ale vážím si toho, že stezku vyrobili místní obyvatelé! Tak mi to náladu hned spravilo.

Náš tip

Z Máslovic se dá dojít na vyhlídku nad řekou, ze které je fajn výhled. Je to zacházka tam a zpět asi 2 kilometry. My jsme sem kvůli horší náladě dětí už nedošli, tak nevím, zda je terén schůdný s kočárkem.

Webové stránky obce Máslovice najdete tady.

Za doprovod děkujeme Hanče. 🙂

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.