Solvayovy lomy, kde se kdysi těžil vápenec, je skanzen, který se nejvíc líbí milovníkům mašinek. Mají tu vystavené také různé těžební stroje a venkovní geologickou výstavu hornin. Webové stránky lomů najdete tady.

Doprava

Nejblíž lze parkovat v Bubovicích. Jezdí sem i autobus z Prahy – Zličína.

Otevírací doba

Areál Solvayovy lomy je volně přístupný celoročně, ale pokud chcete do muzea, projet se vláčkem nebo lomovou drahou, či se občerstvit, je tu otevřeno od května do října všechny víkendy, o letních prázdninách všechny dny kromě pondělí. Časově je to vždy od 11 do 16 hodin, Google uvádí 11 – 15:30.

Občas tu bývají i různé tématické akce. Zažila jsem tu jednu slavnost, kterou pořádal nějaký staromilecký spolek, kdy byli všichni oblečení v retro kostýmech a byla to nádhera!

Návštěva s nejmenšími dětmi tak do šesti let

S malými dětmi je možno se projet vláčkem venku po úzkorozchodné dráze, která tu byla obnovena.

Vláček právě projíždí lomem

Dá se tu pohybovat s kočárkem a projít se i do zadní části, kde jsou výhledy. Syn si tu rád hraje s kamínky. Právě v zadní části je i venkovní výstava hornin.

Trochu větší děti – asi od šesti let

Dá se projet i lomovou drahou uvnitř štol. Projížďka se doporučuje až pro děti od šesti let. Uvnitř je prý dost chladno.

Větší děti může bavit i muzeum, kde jsou různé zajímavosti a třeba důlní mapy.

Také tu jsou komentované prohlídky, začínají vždy v celou hodinu.

logo

Výlety

Výlet od skanzenu na vyhlídku na Sv. Ján pod Skalou

Tenhle výlet už pro kočárky vhodný není, lidé často nechávají kočárky na konci lomů a dítě nesou. Vyhlídka je poslední dobou velmi hodně navštěvovaná, nejlepší je vyhnout se víkendům a prázdninám, kdy ale zase není otevřený skanzen.

Líbí se mi, že cestu lemují panely naučné stezky s obrázky druhů z místní fauny a flory. Zpátky se dá jít jen stejnou cestou.

Výlet z obce Svatý Ján pod Skalou nahoru na vyhlídku a pak do skanzenu

Dá se zaparkovat i ve Svatém Jánu a na skálu vyběhnout a dojít vrchem až do skanzenu. Počítejte ale s těžším terénem a větším převýšením. Třeba naše děti ale šplhání velmi baví.

Dole ve Svatém Jánu je i hospoda, kde se lze skromně najíst, žádnou vysokou a kvalitní gastronomii a baby-friendly přístup tu ale nečekejte.

Další varianty výletů

V okolí je více variant, jak pojmout výlet. Všechny varianty vedou krásným lesem a jsou podle mě prostě nádherné (z Hostimi, Karlštejna nebo ze Srbska). Jsou to ale trasy dlouhé a my je šli naposledy jako bezdětní. Hodí se spíš pro starší děti, které jsou zdatné v chůzi.

Teoreticky by šlo jít i s dítětem v nosítku, ale protože jsou to trasy delší, je dobré párkrát děti z nosítka a šátku vyndat a nechat je protáhnout si nožičky. Já osobně mám vyzkoušené, že optimální jsou výlety maximálně tříhodinové.

Další fotky

Za fotky děkuju dědovi a babičce, kteří mě na výlet doprovodili.

logo

Kam se chci v okolí podívat

Už dlouho mám v merku skálu, která je naproti Svatojánské skále s křížem.

Inspirace na výlety v okolí

Další výlety v této oblasti najdete v naší rubrice Český kras a Křivoklátsko.

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.