• Autor příspěvku
  • Poslední změna příspěvku:13. 4. 2020
  • Rubriky příspěvkuKrkonoše / Výlety po ČR

V červenci 2019 byla postavena nová stezka, nazvaná Přírodní. A ve stejnou dobu byla prodloužena i místní Lufťákova stezka, ze které byl nově utvořen okruh, jehož jedna část se absolvuje lanovkou. Obě stezky začínají na centrálním parkovišti v Benecku, kde je v létě dostatek volných parkovacích míst a parkování je tu zdarma.

stezka

Benecká přírodní stezka

Vydali jsme sem s bandou dětí hned pár dní po otevření. Hravé a naučné panely už byly instalovány, ale chyběly ukazatelé mezi panely, tak jsme museli občas cestu trochu hledat. Trasu jsem vám vyznačila tady, nezkracujte si ji, někde v ohybu může být schován naučný panel. 😉

Cesta je dlouhá 5 kilometrů, dá se ujít i s kočárkem, ale upozorňuji, že stezka překonává docela velké výškové převýšení asi 130 metrů. Díky tomu si můžete na několika místech užít pěkné výhledy. Jde se po asfaltce nebo lesních cestách, poslední úsek vede po trochu frekventovanější hlavní silnici.

Tématika her je jasná, příroda. S dětmi můžete zkusit přiřadit mláďátka správným rodičům, listy správným stromům, hádat, které houby jsou jedlé nebo poznávat ptáčky.

Občerstvit se můžete na začátku a na konci v restauraci Skalka, kde výborně vaří a děti si mohu pohrát na zahradě. Cca v půlce trasy je chata Bára, kde je poměrně velké dětské hřiště a možnost občerstvení, tu ale vyzkoušenou nemám.

S bandou dětí nám trvalo ujít stezku dvě hodiny pohodovým tempem, děti si vyzkoušely všechny hry na panelech. Podle mě je trasa vhodná asi od čtyř let a to vzhledem k délce a převýšení, mohou ji ale ujít i zdatnější mladší děti. Vědomostní hry jsou koncipovány od 4 do 12 let.

logo

Lufťákova stezka

Tato stezka byla nedávno (červenec 2019) prodloužena tak, aby utvořila okruh. Začátek i konec je stejně jako u Přírodní stezky na centrálním parkovišti, ale tato stezka vede spodní částí Benecka a s Přírodní stezkou má společných jen pár set metrů.

Na trase jsou různé hry, které jsou podle mě ideální tak od pěti let. Mohou si hrát samozřejmě i mladší děti, ale ty nemusí vždy pochopit pravidla nebo nemusí mít dostatek síly. Cestu také provází pátrání po trpaslíkovi Vejralovi, což je osmý, největší trpaslík. Pomocí nápověd nasbíraných po cestě je prý možné čtyřmetrového trpaslíka najít a užít si s ním krásný výhled. My jsme ho nenašli. Musíme se holt ještě vrátit.

Trasa vede lesem i po loukách, dá se celá projít se sportovním kočárkem. Část trasy se překonává čtyřsedačkovou lanovkou, která jezdí vždy ve středu a o víkendech. Sice na internetu píšou, že jezdí vždy v půl a v celou, ale milá obsluha ji pouští podle potřeby. Prostě přijdete a jedete. Jízdné je za 80 Kč, děti platí 50 Kč, za roční dítě jsem neplatila a kočárek je zdarma. Ten stačí složit.

V horní části trasy jsou moc krásné výhledy a dojde se k chatě Barka, kde funguje bistro, předpokládám že o víkendech (stezku jsme šli ve středu a bylo zavřeno). Je tu několik domácích zvířat a hřiště.

Na konci si můžete vyzvednout Certifikát pravého Lufťáka. Ten dostanete spolu s nálepkou na výdejních místech po zodpovězení kontrolní otázky. Výdejní místo je třeba Hotel Skalka, který stojí hned u centrálního parkoviště, další výdejní místa najdete na této webové adrese.

Trasa je dlouhá něco málo přes 3 km a s bandou dětí jsme ji ušli za tři hodiny včetně jízdy lanovkou.

Není nad to vyvětrat se na čerstvém luftu. A kde jinde, než ve vzdušných lázních Benecko!

Video o Lufťákově stezce:

logo

Pokud se vám článek líbil a nebo si myslíte, že by byl pro někoho přínosný nebo inspirativní, neváhejte a sdílejte ho s přáteli.