Rozhlednu Vinice jsme navštívili v rámci procházky po severní části Městské naučné stezky Úvaly. Auto jsme bezplatně zaparkovali u nádraží. Je možno sem tedy přijet i vlakem, který jezdí na trase Praha – Kolín opravdu často. Do Úval jezdí samozřejmě i autobusová doprava.

logo

Trasa výletu

Od nově zrekonstruovaného nádraží jsme se dali směrem ke kostelu Zvěstování Panny Marie a zde jsme se napojili na městskou naučnou stezku, po které jsme vystoupali na kopec Vinice, na kterém stojí rozhledna.

Vyplatí se udělat si krátkou zacházku od rozhledny směrem na východ, protože tam bylo vystavěno nové dětské hřiště, od kterého se také můžete výhledy potěšit. Píšu o něm kousek níž.

Zpátky jsme to vzali přes dubovou alej a stonegenge zpět k rybníku.

Mapa trasy

Když kliknete na mapu, otevře se vám v novém okně.

logo

Park Úvaly Vinice

Východně od rozhledny je nový relaxační, naučný a hravý park, který byl otevřen 1. června 2020. Děti tu baví prvky z přírodních materiálů jako mraveniště, vrbové domy nebo duté kmeny. Více informací se dočtete na těchto stránkách města Úvaly. Zacházka z trasy je to tam a zpět asi 1 km. Na mapě ho najdete tady.

logo

Jak jít s dětmi

  • S dítětem v nosítku nebo šátku je to dle předpokladu úplně v pohodě.
  • A co po svých? Syn výlet (5 km) ušel poprvé ve třech letech. I když nebyl moc zdatný, byla tu spousta zajímavých věcí, které mu v chůzi pomáhaly.
  • S kočárkem by se to asi dalo zvládnout, ale jsou tu dva prudší a kamenité úseky a to by chtělo silného člověka a kočárek s brzkou nebo si předem zjistit, zda prudší úseky není možné někudy obejít, nevylučuji to.
  • I na kole se dá jet, ale některé části se může stát, že kolo ponesete.

Malý okruh pouze v severní části stezky dlouhý 5 km se nám povedl zdolat pomalou chůzí za 2,5 hodiny, převýšení je celkem 100 metrů.

logo

Nový tip na jiné parkování a trasu pro kočárky

Nedávno jsme objevili parkování u hřbitova. Je tu spousta volného místa. Od něj na hřiště a k rozhledně se dá jít i s kočárkem, který je vhodný do terénu.

logo

Kdy se sem vydat

Doporučujeme se na výlet vydat v srpnu, protože se tu v tuto dobu dají potkat houfy ploštic ruměnic, keře obalené zralými špendlíky, sem tam i zralé netýkavky a když máte štěstí jako my, tak i traktor, který právě sklízí úrodu nebo orá půdu. Hejna ryb v potoce a český Stonehenge uvidíte i v jiných měsících.

V červenci tu bylo taky báječně, třeba na rybníce v tu dobu kvetou lekníny.

Na podzim (říjen + listopad) tu je samozřejmě krásně barevno.

logo

Rozhlédni se, člověče

A ten výhled! Za dobré viditelnosti se vám z Vinice ukáže celá severní část Česka. Od Českého středohoří, Lužických hor přes Jizerské hory až po Krkonoše i se Sněžkou. Na jihu je možno vidět Mandavu, na západě Prahu.

Občerstvení

Pokud si dle našeho doporučení uděláte zacházku k fontáně na náměstí, tady je více možností, kde se najíst nebo napít. Slyšela jsem dobré recenze na Hospodu na dobrým místě a vedle je i kavárna. Vyzkoušeno nemáme.

Jinak na zbytku trasy občerstvení nepotkáte, my si obvykle bereme svačinu s sebou.

logo

Novinky

V roce 2020 se podél naučné stezky pracuje na instalaci různých herních prvků. V červenci ještě nebyly všechny zpřístupněny, ale se synem jsme si třeba už mohli zahrát piškvorky.

Poměrně nová je taky pozemní fontána u kostela. Které dítě ji nemá rádo?

logo

Něco o rozhledně Vinice:

  • nadmořská výška 286 metrů n. m.
  • výhled z výšky asi 20 metrů
  • 112 schodů
  • zpřístupněna od roku 2015
  • volně přístupná celoročně

Webové stránky o rozhledně najdete zde.

vinice
logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.