• Autor příspěvku
  • Poslední změna příspěvku:22. 11. 2019
  • Rubriky příspěvkuKrkonoše / Výlety po ČR

Pozor, Labská bouda, o které se zmiňuji v textu, je od 1.11. 2019 do konce dubna 2020 uzavřena kvůli rekonstrukci. Není se možné ubytovat, zavřené je i veškeré občerstvení.

Říká se, že stejně jako zdolání nejvyšší hory České republiky, je i návštěva pramene Labe takovou klasikou, kterou by měl asi zažít každý Čech. Výhodou tohoto výletu je, že ho zvládnou téměř všichni, ať už jakkoliv zdatní turisté. Prostě si jen vyberte trasu, která vám je nejbližší. Já nabídnu dvě z nich.

Takové výhledy potkáte cestou: Pančavský vodopád

Doprava na hřeben

Nejlepší je dopravit se autem nebo autobusem do Horních Míseček. A poté se autobusem, který má prostor i pro kočárky, nechat vyvézt na Zlaté návrší k Vrbatově Boudě na hřeben Krkonoš (názvy stanic Vítkovice Horní Mísečky a Vítkovice Zlaté Návrší).

logo

Trasy:

Pramen Labe s kočárkem

Tohle je jednoduché. Jde se k Labské Boudě, pak na pramen Labe (v libovolném pořadí) a zpět. Cesta je buď asfaltová nebo alespoň zpevněná a pohodlně široká pro kočárky. Trasa je dlouhá tam a zpět asi 7 km a dle mé zkušenosti se i s občerstvením ujde přibližně za 3 hodiny.

Pramen Labe s nosítkem nebo s malým dítětem, které ujde 8 km nenáročným terénem nebo ho lze poponést

Má oblíbená trasa: Vrbatova bouda – Pančavský vodopád – Labská bouda – (Labský vodopád) – pramen Labe – Labská louka – U čtyř pánů – (Harrachovy kameny) – Vrbatova bouda. Místa v závorce lze vynechat. Trasa je dlouhá cca 7 až 8 km a my ji ušli s tříletým dítětem, které jde pomalu a občas je potřeba jej poponést, za 4 hodiny. Je v tom obsaženo i kochání se, občerstvení a focení.

Kde se občerstvit

Občerstvení je možné ve Vrbatově boudě (pozor, zavírá asi hodinu před posledním autobusem – takže nápad „počkám v hospodě na poslední bus“ není úplně splnitelný) a nebo na Labské boudě.

Upozornění:

Trasa prochází I. a II. zónou Krkonošského národního parku. Co je často vidět a nesmí se, je sbírání lesních plodů (okolo jsou tuny borůvek), psi bez vodítka a vstup mimo značené cesty.

Zajímavost:

Pančavský vodopád je se svou výškou 148 metrů nejvyšším vodopádem v ČR.

Jak nás fotil syn u pramene Labe se Sněžkou
logo

Tři těžší varianty

1. Ze Špindlu vyjet lanovkou na Medvědín a odtud dojít 3 km na Zlaté návrší pěšky jen mírně do kopce (pro kočárek je to těžké, ale já jsem to s kočárkem sama dala, jen počítejte s jedním strmějším kopcem po kamenité cestě)

2. Z Míseček na Zlaté návrší pěšky asi 4 km (lze i s kočárkem, jen je to do kopce celé a po cestě se musí dávat pozor na autobusy a zásobovací dodávky)

3. Ze Špindlu k Labské Boudě pěšky 7 km po modré turistické značce Labským dolem (pro kočárek vhodná jen první část cesty)

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.