Tak si dělám takový seznam krás v zemi Slovinsko, která jsem už navštívila v roce 2011 a ráda bych se na ně podívala znovu, tentokrát s dětmi. Určitě se tyto tipy hodí k zařazení do itineráře pro návštěvu této nádherné země. Mě to tu hrozně chytlo za srdce. Hory, vodopády a krasové jevy mě moc baví.

1. Jezero Bled + vyhlídka Osojnica

Ubytování: Kemp Šobčev Bajer blízko obce Lesce. Je vybaven pro děti, jsou tu dětská hřiště a koupaliště. Je vhodný pro stany i pro karavany. Pozor na vyšší cenu, což je typické pro celé Slovinsko. Jeden kemp je i přímo u jezera Bled. U něj doporučujeme zaparkovat na placeném parkovišti během dne, až se půjdete projít okolo jezera, u parkoviště je restaurace, obchod a dětské hřiště.

Jezero Bled je kousek z kempu autem. Dá se obejít pěšky nebo objet na kole. Je možné se po něm projet na loďce. I vykoupat se tu dá, jezero je poměrně dost teplé, vyvěrají tu totiž termální prameny. Okolo jezera je několik možností procházek s vyhlídkami. Vyhlídka Osojnica patří k jedné z nejoblíbenějších a zájem se prý stále zvyšuje. Během příznivého počasí se tu na fotku stojí fronta. Já ale doporučuji navštívit vyhlídku klidně během přeháněk, které se střídají se slunečným počasím, pak můžete stejně jako já zažít fotogenický pohled na Bled s duhou.

logo

2. Soutěska Vintgar

U vstupu do soutěsky jsou dvě placená parkoviště, občerstvení a dětské hřiště. Řeka Radovna tu vytváří krásnou soutěsku s vodopádem Šum. Je dlouhá 1,5 km a výška skal okolo je až 100 metrů. Zpět se dá jít stejnou cestu. A nebo, což doporučuji, je možné jít okolo kostela sv. Kateřiny, odkud je nádherný výhled na Alpy a na Bled a je tu také restaurace, a lesem přes kopec Hom.

logo

3. Soutěska a jeskyně Pokljuška

Tohle je méně navštěvovaná soutěska, což je paráda. Na mapy.cz ji najdete na západ od obce Krnica. Oproti jiným soutěskám tu je jen malý potok. Doporučuji nevynechat jeskyni Pokljuška Loknje, kde zeshora kape voda. Nám nešlo najít parking, proto sem dávám GPS: 46.3789136N, 14.0417758E.

logo

4. Vodopád Savica a Bohinjské jezero

Bohinjske jezero je to největší ze slovinských jezer. Je obklopeno horami a okolo něj to není tak zastavěné jako u Bledu, dost tu výstavbu regulují. Dá se tu proto tak příjemně relaxovat, je tu větší klid. Procházka nebo projížďka na kole, které tu půjčují, je super volba. Nebo zaparkujte u Koči pri Savici a projděte se k vodopádu Savica. Pokud jste trochu zdatnější turisté a máte s sebou velké děti, které nemají tendence skákat ze srázu, vydejte se i na vyhlídku nad vodopádem, kde uvidíte vodopád krásně zeshora. Nejsou tu ale žádná zábradlí.

logo

5. Julské Alpy

Okolo Bohinjského jezera je mraky treků a výletů. My jsme se vydali přes Črno jezero k chatě u Dvojno jezero, což vypadalo na lehký trek. Bylo to ale náročné s převýšením přes 1200 metrů. Takovýto trek trvá tam a zpět asi 7 hodin, mapa je tady. Ta lehčí varianta – cesta pouze k Černému jezeru – má převýšení asi 700 metrů a trvá asi 4 hodiny, ta už se se zdatnými dětmi zvládnout dá. Pro malé děti se zde ale najdou jiné výlety.

logo

6. Ljubljana

Slovinsko a jeho hlavní město. Doporučujeme vám navštívit Trojmostí a hrad. Na ten se dá vyjet lanovkou a cestou dolů doporučujeme sejít po lávce, která obkružuje kopec a bude děti určitě bavit. Z hradní věže je krásný výhled na hrad a město s majestátními Julkami v dálce.

logo

7. Predjamski grad

Na tento fotogenický renesanční hrad se nemůžeme vynadívat. Zajímavé jsou i jeskyně, které jsou součástí hradu a je možné je navštívit. Zajímavé je, že tento hrad prý nikdy nebyl dobyt.

logo

8. Piran a pobřeží

Ubytování: Vyzkoušeli jsme kemp Avtokamp Jadranka, který leží v Isole na úzkém území mezi rušnou silnicí a mořem. Ta rušná silnice mi dala zabrat, příště bych volila jinak. Komu ale toto nevadí, bude se mu tam libit, protože se může kdykoliv vykoupat v moři, kde je za minutu. V Isole se dá, stejně jako v Piranu nebo Koperu, výborně najíst.

Piran, vzdálený chvíli autem, je nádherný přes den, ale i večer. Přezdívá se mu slovinské Benátky a opravdu uličky mají podobnou atmosféru. Je tu i akvárium.

Výlety na pobřeží:

A. Vyzkoušeli jsme inline stezku z Koperu do Isoly, kterou Slovinci vybudovali podél moře a jet tak blízko moře je prostě paráda.

B. Výlet do blízkého Terstu – doporučuji vlakolanovku na kopec, ze kterého je výhled na město a moře. Ve chvíli, kdy se z vlaku stává lanovka, připojí se k soupravě tlačící zařízení, což se opravdu jen tak někde nevidí. Informace o lanovce najdete tady. UPOZORNĚNÍ Z PODZIMU 2019: LANOVKA MOMENTÁLNĚ NEJEZDÍ!

C. Písečná pláž Ankaran

D. Výlet lodí z Piranu do Benátek – provozuje je tu několik firem. Cesta tam trvá lodí 3 hodiny, v Benátkách je několik hodin rozchod a odpoledne jede loď zpět. My jsme jeli velkým katamaránem, kam se vejde několik desítek lidí. Odjezd ze Slovinska byl v 8:00, odjezd z Benátek v 17:00, takže jsme přistávali na slovinském pobřeží okolo 20:00.

logo

9. Škocjanske jame

Jde o hodně navštěvovanou přírodní památku, kdy jedna prohlídková skupina znamená asi 300 osob. Ale stojí to za to! Uvnitř jsou tak obrovské jeskyně, že to člověka opravdu překvapí. Největší prostor je velký jako fotbalový stadion a je i velmi hluboký s řekou Rekou na dně.

logo

10. Kostel sv. Michala od J. Plečnika v obci Črna vas (Černá ves)

Slovinsko a architektura. Najdete ho na Lublaňských blatech. Navštivte ho třeba cestou domů.

logo

Slovinsko: Co jsem tu ještě neviděla, ale ráda bych:

  • Triglav
  • údolí řeky Soči
  • Velika Planina
  • jeskyně Postojna
  • vodopád Pericnik
  • rozhledna Vinarium

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.