Naučná stezka a Přírodní rezervace Plakánek u hradu Kost je podle davů, které spolu s námi proudily po cestách, zřejmě dost známá a oblíbená. Aby ne… Je tu nádherně!

Pro mě byl tenhle výlet nostalgickou záležitostí. Byla jsem tu totiž na výletě naposledy přibližně v deseti letech v rámci letního dětského tábora.

Doprava k hradu Kost

Autem to sem trvá z Prahy necelou hodinu. Pod hradem stojí parkoviště, která jsou v letní sezóně zpoplatněna. Jezdí sem i autobusy ze Sobotky.

Černý rybník a skalní byt Barušky

Od auta jsme se nejprve prošli kolem Černého rybníka, nad kterým je ve skále vytesaný byt s několika místnostmi. Děti bavilo si byt prolézt. Z něj si může člověk užít i první výhledy na hrad Kost.

Zdroj: Mapy.cz

Skalní byt vznikl pravděpodobně před rokem 1850. Své jméno dostal po dvou vdovách, které zde žily od roku 1882. Obě sem nastěhovala na výminek vrchnost z hradu Kost. Jedna z žen byla vdova po hradním pacholkovi, druhá po hradním nádvorníkovi. V roce 1892 ženy navštívil spisovatel Karel Václav Rais a svoje zážitky zpracoval v povídce Ve skále.
V roce 1911 se do skalního obydlí nastěhovala rodina chudého bezzemka, po 1. světové válce už zůstal neobydlený.

Naučná stezka Plakánek

Komplet celá cesta je dlouhá přes 10 kilometrů, ale část, která vede od Kosti k mlýnu podél říčky Klenice, je dlouhá asi 1,5 kilometru, jsou na ní naučné panely i hry pro děti a ujdou ji i malé děti. Příroda je tu nádherná, hlavně skály podél celého údolí. Tato část je taky nejvíc navštěvovaná. Cesta vede po širokých pěšinách, i po lávkách přes vlhká místa a také po březích rybníků. Hodí se pro kočárky, kola a odrážedla.

Zpátky stejnou cestou nebo jinudy po okruhu?

Stejnou cestou zpět jde asi většina návštěvníků. I my to tak měli původně v plánu. Ale muž mrknul do mapy a našel cestu jinou. Ta se ale nehodí ani pro kočárky, ani pro kola či odrážedla.

Vydali jsme se od mlýna údolím Veseckého potoka, na konci údolí za mlýnem jsme šli podél lesa směrem Kost, za chvíli se dojde k cestě, po které se mezi sady dostanete ke statku Semtiny a pak je to ke Kosti už jen kousek po silnici.

Výhoda této části výletu byla ta, že jsme tu byli sami a taky jsme potkali spoustu srnek a zajíců.

Kdo dojde až do Vesce, ten nebude litovat, možná v této vesničce pozná spoustu vesniček filmových. My jsme se ale tentokrát snažili trasu co nejvíc zkrátit.

Celý okruh byl dlouhý 6,5 kilometru a 4,5 letý syn to zvládl ujít po svých, téměř dvouletou dceru jsem částečně nesla v nosítku na zádech. Výlet trval něco přes 2 hodiny.

Klikněte na mapu a trasa se vám otevře v Mapy.cz
logo

Hrad Kost a prohlídka pro děti Z pohádky do pohádky

Na hrad ani prohlídku jsme nešli, ale doporučuje ji třeba Mámanika ve svém článku zde. Hodí se prý i pro malé děti.

logo

Krátká zajížďka autem k Pekařově bráně

Od Kosti je to sem asi 10 minut jízdy autem, ale i když tu je místo k zaparkování u krajnice pro několik aut, prý by se tu nemělo parkovat. Nejbližší parkoviště je asi to u Věžického rybníka a to je odtud 1,5 kilometru po turistické značce.

Po schodech je možno vyjít i na bránu. Nahoře je i posezení a příprava na naučný panel. Je celoročně volně přístupná, jen pozor v zimě na náledí.

Zdroj: Mapy.cz

Tunel ve skále byl vysekán při stavbě silnice v roce 1914. Stavitelé zde narazili na skálu zvanou Mnich, a protože ji chtěli zachovat, vytesali do ní gotický oblouk. Vrcholek brány je zpřístupněný po schodech. Název dostala po českém historikovi PhDr. Josefu Pekařovi.

No vidíte. A já si myslela, že se tak brána jmenuje proto, že vypadá jako spousta chlebů položených na sebe.

Tip na výlet po cestě:

Návštěvu přírodní rezervace Plakánek a Pekařovy brány jsme spojili s výstupem na krásnou rozhlednu Čížovku, doporučujeme! Otevřená je od dubna do října.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.