Z Bedřichova na chatu Královka vede 1,5 km dlouhá lesní cesta lemovaná dřevěnými zvířátky Jizerských hor. Ty jsou kousek od sebe a neobyčejně motivují děti k chůzi. Cesta je lehce do kopce a lze ji zvládnout i s kočárkem, jen pár prvních metrů vede přes kořeny, na dalších místech to chce víc síly.

V jednom místě stezka protíná málo frekventovanou silnici pro auta. Na stezku se nedoporučuji vydat s odrážedlem. V informačním centru v Bedřichově je možné si vyzvednout tajenku a na Mravenčí stezce ji postupně vyplnit. Můžete si ji stáhnout ale i tady na bedřichovských stránkách a vytisknout.

Novinka: Stezka se od roku 2021 jmenuje Zelené putování za tajemstvím stromů a je vedena jako okruh právě přes Královku i Prezidentskou chatu, jak uvidíte na plánku.

logo

Královka

Na nejvyšším bodě výletu (859 m n.m.) stojí rozhledna, restaurace a hotel Královka. Sama jsem tu v dětství zažila týden na horách, takže je to pro mě vzpomínkový výlet. Změnilo se to tu kromě rozhledny ale k nepoznání. Restaurace funguje formou oblíbené tácové samoobsluhy. Dobré jídlo si můžete vychutnat jak uvnitř, tak i na terase a výhledem na nové a velké dětské hřiště plné všech možných herních prvků.

Nechybí lanovka, houpačky, různé prolézačky, tunely, pískoviště ve stylu Bořek stavitel a další. Mají tu v ohrádce i pár koz a prasat, zvířátka by podle mého snesly větší prostor. Místo se těší velké návštěvnosti a stále se tu zvelebuje.

Kdo sem nechce jít Mravenčí stezkou, je možné dojet autem až sem, je tu placené parkoviště. Také je tu půjčovna koloběžek, takže pro ty, kdo sem přišli pěšky, se nabízí sjezd do Bedřichova na koloběžce, je možné si vybrat z několika tras. Kdo správně vyplní tajenku hry, dostane na jízdu koloběžkou slevu.

logo

Prezidentská chata

Kdo má ještě ždibec sil, může popojít kousek na Prezidentskou chatu. Stejně jako Královka je známá dobrým jídlem a je tu venku příjemné posezení s různými lákadly pro děti. Jsou tu pro ně připravené například: pískoviště, deka s hračkami, prolézačky a houpačka.

K chatě patří stádo koní a jeden velbloud. Můžete si předem domluvit projížďku na koních. Na Prezidentské chatě se dá i ubytovat a stejně jako na Královku lze i sem dojet autem, což mi přijde hrozná škoda, protože sem cesta je fajn. Teda chápu to u těch ubytovaných.

Cesta z Bedřichova přes Královku na Prezidentskou chatu a zpět je dlouhá asi 5 kilometrů a s bandou čtyřletých dětí, které šly po svých, nám výlet trval pohodovým tempem 5-6 hodin. Doporučujeme ale pokračovat podle stažené mapky, jen to ještě nemáme vyzkoušené na vlastní kůži.

A kde jsme bydleli? V úžasném baby-friendly penzionu Horský Dvůr, o kterém píšu tady.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.