Tenerife jsme navštívili v květnu, kdy tu už bývá teplé moře i vzduch, my jsme však zažili zrovna ochlazení, ale vzhledem k tomu, že jsme dovolenou nehodlali strávit na pláži, příliš nám to nevadilo.

Druh ještěrky, který žije pouze na Tenerife

Proč Tenerife navštívit?

Je to velmi rozmanitý ostrov. Najdete tu sopky, prales, útesy, soutěsky a další přírodní zajímavosti. Na výletech jsme potkali v průměru 4 osoby za den. Pro pobyt doporučuji minimálně 10 dní.

Sice jsme tu s mužem byli ještě jako bezdětní, ale jsem přesvědčená, že je to skvělá lokalita i pro rodiny a na konci najdete shrnutí, které výlety se hodí právě pro rodiny s malými dětmi.

Zajímavosti:

 • Je tu hodně měkká voda. Když se člověk umyje detergentem, zůstává na kůži i na vlasech olejový film.
 • Dny jsou tu v letních měsících mnohem kratší, což je logické vzhledem k tomu, že jsou ostrovy o dost jižněji než ČR. I v květnu je den dlouhý asi 13 hodin, zatímco v Čechách 16 hodin. Stmívalo se nám už u večeře.
 • Je tu velmi málo hmyzu, zaznamenali jsme třeba jen 2 mouchy denně. Včely tu před lety měly mor, takže jsme žádnou neviděli. Motýlů je tu však mnoho, spíše menší druhy.
 • Při každém kroku to šustí, je tu velmi mnoho ještěrek. Některé žijí pouze na Tenerife.
 • Na pláži jsme párkrát byli, ale na těch písečných foukal písek do očí, takže jsme pochopili, proč tu je jen pár odvážlivců.
 • Na Tenerife nás okradli o batohy, kde byly všechny důležité věci (doklady, peníze, čelovky, funkční oblečení do hor, pláštěnky a fotoaparát). Stačí ale dodržovat základní pravidla a nestane se vám to. U nás to bylo opuštění vozidla, ve kterém jsme batohy nechali. Odešli jsme od něj na 3 minut, abychom si udělali fotku z vyhlídky vzdálené 50 metrů od auta. Bylo to v místě, kde nebyl široko daleko ani živáček a nikoho jsme nepotkali hodinu předtím a hodinu potom. Auto jsme před odchodem zamkli. Neměli jsme tušení, že batohy z kufru zmizely. Zjistili jsme to až po příjezdu k hotelu, 100 km daleko od vyhlídky. Je to zajímavé, užít si celý týden se sto eury od delegátky v kapse, řídit bez jakýchkoliv dokladů, nemít k dispozici telefon a letět zpět do domoviny bez letenky. Kriminalita je tu prý stejná, ne-li nižší než v České republice.

Ubytování:

Hotel Médano ve městě El Médano

Chtěli jsme bydlet v malém městě, kde je možno se vykoupat na pláži, dojít do obchodu a půjčit si auto. To městečko El Médano splňuje. Hotel stojí částečně v moři. Je vhodný i pro děti (výtah, dětské židličky, blízko dětské hřiště). Stojí na náměstí, uprostřed kterého je infocentrum. Měli jsme vzhledem k turistickému důvodu návštěvy ostrova pouze polopenzi a velmi nám v hotelu chutnalo. Taky nás překvapil sekt, který nám jeden večer nečekaně přinesla obsluha hotelu. Všimli si totiž, že manžel má narozeniny.

Turistické cíle:

A jdeme na výlety…

Pyramidy v Güímaru

Stojí tu šest pyramid a kromě toho se návštěvníci dozví spoustu informací nejen o pyramidách na celém světě, ale i o botanice Kanárských ostrovů. Je to tu vhodné pro děti všeho věku a okruh se dá zvládnout i s kočárkem. Procházka je asi na hodinu.

Proč pyramidy stojí, kde stojí? Při letním slunovratu lze od nich sledovat dva západy slunce.

Měli jsme poblíž tohoto města zajímavý gastronomický zážitek – na poměrně dost drahé jídlo jsme hodně dlouho čekali, přinesli nám jídla, která jsme si neobjednali, byla ještě dražší a ještě byl jeden kousek syrový, ač syrový být neměl, šlo totiž o drůbeží. Všechny další obědy už obstaral supermarket.

logo

Playa de las Teresitas

Je to pláž se světlým pískem dovezeným ze Sahary. Moc dlouho jsme tu nepobyli, písek foukal do očí, jak jsem psala výše. Neplatí se tu žádné parkovné ani vstupné. K těm plážím musím říct, že ač jich je na Tenerife spousta a jsou prý nádherné, my jsme kvůli chladnému počasí a větru vyzkoušeli pouze tu v El Médanu.

logo

Auditorium v Santa Cruz

To je asi nejzajímavější budova na ostrově.

