Rozhlednu Vinice jsme navštívili v rámci procházky po severní části Městské naučné stezky Úvaly. Auto jsme zaparkovali u nádraží. Je možno sem tedy přijet i vlakem, který jezdí na trase Praha – Kolín opravdu často. Do Úval jezdí samozřejmě i autobusová doprava.

vinice

Trasa výletu

Od nově zrekonstruovaného nádraží jsme se dali směrem ke kostelu Zvěstování Panny Marie a zde jsme se napojili na městskou naučnou stezku, po které jsme vystoupali na kopec Vinice, na kterém stojí rozhledna. Zpátky jsme to vzali přes dubovou alej a menhiry zpět k rybníku. Trasu výletu najdete tady.

Jak jít s dětmi

Absolvovali jsme výlet s miminkem v nosítku; s kočárkem by se to asi dalo zvládnout, ale jsou tu dva prudší a kamenité úseky a to by chtělo silného člověka a kočárek s brzkou nebo si předem zjistit, zda prudší úseky není možné někudy obejít, nevylučuji to. Dále jsme šli s tříletým dítětem, které není moc ochotné chodit, pomáhají mu však různé drobné motivace a těch tu bylo opravdu mnoho!

Kdy se sem vydat

Doporučujeme se na výlet vydat v srpnu, protože se tu v tuto dobu dají potkat houfy ploštic ruměnic, keře obalené zralými špendlíky, sem tam i zralé netýkavky a když máte štěstí jako my, tak i traktor, který právě sklízí úrodu nebo orá půdu. Hejna ryb v potoce a český Stonehenge uvidíte i v jiných měsících.

Rozhlédni se, člověče

A ten výhled! Za dobré viditelnosti se vám z Vinice ukáže celá severní část České republiky. Od Českého středohoří, Lužických hor přes Jizerské hory až po Krkonoše i se Sněžkou. Na jihu je možno vidět Mandavu, na západě Prahu.

Jídlo s sebou

Občerstvení tu nepotkáte (leda v Úvalech), tak raději vezměte svačinku s sebou.

Malý okruh pouze v severní části stezky dlouhý 5 km se nám povedl zdolat pomalou chůzí za 2,5 hodiny, převýšení je celkem 100 metrů.

Něco o rozhledně Vinice:

  • nadmořská výška 286 metrů n.m.
  • výhled z výšky asi 20 metrů
  • 112 schodů
  • zpřístupněna od roku 2015
  • volně přístupná celoročně

Webové stránky o rozhledně najdete zde.

Proč jsme nefotili…

Asi jste si všimli, že tu kromě rozhledny nejsou žádné fotky. Přátelé… My jsme prostě zapomněli fotit! Samé kochání, odpovídání na zvídavé dotazy dítěte, mimino nevrlé, no bylo to divoké, že nebyl ani čas vyndat mobil… Ale přísahám vám, je tam nádherně! Dávám si to na seznam restů, opravdu.

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.

Napsat komentář

Zavřít menu