• Autor příspěvku
  • Poslední změna příspěvku:18. 12. 2019
  • Rubriky příspěvkuVýlety po ČR

Národní přírodní rezervace Soos se nachází kousek od Františkových Lázní. Je to unikátní lokalita, kde na rašeliništích a slatiništích vyvěrají minerální vody a oxid uhličitý, všude to bublá, škytá, prdí a smrdí. Prostě jako na mateřské, no. Těmto bahenním sopkám se správně říká mofety.

logo

Soos v létě

Rezervací prochází naučná stezka, která je poměrně krátká (asi 1,5 km) a tak ji zvládnou i děti. Chodí se převážně po chodníčcích a je možné se sem vydat i s kočárkem.

Větší děti bude zajímat místní muzeum a taky tu jezdí vláčky po úzkokolejce Kateřina. Ty prý jezdí něco přes půl hodiny, tak proto to chce už trochu větší děti, které to vydrží. V létě je tu otevřené i občerstvení a taky se tu konají různé akce.

Kdo má rád zvířátka, pak najde v muzeu vycpaná a nebo je tu i zookoutek, kde se starají o zvířátka hendikepovaná.

Soos v zimě

My jsme se sem vydali v zimě. Chtěla jsem vidět, jak to bublá ze zmrzlé půdy. Byla jsem z návštěvy nadšená, připadala jsem si chvíli jako na vysněném Islandu. Uznávám, že to chce velkou dávku fantazie. Některá vyschlejší místa mi zase připomínala nějakou neobydlenou planetu.

Pro odvážné

Součástí naučné stezky je i prohlídka a ochutnávka Císařského pramene.

logo

Osobní zajímavost

Pro mě má Soos zvláštní hodnotu. Je to totiž jedna z mých nejranějších vzpomínek. Byly mi asi 4 roky a babička mě sem vzala na výlet. Pamatuju si, jak stojíme s babi na lávce a v bahně pod námi to bublá. Kousek od nás je cesta a okolo řídké stromy.

Spoustu let jsem si myslela, že to byl jen dávný sen, ale když jsem pak za babičkou přišla a vyprávěla jí to, s úžasem jsem zjistila, že to místo opravdu existuje a moc ráda jsem se sem znovu podívala. Myslím, že jsem i našla přesně to místo, které si pamatuji ze sna.

Něco o Soosu

Přemýšleli jste někdy jako já, proč se Soos jmenuje tak divně cizokrajně? Je to z místního německého (egerlandského) nářečí, znamená to močál a čte se to prý [suós].

Výlety v okolí

Nejzápadnější bod ČR a trojmezí ČR – Sasko – Bavorsko

Spousta rozhleden v této oblasti

Bečov nad Teplou

Krásná botanická zahrada, ideální místo pro děti.

nejmladší sopka v ČR – Komorní hůrka

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.