Paisaje Lunar

(přeloženo „měsíční krajina“)

Je to výlet na šest hodin cesty, pokud se jde běžně rychlou chůzí, převýšení 550 m. Pro rodiny s dětmi je to tedy výlet náročnější, chce to se sem vydat spíš s dětmi staršími. Nosítko je možné v případě, že si dítě párkrát protáhne nožky, s kočárkem se výlet absolvovat nedá. Zkrátit výlet nejde, není to ani žádné občerstvení. Prostě jen příroda.

Cesta k Paisaje Lunaj neustále šustila, je tu neuvěřitelné množství ještěrek

Cesta začíná ve Vilafloru, kde je připravené parkoviště. Píšou tu, že to je nejvýše položená obec ve Španělsku s 1414 m n.m., ale není to pravda, jsou i výše položené vesničky. Cesta vede piniovým lesem plným ještěrek. Občas jsou vidět mandloně.

Co se týká sopečného původu ostrova (což je vlastně špička sopky), jsou tu vidět ztuhlé útvary pomalu tekoucí lávy. Na nejvzdálenějším místě jsou k vidění zvláštní útvary připomínající měsíční krajinu, avšak nesmí se až k nim kvůli poničení turisty, prohlédnout si je můžete z několika vyhlídek. Zákaz vstupu však mnoho lidí ignoruje.

logo

Pohoří Anaga

Je pokryto pralesem tvořeným téměř výhradně z vavřínu a vřesovce, také je tu hodně lišejníku. Porost tvoří na mnoha místech tunely. U centrálního parkoviště je infocentrum Ermita Cruz del Carmen, kde je k dispozici mapka s trasami. Každý si tu najde svou dle obtížnosti – jsou tu krátké trasy po lávkách, kde se dá jet i s kočárkem až po celodenní náročné túry s větším převýšením. Pozor! Na některé trasy v Anaze je potřeba mít povolení.

My jsme si vybrali šestihodinovou trasu s převýšením 500 metrů, které jsme ale vystoupali 2x. Procházela vsí Las Carboneras. Část trasy vedla po hřebenovce, kdy z obou stran terén padal strmě dolů a bylo potřeba rozmýšlet každý krok. Díky vlhkosti jsme si opravdu připadali jako v pralese.

V této oblasti najdete také mnoho nádherných vyhlídek na rozsáhlý les, hlavní město Santa Cruz a také na moře. Na jedné z takových vyhlídek nás právě naprosto nenápadně okradli, prý se zloději ukrývají klidně i v porostu opuncií, což byl zřejmě tento případ.

Zajímavá je taky silnice z Anagy do hlavního města, je to samá serpentina, nádherné výhledy a veliké převýšení.

logo

Drago Milenario

Přes tisíc let starý strom dračinec

Cueva del Viento

Lávový tunel v Icod de los Vinos

Vstupenky je lepší koupit předem online. My jsme přijeli bez toho, že bychom tuto informaci věděli. Přidali nás ale naštěstí ke skupině, která dostávala informace od průvodce v němčině. Vyfasují se helma s čelovkou. Bagáž se nechává v budově infocentra, odkud vyjíždí mikrobus, který vyveze návštěvníky blíže ke vstupu do tunelu. Pak se jde chvíli pěšky. Uvnitř v tunelu je docela chládek, je potřeba se dobře obléct. Také tu je nerovný povrch a chce to pořádnou obuv.

Od průvodce se člověk dozví opravdu velké množství informací o sopečné činnosti. Například jak tento tunel vznikl – když pomalu teče láva, zvenku se vzduchem ochladí, horký vnitřek však teče dál a vznikají tak tunely. Je jich na ostrově mnoho, přístupný veřejnosti je jen tento asi 1 kilometr dlouhý úsek.

Výlet se hodí pro starší děti, ideálně takové, které ovládají cizí jazyk, prohlídky jsou ve španělštině, angličtině a němčině.

logo

Útesy v Garachico

Skvělé pro koupání! Pro lepší přístup jsou tu udělané chodníčky a schůdky. Poblíž je velmi fotogenický ostrov. A všude barevní krabi.

logo

Los Gigantes

Obří útesy na západním pobřeží ostrova. Z několika vyhlídek si je můžete prohlédnout.

logo

Soutěska Masca a silnice k ní

Soutěsku jsme kvůli nepřízni počasí nenavštívili, ale rozhodně si ji do itineráře zapište. My si prohlédli aspoň tu část viditelnou z auta a užili si i vyhlášenou silnici z Mascy směrem na jih. Soutěsku nedoporučujeme navštívit s kočárkem, je tam náročný terén.

