Poblíž Františkova nad Ploučnicí padá shora vodopád. Po většinu roku je jeho průtok malý, výraznější je po deštích nebo jarním tání. Ale nejkrásnější je v mrazech, kdy tu vznikne pěkný ledopád.

logo

Doprava

Do Benešova nad Ploučnicí jezdí vlaky i autobusy, dojet se sem dá i autem samozřejmě. Nejbližší parkování je v ulici Boženy Němcové, ale prý je lepší parkovat na parkovišti u zámku.

Cesta k vodopádu / ledopádu

Cesta se hodí pouze pro pěší, kočárky i kola bych nechala doma. V zimním období se ale určitě hodí boty s výrazným vzorkem, při náledí pomůžou nesmeky, které se nasazují přes podrážku. Ale spíš doporučuju sem při náledí nechodit. Nejlepší je, když je okolo nuly a je sucho (není sníh).

Cesta vede podél Ploučnice, do které naše děti baví tu a tam něco házet. Délka trasy od zámku k vodopádu je 2 kilometry, takže tam a zpět 4 km.

Prostředí okolo cesty je lehce ponuré, zvlášť v zimě, ale ledopád tu estetiku vyrovná.

logo

Prodloužení ke zřícenině a zpět jinudy

Kousek za ledopádem je pěkná zřícenina hradu Ostrý (jinak zvaný Šarfštejn), ten je celoročně volně přístupný.

Zpátky se dá jít přes vyhlídku po nové cyklostezce zpátky do Benešova. Takový okruh je dlouhý 6-7 kilometrů.

Náš čtyřletý kluk by to neušel (i když hodně vrstevníků asi ano), ale my jsme sem šli za sněhové nadílky a tak se část trasy vezl na bobech. Dceru jsem nesla v nosítku a vzala jsem si boty, které nekloužou.

Výlety v okolí

V tomto koutku Českého středohoří se můžete vydat třeba na rozhlednu Kohout, kterou doporučuji navštívit kdykoliv kromě léta, protože je tu v teplých měsících moc hmyzu.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.