Poznámka z roku 2019: Masca je už nějakou dobu zavřená a vypadá to, že ještě pár let zavřená zůstane. Tak na ni mrkněte aspoň ze silnice, až pojedete okolo, ale upozorňuji, že silnice je tu úzká.

logo

Rocques de García

Tyto sopečné útvary potkáte cestou k lanovce na Pico del Teide. Stezka kolem těchto skal je asi na 1-2 hodiny a nehodí se pro kočárky. Jde zřejmě o nejnavštěvovanější místo na Tenerife – většina návštěvníkům se vyfotí s Rocque Cinchado a tím to končí, ale pokud půjdete dál celou stezku, je tu lidí o poznání méně.

logo

Pico del Teide – nejvyšší hora Tenerife i Španělska

1. varianta – lehká. Necháte se na horu vyvézt lanovkou. Na úplný vrchol se ale nedostanete. Je tu označená oblast, kam se může a kam už ne. Vláda počet návštěvníků v národním parku a hlavně na tomto místě reguluje. Sopka je také zapsána na seznamu památek UNESCO. Lanovka během 10 minut překoná výšku 1200 metrů, je tedy potřeba zvážit, zda to už dítě zvládne. Nahoře je doporučeno strávit pouze hodinu z důvodu plynulého počtu návštěvníků. Pokud nechcete stát frontu na lístky, doporučuji je zakoupit předem online.

Pozor, jízda lanovkou není kvůli velkému převýšení doporučována pro děti do tří let. A nejsem si jistá, zda to není vyloženě zakázáno.

Tip: vstup na vrchol je však možno si zařídit. Je to zdarma a jen pro 150 osob denně. Stránky národního parku jsou zde.

2. varianta – těžší, jednodenní či dvoudenní túra. Nic pro děti. Pico se dá vyjít za jeden den (přibližně 8 hodin) a myslím, že to vyjde i běžně zdatný turista. Co ale prý stojí za to, je zažít východ slunce na Pico del Teide. Jeden den se vyleze k Altavista Refugio, kde se přespí a ve čtyři ráno se vyrazí k vrcholu. V tomto případě opravdu k vrcholu, protože v tuto ranní hodinu tu ještě vrchol nikdo nehlídá. Pak máte zbytek dne pro sestup.

Doporučení: Je nutné si zarezervovat místo v Refugio několik dní předem. My jsme to udělali hned první den na Tenerife v infocentru poblíž hotelu, vybírali jsme dle předpovědi počasí.

Jak jsme šli my: V plánu jsme měli dvoudenní variantu, tj. přespání v Refugio a východ slunce. Na to je potřeba čelovku (ráno se jde samozřejmě za tmy), teplé funkční oblečení a turistické batohy. To vše nám však ukradli a vzhledem k malé hotovosti jsme nebyli schopni si vybavení narychlo dokoupit.

Proto jsme dojeli k Rocques de García a šli nahoru pěšky, došli jsme alespoň nad Pico Viejo, což je druhá nejvyšší hora Španělska kousek pod Pico del Teide. Musím říct, že to bylo poměrně náročné, převýšení bylo přes 1000 metrů a nahoře byl citelně řidší vzduch. Teď už ale víme, že se určitě za jeden den nahoru a dolů zvládnout dá, i když to není žádná jednoduchá túra, připodobnila bych to k výstupu na Rysy 🙂

Pohled z úbočí Teide směrem dolů na vedlejší vrchol – Pico Viejo

Zajímavost: Nocování v Refugio jsme v infocentru stornovali, aby místo mohli využít jiní. Nejprve nám ale nabídli přebookovat rezervaci na jiný termín v následujících měsících nebo letech. Stejně tak to funguje i s lanovkou. V případě špatného počasí, což je poměrně často, nejezdí a je možno zakoupené lístky využít do jednoho roka od původního termínu.

logo

Výšlap na Montaña Roja

Tahle červená hora je kousek od města El Médano, kde jsme bydleli a smála se na nás každý den. Vyběhnout na ni je příjemné, je odtud fajn výhled a pod ní jsou pláže, kde se dá koupat, pokud zrovna nefouká, což je v této části Tenerife časté, proto je to tu rájem windsurfů a kitů.

logo

Co jsme na Tenerife nestihli:

 • soutěska Barranco del Inferno
 • mys Teno – v době našeho pobytu byl přístup k němu uzavřený kvůli padajícímu kamení
 • Loro Parque – ten jsme v plánu neměli, ale dětem se tu určitě bude líbit.
 • pozorování života v moři ze žluté ponorky

Top 4

Čtyři tipy, kam na Tenerife s dětmi

Kanárské ostrovy jsou skvělý místem, pokud chcete jet do tepla mimo letní měsíce. Je to super destinace hlavně pro děti, které ještě nemají povinnou školní docházku. Proč toho nevyužít. Nebála bych se toho.

 • Národní park Anaga – v infocentru vám poradí výlet, který bude mít ideální náročnost
 • Pyramidy v Güímaru – tak ty asi děti bavit nebudou, ale je tu zajímavá vnitřní výstava, kde se návštěvníci dozví zajímavosti o pyramidách a stavbách celého světa, které souvisejí s astronomií (slunovrat, rovnodennost a tak) a venku je to jako botanická zahrada
 • Rocques de García – pokud s sebou máte dítě, kterému je pod 3 roky, tak asi nepůjdete/nepojedete na nejvyšší horu, ale tyhle útvary pod Pico taky stojí za shlédnutí
 • Montaña Roja – když se budete vyskytovat v jižní části ostrova, vyběhněte na tuto červenou horu plnou ještěrek a pak se můžete pod ní vykoupat a posedět na pláži
logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.